TikTok pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur?

TikTok pazarlama kampanyası nasıl oluşturulur?

TikTok, kullanıcıların 15 saniyeden 1 dakikaya kadar kısa videolar yayınlayabileceği, dikey olarak kaydedilebileceği ve ayrıca canlı yayın yapabileceği bir video akışı ve paylaşım uygulamasıdır. TikTok, videoları düzenlemek için filtreler, müzik, özel efektler, dudak senkronizasyonu ve seslendirme gibi çeşitli özellikler sunar.

Platformda, tam olarak hedeflenmiş pazarlama kampanyaları geliştirmenize olanak tanıyan çok özel nişlere sahip farklı konular hakkında içerik bulacaksınız. Komik ve dans videoları, dudak senkronizasyonu ile birlikte uygulamada büyük trendler ve birçoğu internette viral hale gelmiştir.

Herkes bir şarkı seçebilir, akıllı telefonundaki kayıt düğmesini çalabilir ve dans etmeye başlayabilir. TikTok, yüksek düzeyde üretilmiş, profesyonel videolarla ilgili değildir.

İsterseniz, videonuzdaki sesi diğer içerik oluşturucular tarafından da kullanılabilir hale getirebilirsiniz, bu da görünürlük kazanmanıza yardımcı olur. Platform, “beğen” tuşuna basarak, yorum yaparak ve videoları paylaşarak içeriklerle etkileşime girmenizi sağlar.

Tiktok pazarlama
Tiktok pazarlama

Pazarlama stratejilerinize neden TikTok’u dahil etmelisiniz?

Statista’ya göre  TikTok , dünya çapında yaklaşık 1 milyar kullanıcıyla 2021’de dünyanın en çok kullanılan 7. sosyal medyası oldu. Hedef kitleniz Z Kuşağı ve daha genç Y kuşağı içeriyorsa, bir TikTok pazarlama kampanyası oluşturmak onların oldukları yerde olma olasılığıdır.

Etkileşim oranları da yüksek, verileri, mikro etkileyicilerin TikTok’ta %17,96 ve Instagram’da %3,86 etkileşime sahip olduğunu ortaya koydu.

Bu, örneğin içerik oluşturucularla ortaklıklar kurarak yararlanabileceğiniz bir şeydir. TikTok kullanıcıları uygulamada günde ortalama 52 dakika harcıyor ve markalar da dahil olmak üzere favori etkileyicilerinin nelerden bahsettiğini dikkate alıyor.

Aşağıdakiler gibi farklı amaçlar için bir TikTok pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz:

 • Genç kitlenizle konuşun
 • Marka bilinirliği geliştirin
 • Sosyal medyada etkileşimi artırın
 • Yeni potansiyel müşteriler oluşturun
 • Markanızın etrafında etkileşimli bir topluluk oluşturun
 • Hedef kitlelere reklam verin
 • Ürün ve hizmetlerinizi satmak
TikTok pazarlama
TikTok pazarlama

İş için TikTok

Platform , adından da anlaşılacağı gibi uygulamada bir işletme hesabı oluşturmanıza olanak tanıyan TikTok for Business’ı 2020’de piyasaya sürdü. Bunu yaparak gerçek zamanlı metriklere, kitle içgörülerine, yaratıcı araçlara erişebilecek ve reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bir işletme hesabı oluşturmak çok basittir, sadece birkaç adımı uygulamanız yeterlidir:

 1. uygulamayı yükle
 2. Hesabınızı kaydedin
 3. Profil sayfanıza gidin
 4. Sağ üstte “Hesabı yönet”e tıklayın
 5. “İş hesabına geç”i seçin
 6. İşletmenize en uygun kategoriyi seçin ve yayınlamaya hazırsınız.

TikTok pazarlama kampanyası geliştirmek için 9 ipucu

1. TikTok’ta hedef kitlenizin kim olduğunu bilin

TikTok için içerik üretmeye başlamadan önce aşağıdaki soruları cevaplayın.

 • Potansiyel müşterilerinizin hangi kısmı TikTok aktif kullanıcılarıdır?
 • TikTok pazarlama kampanyanız aracılığıyla ulaşmak istediğiniz çok özel bir alanınız var mı?
 • Hangi yaratıcıları takip ediyorlar?
 • TikTok’ta hedef kitlenizin tüketici davranışı nedir?

Bu noktaları anlayarak, uygulanacak stratejiler hakkında daha iyi bir vizyona sahip olacaksınız. Örneğin, hangi etkileyicilerle ortak olmaya değer olduğunu, potansiyel müşterilerinizin katılabileceği marka zorluklarının türlerini ve onların dikkatini çekebilecek gönderilerin konularını tanımlamak daha kolay olacak.

TikTok pazarlama
Tiktok pazarlama

2. Rekabeti araştırın

Girdiğiniz zemini tanıyın, rakipleriniz olan markaların TikTok’ta profili olup olmadığını ve hangi stratejileri uyguladıklarını araştırın. Ne tür videolar yayınlıyorlar? Bunu analiz etmek, kendinizi ayırt etmenin yollarını düşünmenize ve ayrıca doğru hashtag’leri seçmenize yardımcı olabilir.

Platformu kullanan herhangi bir doğrudan rakip bulamazsanız, bunun için araştırmayı sonlandırmayın, endüstri sektörünüzden uygulamada olan markaları arayın ve ayrıca markalardan ve etkileyicilerden gelen başarılı TikTok pazarlama kampanyası vakalarını analiz edin. Yeni içgörüler elde etmek için bir kaynak olarak kullanın.

3. Ne yayınlayacağınızı planlayın

TikTok’ta hedef kitlenizin kim olduğunu tanımladıktan, davranış profillerini araştırdıktan ve diğer markaların platformu nasıl kullandığını inceledikten sonra, planlamaya başlama zamanı. TikTok pazarlama kampanyası planınız şunları içermelidir:

 • Hedef kitle davranışı çalışması
 • Rakip analizi
 • Hedefler
 • Gönderi takvimi (gönderilerin ne zaman üretileceği ve yayınlanacağı dahil)
 • Uygulanacak ana stratejiler
 • Ortak olabilecek olası içerik oluşturucuların listesi
 • Meydan okuma fikirleri

Kampanya için net hedefler belirlemek temel bir parçadır, bu nedenle daha kesin stratejiler geliştirebilecek ve başarısını nasıl değerlendireceğinizi bileceksiniz. Üretim sürecini organize etmek, güncel bir profil tutmak ve düzenli olarak yayınlamak için de esastır.

Ancak, bunun yalnızca ilk plan olduğunu unutmayın, takvimi izleyicilerin alımına göre ayarlamak ve yeni TikTok trendlerini dahil etmek için değiştirebilirsiniz. Başlangıçta farklı biçimleri test etmek önemlidir ve platformda büyüdükçe içeriği ve stratejileri neyin daha iyi performans gösterdiğine göre hizalayabilirsiniz.

4. Doğru hashtag’leri ekleyin

Kullanıcılar, hashtag’leri arayarak yeni videolar keşfedebilir, videolarınızın açıklamalarına doğru olanları eklemek, ilgilenebilecek daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Hashtag’lerin doğru kullanımı TikTok SEO’ya da yardımcı olacaktır, böylece videonuz kullanıcıların “Sizin İçin” sayfasında görünebilir.

Bunları Google’ın aramasıyla karşılaştırırsak, hashtag’ler anahtar kelime olarak çalışır. Hangilerini eklemeniz gerektiği konusunda şüpheniz varsa, arama bölümüne gidin ve videonuzun genel temasını yazın, o zaman bununla ilgili birkaç terim göreceksiniz.

5. TikTok trendleriyle güncel kalın

Dijital dünya her zaman gelişiyor ve TikTok söz konusu olduğunda bu farklı değil. Bu platform için bir pazarlama planı oluştururken, son trendleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir.

Popüler içerikle uyum sağlamak için gönderi planınızı değiştirmeye veya hedef kitlenizi fetheden yeni bir özellik kullanmaya hazır olun.

Örneğin, o anda çok yorum alan bir hashtag’in keyfini çıkarabilir veya markanızın da modern olduğunu gösteren trend olan bir koreografi veya meme kullanabilirsiniz. Ancak, sadece bir trendi takip etmek için bir video üretmeyin, önce markanızın imajıyla ilgisi olup olmadığını analiz etmeyi unutmayın.

6. TikTok etkileyicileriyle ortaklıklar geliştirin

Dijital etkileyiciler internette önemli bir alan fethetti ve birçoğu, önemli katılım oranlarıyla etraflarında güçlü bir topluluk oluşturdu ve bu TikTok’ta da oluyor. Takipçileri fikirlerine değer verir ve tavsiyelerine güvenir.

Markanızın adını doğru içerik oluşturucularla ilişkilendirmek, daha fazla takipçi kazanmanıza, marka bilinirliğini artırmanıza ve daha fazla satış yapmanıza yardımcı olabilir.

Ancak bunu başarmak için, ortak olacağınız TikTok etkileyicilerini araştırmak ve dikkatlice seçmek önemlidir. Öncelikle kampanyanızla ulaşmayı hedeflediğiniz kitle tarafından takip edilip edilmediğini analiz edin.

Milyonlarca takipçisi olan içerik oluşturucuları seçebilir veya daha yüksek etkileşim oranlarına sahip olma eğiliminde olan ve çok özel nişlere odaklanmanıza izin veren mikro etkileyicilerle reklamlar oluşturmayı tercih edebilirsiniz.

Neyi tanımlayacağınız bütçenize ve ana hedeflerinize bağlıdır, ancak bunların markanızın değerleriyle uyumlu olduğundan daima emin olun.

TikTok pazarlama
TikTok pazarlama

7. Bir TikTok Mücadelesi Oluşturun

Zorluklar TikTok’ta çok popülerdir ve markanızın görünürlüğünü artırmanın stratejik bir yoludur. Temel olarak, kullanıcıları yayınladığınızı taklit etmeye zorladığınız bir video kaydediyor, örneğin bir dans veya dudak senkronizasyonu olabilir. Ardından, yanıtlarını görebilmeniz için kullanmaları gereken belirli bir etiket oluşturun.

Etkileşim şansını artırmak için içerik oluşturucularla ortak olmak ilginçtir. Buradaki fikir, TikTok pazarlama kampanyasının bir parçası olarak, profillerinde meydan okumanıza cevap veren videolarını yayınlayacak ve takipçilerini meydan okumaya katılmaya teşvik edecekler.

Takipçilerinize en iyi videoları seçeceğinizi ve bunları sayfanızda yayınlayacağınızı ve en iyilerine ödül vereceğinizi söylemek gibi diğer stratejileri de kullanabilirsiniz.

8. TikTok Reklamlarını Kullanın

Bir TikTok pazarlama kampanyasına dahil edebileceğiniz bir diğer strateji, platform içinde reklam vermektir. TikTok Reklamları özelliği sayesinde, reklamın geliştirilmesinin her adımında size rehberlik edilecektir.

Önce hedefinizi seçmeniz, ardından hedeflemek istediğiniz kitleyi seçmeniz, bütçenizi tanımlamanız, reklam formatını seçmeniz ve tasarlamanız gerekecek. Kullanılabilir 5 tür reklam vardır:

 • En iyi görüntülenen reklamlar
 • marka devralma
 • Feed içi reklamlar
 • Markalı hashtag yarışması
 • Markalı efektler.

Kampanya ile birlikte, sonuçları ölçmek ve ayrıca ihtiyacınız olduğunda reklam harcamanızı istediğiniz zaman ayarlayabilir veya duraklatabilirsiniz.

Bir TikTok işletme hesabınız olduğunda, profilinizin ve gönderilerinizin metriklerine de erişebilirsiniz. Stratejilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi anlamak için verileri her zaman analiz etmek çok önemlidir.

Örneğin, daha fazla etkileşime sahip video türlerini ve onları diğerlerinden daha başarılı yapan özellikleri belirleyin. Her gönderi performansını inceleyerek yeni fikirler geliştirmek ve başarısız olacak içerik oluşturmaktan kaçınmak mümkündür.

Bir TikTok pazarlama kampanyasının sunduğu olanakları keşfedin

Şirketinizin profilini yeni bir sosyal medya platformunda başlatmak, size farklı formatları ve içerik türlerini test etme şansı verir. TikTok özelliklerinin keyfini çıkarın, hangilerinin daha iyi performans göstereceğini görmek için test edin.

Bir TikTok pazarlama kampanyası, markanızı, şirketinizi zaten tanıyanların ötesinde diğer kitlelere götürme fırsatı olabilir. Yaratıcılığınızı kullanın, ancak geliştirdiğiniz stratejileri markanızın imajıyla uyumlu tutun.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo mıedyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Comments(02)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *