Web Tasarımı Nedir ?

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı, internette görüntülenen web sitelerinin tasarımını ifade eder. Genellikle yazılım geliştirmeden ziyade web sitesi geliştirmenin kullanıcı deneyimi yönlerini ifade eder. Web tasarımı eskiden masaüstü tarayıcılar için web siteleri tasarlamaya odaklanmıştı; ancak 2010’ların ortalarından bu yana mobil ve tablet tarayıcılar için tasarım giderek daha önemli hale geldi.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin görünümü, düzeni ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm, örneğin, kullanılan renkler, yazı tipi ve resimlerle ilgilidir. Düzen, bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder. İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik açıdan hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur.

Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır, böylece kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek veya kafasını karıştırabilecek hiçbir yabancı bilgi ve işlevsellik görünmez. Bir web tasarımcısının çıktısının kilit taşı, hedef kitlenin güvenini kazanan ve geliştiren bir site olduğundan, mümkün olduğunca çok sayıda potansiyel kullanıcı hayal kırıklığı noktasını ortadan kaldırmak kritik bir husustur.

Web Tasarımı
Web Tasarımı

 

 

 

Web Tasarımı ve UX Tasarımının Ortak Noktası Nedir?

“Web Tasarımcısı” iş unvanının birçok tanımı vardır ve aslında, bir web tasarımcısının yaptığı şey büyük ölçüde müşterinin veya projenin gerektirdiklerine bağlıdır. Bazı web tasarımcıları, web sitesinin görsel tasarımlarını ve / veya yüksek doğrulukta etkileşimli prototiplerini oluşturur ve web sitesinin kodlamasını ön uç ve arka uç geliştiricilere bırakır. Bununla birlikte, web tasarımcılarının çoğunluğu, web sitesinin hem tasarımı hem de (ön uç) gelişimi ile ilgilenmektedir. Bazı web tasarımcıları, işlerinin bir parçası olarak düzenli olarak kullanıcı araştırması ve testi bile yaparlar (ve eğer onlardan biriyseniz, UX tasarımında bir iş için neredeyse hazırsınız demektir).

Ancak, bir web tasarımcısı olarak işiniz ne gerektiriyorsa gerektirsin, burada UX tasarımında da bulunabilecek web tasarımının bazı yönleri vardır.

Problem çözme

Web tasarımcıları müşterileri için sorunları çözmeye çalışır; UX tasarımcıları kullanıcıları için sorunları çözmeye çalışır. Web tasarımcıları bir problem çözme süreci ile çalışırlar: önce müşterilerinin sahip olduğu sorunları bulurlar, sonra onlar için bir web çözümü tasarlarlar ve daha sonra web sitesini piyasaya sürmeden önce geliştirmeye ve test etmeye devam ederler. Bir web sitesi başlatıldıktan sonra, web tasarımcıları genellikle siteyi daha fazla test etmeye, kullanıcılardan geri bildirim toplamaya ve ardından tasarım hakkında yinelemeye dahil olurlar.

Bu yinelemeli problem çözme işlemi, UX tasarım sürecine benzer (aşağıdaki resimde gösterilmiştir). UX tasarımcıları kullanıcı araştırmasıyla başlar; Bir ürünün potansiyel kullanıcılarını tanımak ve sorunlarının ne olduğunu, bunları nasıl çözeceklerini ve kullanıcıların bu çözümü istemelerini ve / veya ihtiyaç duymalarını nasıl sağlayacaklarını öğrenmek esastır. Kullanıcı araştırması genellikle kullanıcı görüşmeleri, gözlemler, demografik çalışmalar, kullanıcı öyküleri ve kişilikleri hazırlama vb. Yoluyla yapılır.

Bundan sonra, UX tasarımcıları, kullanıcının temel ihtiyaçlarını çözen bir tasarım çözümü oluşturacak ve geçerliliğini veya kullanılabilirliğini test etmek için prototipi genellikle kullanıcılara geri getirecektir. Ürün piyasaya sürüldükten sonra, UX tasarımcıları daha fazla kullanıcı geri bildirimi toplar ve bu da yeni bir kullanıcı araştırması turuna beslenir ve böylece süreci yeniden başlatır.

Web tasarımcısı işinizin bir parçası olarak daha önce kullanıcı araştırması yaptıysanız, UX tasarımına geçiş yaparken bunu büyük bir avantaj olarak göreceksiniz. Değilse, endişelenmeyin – kullanıcı araştırması yapmanın en iyi yollarını öğrenmek için birçok fırsatınız olacaktır (daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin).

Web Tasarımı
Web Tasarımı

Yazılım Becerileri

Bir web sayfası düzeninin temelleri bir kağıt ve kalemle başlayabilse de, sonunda web tasarımcılarının ekiplerinin ve / veya istemcilerinin kullanabileceği dosyaları oluşturmak için yazılım kullanmaları gerekir. Photoshop, web tasarımı için kullanılan en yaygın yazılımlardan biridir, ancak Sketch gibi UX prototipleme uygulamaları web tasarımcıları arasında giderek daha popüler hale gelmiştir.

Web Tasarımı
Web Tasarımı

Web Geliştirme Bilgisi

Kodlama genellikle bir geliştiriciye bırakılsa da, bir web sitesi oluşturmak, hangi şekilde dilimlediğinize bakılmaksızın teknik bir girişimdir. Web tasarımcıları teknik yeteneklerin ve sınırlamaların farkında olmalıdır, bu nedenle hangi tasarım seçeneklerinin işe yarayacağını ve neyin işe yaramayacağını bilmek için koda biraz aşina olmak genellikle yararlıdır. Bazı tasarım efektlerinin veya dokularının kodla uygulanması zor olabilir ve bazıları bir web sayfasının yüklenmesini yavaşlatan dosya boyutlarıyla sonuçlanabilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *