Web Sitesini İyi Yapan 3 Özellik Nedir?

Web Sitesini İyi Yapan 3 Özellik Nedir?

Milyonlarca web sitesi olduğunu biliyorsunuz, o halde rakiplerinizden nasıl farklı olabilirsiniz?

Web siteleri bir işletmenin en önemli varlıklarından biridir. Güvenilir, profesyonel ve ilgi çekici bir çevrimiçi varlığa sahip olmak, çalışma ve sabır gerektirir. Milyonlarca web sitesi olduğunu biliyorsunuz, o halde rakiplerinizden nasıl farklı olabilirsiniz?

İyi bir web sitesi dikkatinizi çeker, duygularınızı uyandırır ve ihtiyacınız olanı size kolayca verir. İşte işletmeniz için bir web sitesi oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bazı çok önemli şeyler.

İyi web sitesi tasarımının bileşenleri şunlardır:

 • Görsel tasarım
 • Teknik kurulum
 • Web Araçlarının Kullanımı

Bunları 3 kolay temel kategoriye ayırmış olabiliriz, ancak web sitesi tasarımına giren çok daha fazlası var ve hepsini bu yazıda ele alacağız. Her şeyden önce, herhangi bir web sitesini tasarlamaya başlamadan önce, web sitesinin (ve her web sayfasının) amacını bilmeniz ve web sitesinin yeniden tasarımından ne elde etmek istediğinizi anlamanız gerekir.

Web sitesi
Web sitesi

Yalnızca web sitenizin değil, web sayfalarınızın her birinin net bir amacı olmalıdır. Satış yaratmak için var mı? İtibarınızı mı inşa ediyorsunuz? Müşteri hizmetleri sağlıyor musunuz? Sayfalarınızın tanımlayıcı bir amacı yoksa, aslında kullanıcıların şirketiniz hakkında etkili bir şekilde bilgi edinmelerini veya ürünlerinizi satın almalarını engelliyor olabilirler.

Hedef kitlenizi anlamak da iyi bir web sitesi oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Hedef kitlenizin sizi nasıl bulacağını, sitenize hangi platformlardan geleceklerini ve sitenizi açmak için ne arayacaklarını düşünün. Bu bilgilere sahip olmak, web sitesi tasarımınızın diğer tüm yönlerinde size yardımcı olabilir.

Hedef sayfalarınızı, anahtar kelimelerinizi, ne tür marka görsellerini dahil etmeniz gerektiğini ve hatta kullanıcı yolculuğunu sitenizde haritalayarak, hedef kitlenizi ve onların çevrimiçi davranışlarını anlayarak kullanıcı deneyimini nasıl iyileştireceğinizi planlayabilirsiniz. Web sitenizin amacı ve hedef kitlesi belirlendikten sonra, diğer bileşenlere odaklanma zamanı gelmiştir.

Görsel Web Tasarımı

Web sitenizin estetiği, sayfanıza gelen kullanıcılar tarafından yükleme hızından sonra  fark edilen ikinci şeydir, bu nedenle burada güzel ve göz alıcı bir tasarımla etkilemeniz gerekir.

markalaşma

Mevcut bir Markanız mı var? Bu tasarımları web sitenize de taşıyın ve çevrimdışı işinizle uyumlu hale getirin. Ancak web sitenizi markalaştırmak sadece logonuzu eklemek anlamına gelmez – hayır. Yaptığınız her renk seçimini düşünün ve tercihen markanızın yönergelerinde yer alan bir renk yapın.

Web sitenizi markalaştırırken, ziyaretçilerinize çok fazla renk katmak istemezsiniz, ne kadar rengin çok fazla renk olduğu açık olmalıdır, bu nedenle web sayfalarınızda biraz boşluk bırakmak kesinlikle iyidir – Aslında web sitenizin görünmesini sağlar. daha az karmaşıktır ve kullanıcıları asıl amacınız olan içeriğe yönlendirmeye yardımcı olur.

İpucumuz: Genel bir kural olarak, iyi bir web sitesi için 2 ila 3 ana renk arasında ideal seçimdir, ancak asla 5’ten fazlasını kullanmayın. Büyük tasarım hatalarından veya çakışmalarından kaçınmanıza yardımcı olması için tamamlayıcı renk kombinasyonlarını düşünmek de önemlidir.

Web sitesi
Web sitesi

Web sitenizde kullanılacak birkaç yazı tipi seçmek de düşünmeniz gereken bir marka seçimidir. Markanıza uygun yazı tipleriyle ilgili fikirler için Google’ın web için güvenli yazı tiplerine göz atın .

Hızlı ipucu: Paragraflar gibi içerik için en okunaklı yazı tipinizi birincil yazı tipiniz olarak tutun ve başlıklarınız için daha süslü yazı tipinizi kullanın. Metin gövdesi ve başlıklarımızla da yaptığımızın bu olduğunu görebilirsiniz. Web site tasarımınızda ikiden fazla yazı tipi kullanmak, profesyonellikten uzak ve dağınık görünmesine neden olabilir.

Şimdi, başlamak için herhangi bir markanız yoksa, o zaman bu, istediğinizi yaratmanız için tamamen boş bir tuvaldir, ancak aklınızda bulundurun, her rengin ilişkili bir duygusu vardır ve her yazı tipinin kendi kişiliği vardır. Web sitenizin tasarımında kullanabileceğiniz başka markalama cihazları da var, marka arketipleri hakkındaki rehberimize göz atın .

 

Görüntü ve Grafikler

Bir web sitesine eklenen her resim bir amaç için daha iyidir. Gerekmiyorsa veya web sayfasına herhangi bir değer katmıyorsa eklemeyin.

Görseller en iyi, alakalı oldukları metnin yanına veya web sayfasının kullanıcı deneyimine yardımcı oldukları yerlere yerleştirilir ( Reklam kampanyaları için bu açılış sayfalarında olduğu gibi) .

Web sitenizde işe yarayacağını düşünüyorsanız, kullanıcıları yönlendiriyor gibi görünen kişilerin aşağıdaki gibi resimleri kullanmanın gerçek hayranlarıyız.

Görselleri kullanmak ne kadar yazı yazdığınızla orantılı olmalı, dediğimiz gibi görseller sayfadaki içeriği desteklemelidir. İyi bir web sitesi tasarımı, kullanıcıları önce en önemli içeriğe ve ardından aşağıdaki her şeye yönlendirmek için sitenizin ön planında en önemli görseller ve semboller ile görsel bir hiyerarşi içermelidir.

Özellikle ürün resimlerinin ve videolarının bir müşteriyi çevrimiçi bir şey satın almaya teşvik etmek için gerekli olduğu en iyi e-ticaret web sitelerinde, yüksek kaliteli videolar ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanarak resimlerinizi optimize etmek de önemlidir.

İyi web siteleri, standart görseller ve videoların yanı sıra çizelgeler, grafikler, ekran görüntüleri, vektör grafikleri ve daha fazlası gibi öğeleri de bünyesinde barındırarak, mesajlarını etkili bir şekilde iletmeye devam ederken görüntüleyenlerine daha ilgi çekici ve güvenilir içerik sağlar. Görüntülerinizi uygun bir boyuta ölçeklemek ve sıkıştırmak dosyalar ayrıca yükleme hızlarınıza da yardımcı olabilir; Bunun neden önemli olduğu hakkında daha sonra konuşacağız.

Web sitesi
Web sitesi

Eylem çağrısı

Her sayfanın bir amacı olduğunu söyleyip durduğumuzu biliyorum ama hiçbir şey yapmayan sayfalar yapmanın ne anlamı var? Her sayfaya ‘harekete geçirici mesaj’ adı verilen bir şey eklemek, kullanıcılarınızı istenen eylemi gerçekleştirmeye teşvik eder. Örneğin, benimle iletişime geçmelerini isteseydim, yalnızca iletişim bilgilerimin kolay bulunmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda insanların benimle iletişim kurmasını istediğimi açıkça belirten büyük bir düğme yapardım.

Bu, web sitenize kolayca erişilebilen bir iletişim sayfası eklemeyi de önemli hale getirir. Şirketinizin adresi, telefon numarası, e-posta adresi ve hatta çevrimiçi bir iletişim formu tek bir sayfada toplanabilir ve bir harekete geçirici mesajla yönlendirilebilir, böylece potansiyel müşterileri işletmenizle iletişim kurmaya ve etkileşime geçmeye teşvik edebilirsiniz. İşletmenizle ilgili ilk adımları müşteri için mümkün olduğunca basit hale getirmek, onların sizden satın alma olasılığını artırabilir.

Kişiselleştirme

Kişiselleştirme hakkında konuştuğumuzda, hem kullanıcı için kişiselleştirilmiş hem de web sitenize onu rakiplerinizden ayıran bir kişilik kazandırmayı kastediyoruz.

Evet, Web sitesinin kişiliğinin bir kısmı sitenin markalaşmasında ortaya çıkar, ancak aynı zamanda metnin tonunu ve şeyleri nasıl ifade ettiğinizi de düşünün. Bir hakkımızda sayfası eklemek çok önemlidir ve kişiselleştirme eklemek için kullanılabilir. Hakkımızda sayfası, bir işletme olarak kendiniz hakkında konuşabileceğiniz ve bir anlığına müşteriyi unutabileceğiniz yerdir.

Belirli hedef kitlenizle alakalı içerik eklemenize de yardımcı olabilir, ancak bir web sitesini kullanıcılar için kişiselleştirmek çok daha zor olabilir, çünkü bir dereceye kadar kişisel bilgilere ihtiyaç duyacaksınız. Ancak, belirli bir yerdeki müşterileri hedeflemek için konum sayfaları eklemek ve müşterinizden bahsederken daha fazla ‘siz’ ve ‘sizin’ kullanmak gibi bir web sitesine belirli eklemeler yapabiliriz.

Bir web sitesini daha insan odaklı yapmak istiyorsanız, sitenize insanların resimlerini ekleyin ve referans olarak kullanmak için müşterilerden alıntılar yapın. Gerçek incelemeler eklemek, sitenize gelen yeni ziyaretçilerin şirketinize olan güvenini artırır ve onların sizinle bir satın alma işlemini tamamlama olasılıklarını artırır. Tüketicilerin %98’i, satın alma kararları verirken incelemelerin gerekli olduğunu ve nakliye ücretleri ve ürünün fiyatından daha belirleyici bir faktör olduğunu düşünüyor!

Takım fotoğraflarınızı da ekleyebilirsiniz. web sitesinin arkasındaki gerçek insanları görmek, çoğu çevrimiçi işletmede eksik olan o insan dokunuşunu ekleyebilir.

Tutarlı Bilgi

Tutarlı bilgiler, Siteniz genelinde iyi bir web sitesi tasarımının anahtarıdır. Yalnızca birkaç telefon numarası ve birkaç e-posta adresi gibi sınırlı miktarda ayrıntı içeren basit ve net bir mesaj tutun. İletişim bilgilerinizin tutarlı olmasına ek olarak, web sitenizin içeriği de kendisiyle çelişmemelidir. Artık yaptığınız bir hizmet olmayan bir hizmet sayfanız varsa, onu Siteden kaldırın!

Web sitesi
Web sitesi

Teknik Web Tasarımı

Duyarlı ve Mobil Dostu

2021’de dünya çapındaki web trafiğinin yaklaşık %54’ü mobil cihazlardan oluşturuluyor. Web’e telefonlarından göz atan kullanıcılar, özellikle hareket halindeyken bir masaüstü yüklemek zorunda kalmaktan daha kolay ve basit bulduklarından, web sitelerine cep telefonlarından erişildiğini görmek bizim için gerçekten sıra dışı değil.

Mobil uyumlu olmayan bir web sitesine sahip olmak, internet kullanıcılarının büyük bir kısmını dışarıda bıraktığınız anlamına gelir. Sitenizi duyarlı hale getirerek rakiplerinize karşı rekabet avantajı elde edin. Duyarlılık, web sitenizin tüm masaüstü ve taşınabilir cihazlarda kolayca görüntülenebileceği ve deneyimin Kullanıcının cihazı için optimize edileceği anlamına gelir. Duyarlılık eklemek, bir siteyi mobil uyumlu hale getirmenin büyük bir parçasıdır ve kesinlikle Web Sitenizin kullanıcılar ve arama motorları nezdinde tercih edilebilirliğini artırmaya yardımcı olacaktır; bu nedenle, hangi cihazı seçerlerse seçsinler potansiyel müşterileri yakalamak çok daha kolay olacaktır.

Yüksek Yükleme Hızları

Yükleme süreniz, bir kullanıcının web sitenizle ilk karşılaşmasıdır. Bir kullanıcı bir web sayfası yüklediğinde, sabrı çok çabuk tükeniyor!

Bu, web sitenizin hemen çıkma oranını, sitenizden herhangi bir işlem yapmadan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesini artırır. Arama motorları, izleyicilere daha uzun süre çekici geldikleri için daha düşük hemen çıkma oranlarına sahip web sitelerini tercih eder ve sürekli olarak yüksek bir hemen çıkma oranı, arama motoru sıralamalarınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Peki yükleme sürelerinizi neler etkiler? Yükleme hızlarınızı kontrol etmek isteyebilirsiniz . Yükleme sürelerini gerçekten neyin etkilediğine gelince, bakılması gereken bazı alanlar şunlardır:

 • Görüntüleri Sıkıştırma
 • Görüntüleri optimum piksel boyutuna ölçekleme
 • Yapılan HTTP isteklerinin sayısını azaltmak
 • Birden çok HTML, CSS ve JS dosyasını tek bir dosyada birleştirerek sayfa dosyanızın boyutunu küçültme
 • Kodunuzu küçültün
 • Web siteniz için bir önbellek eklentisi seçin
 • Sunucunuzda da önbelleği kullanın

Sizi düşündürecek bazı şeyler var, web sitenizi yukarıdaki testler aracılığıyla çalıştırmak size geliştirmeniz gereken alanlar da sağlayacaktır.

Güvenlik 

Gerçekten web tasarımı kategorisinde değil, ancak güvenlik kesinlikle bir web sitesini iyi yapan şeydir. Web siteniz, sizin ve Kullanıcınızın hassas verilerini çalmaya çalışan bilgisayar korsanlarından korunmalıdır.

Bir web sitesini güvence altına almanın birkaç yolu vardır, ancak başlangıç ​​olarak, içerik yönetim sisteminizin giriş ve şifresi karmaşık olmalı ve WordPress kullanıyorsanız veya standart bir kullanıcı adı kullanıyorsanız herhangi biri tarafından görüntülenmeye karşı korunmalıdır. ‘Yönetici’ gibi, ardından bunu hemen değiştirin.

Bir web sitesini güvence altına almanın bir parçası ve parseli, sitenize bir SSL sertifikası yüklemektir. Arama çubuğunun sağ tarafındaki asma kilit simgesini kontrol ederek bir web sitesinin ne zaman SSL ile şifrelendiğini anlayabilirsiniz. İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı, güvenli olmadığı ve özel, kişisel verilerini çevrimiçi olarak açıkta bırakabileceği için asma kilit olmadan bir web sitesinde satın alma işlemini tamamlamayacaktır.

Web sitesi
Web sitesi

Site Mimarisi ve Gezinme

Kullanıcılar web sayfalarını aramak istemezler. Navigasyonunuz kolay gezinmeli, iyi akmalı ve etkili bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır.

Web siteniz için site haritasını oluştururken üç tıklama kuralı çok önemlidir: Sitenizdeki her sayfaya, sitenizdeki diğer sayfalardan üç tıklamayla erişilebilir olmalıdır. Mega menüler, daha büyük web sitelerinin bu kuralı nasıl takip ettiğinin iyi bir örneğidir, ancak daha küçük web siteleri için basit bir gezinme çubuğu da aynı şekilde işe yarayacaktır.

Bir müşteri sitenizde bir şey bulamazsa, onu aramaya gitmez. İyi web siteleri, net bir hiyerarşiye bölünmüş açık, mantıksal gezinme ve site genelinde tutarlı tutulan ince görsel ipuçları oluşturur.

Bağlantılar, web sitenizi birbirine bağlayan şeydir; bu nedenle, uygun olan yerlerde dahili bağlantıları içeriğinize yayar ve bu, kullanıcıların sitenizde gezinmesine ve oturum başına sayfa görünümlerinizi önemli ölçüde iyileştirmesine yardımcı olur.

İyi bir site mimarisine sahip olmanın ikincil bir nedeni, web sitenizi arama motoru dostu hale getirmektir. Bununla kastettiğimiz, arama motoru botlarının web sitenizi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olmaktır.

Botların site mimarisini tararken karşılaştığı en önemli hatalar:

 • 301 yönlendirmeleri
 • 404 hata
 • site haritası yok
 • Robots.txt yok

Web sayfalarınıza düğmeler eklemek, kullanıcıların gezinmesine de yardımcı olacaktır, bu nedenle bunları ara sıra eklediğinizden emin olun.

 

SEO

Arama motoru Optimizasyonu.

İyi bir web sitesi Google,Yahoo ve diğerlerinden ziyaretçi alır. Planınız şimdiye kadar yaptığımız önerileri uygulamaksa, o zaman burada zaten bir avantajınız olacak, çünkü ele aldıklarımızdan bazıları sıralama faktörleridir.

Sıralama Faktörleri nelerdir?

Bunlar, bir web sitesinin arama motorundaki sıralamayı etkileyecek yönleridir. Google’ın web yöneticisi yönergeleriyle ilgili belgesini buradan okuyabilirsiniz . İyi bir web sitesi, çeşitli arama motorları tarafından kolayca taranabilir ve onlara neleri dizine ekleyebildiklerini ve neleri ekleyemediklerini göstererek, web sayfalarınızın arama sonuçlarında görünme şansını artırır.

 

Web sitenizin arama motorlarında görünmesini isteyip istemediğiniz dahil olmak üzere düşünmeniz gereken bazı önemli şeyler, sayfa başlıkları ve meta etiketlerin yanı sıra her görselde içerikle alakalı ve anahtar kelimeler içeren alt etiketleri içerir.

 

SEO ile ilgili anahtar kelimeler, gerçek hayattaki kitlenizin arayacakları ile uyumlu içeriğinize eklenen belirli kelimeler veya kelime öbekleridir. Bir arama motorunun, hedef kitlenizin arama terimleriyle doğrudan ilgili sözcükleri ekleyerek, web sitenizi alaka düzeyine göre sonuçlar sayfasında göstermesi daha olasıdır.

 

Ancak içerik yine de okunabilir, ilgi çekici ve ilginç olmalı, sayfalarınızı kesin ve etkili tutmak için anahtar kelime doldurmaktan kaçınmalıdır. Web sayfalarınızı arama motorları için optimize ederken, dahili ve harici web sayfalarına bağlantı, Basamaklı Stil dahil olmak üzere göz önünde bulundurmanız gereken birçok husus vardır. Sayfalar, geri bağlantı oluşturma , etki alanı yetkisi ve hatta kullanıcı deneyimi, duyarlı tasarım ve yükleme hızları gibi zaten ele aldığımız şeyler.

 

Arama motorlarını optimize etmenin daha basit bir yolunu arıyorsanız, Yoast’ı Web Sitenize yükleyin. Burada Şema, İndeksleme, içeriğinizin SEO analizi, Site Haritaları, Robotlar ve daha fazlası gibi şeyleri yönetebilir ve uygulayabilirsiniz.

Yoast, sayfa içi ve teknik SEO’nun bazı yönlerini yönetmenize yardımcı olsa da, kesinlikle geri kalanın yarısını kapsamaz. Arama motoru optimizasyonu alanı çok geniştir, ancak size 3 şeyden bahsetmem gerekseydi, bunlar şunlar olurdu:

 1. Kullanıcı deneyimine odaklanın
 2. Web Sitenizin otoritesini ve alaka düzeyini oluşturun
 3. Teknik olarak sağlam bir web sitesine sahip olun
Web sitesi
Web sitesi

Web Sitesi Araçlarının Kullanımı

Web sitenizin yapmasını istediğiniz şeyi yapmasını sağlayın. Web araçları, web sitelerine rezervasyon sistemleri, oyunlar, üçüncü taraf entegrasyonları ve çok daha fazlasını ekleme dahil olmak üzere ek işlevler sağlar. Bu entegrasyonları eklemek, etkileşimi artırabilir ve kullanıcılarınızın web sitenizde istediklerini elde etmelerine yardımcı olabilir.

sohbet robotları

Kullanıcılarınız birisiyle iletişim kurmak için can atıyorsa veya sürekli olarak iletişim sayfanıza gittiklerini veya size sürekli e-posta gönderdiklerini fark ederseniz, sohbet robotları sizin için çözüm olabilir.  Kullanıcılar, mümkün olan en iyi müşteri hizmetini vermek için bilgi için acele ettiğinde kullanışlıdırlar.

Sosyal Medya Paylaşım Düğmeleri

Paylaşma butonları süslü bir şey değildir; bunlar basit düğmelerdir ve çalışırlar. Elbette her sayfaya uygun değiller. Bunları muhtemelen blog gönderilerinde veya yalnızca diğer paylaşılabilir içeriklerde kullanmalısınız.

Ancak sosyal medya düğmelerini ekleyerek bile, başka türlü sahip olamayacağınız ekstra etkileşimi teşvik ediyorsunuz. (Markalarsanız süper havalı görünebilirler)

Google Analytics

Analytics’i bir web sitesine yüklemek nispeten zahmetsiz bir işlemdir, ücretsizdir ve web sitenizin ziyaretçiler tarafından nasıl kullanıldığı hakkında size birçok yararlı veri sağlar.

Kurulum sürecini takip etmek için Google Analytics web sitesine gidebilirsiniz . Bu basit bir kurulum prosedürüdür, ancak Web Sitenizin kod tabanına biraz kod eklemeniz gerekecektir. Bunu eklemek, Analytics’in Sitenizin web yöneticisi olduğunuzu doğrulamasını ve verileri alıp izlemesini sağlar.

Web sitenize, kullanıcı dostu tasarıma ve web kullanılabilirliğine büyük eklemeler yapacak bir dizi web tasarım faktörünü ele aldık.

Bir web sitesini iyi yapan unsurlar daha fazla araştırılabilir ve bu gönderiyi gelecekte daha fazla değerlendirmeyle güncelleyeceğiz, bu nedenle daha fazla ipucu için birkaç ay sonra tekrar kontrol edin.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *