Tasarımda Uzmanlaşma

 Tasarımda Uzmanlaşmak mı, Uzmanlaşmamak mı? 

Tasarımda uzmanlaşmak neden bu kadar önemlidir? Her insanın kendine özgü yetenekleri, istekleri, motivasyonları ve ilgi alanları vardır. Bu nedenle, bu özelliklere dayalı belirli iş rolleri aramak mantıklıdır. Aynısı, bazıları doğru hedef kitleyi arayan ve niş bir sektörde uzmanlaşan şirketler için de geçerlidir.

Sonunda, hem insanlar hem de şirketler, genelci mi yoksa uzman mı olmak istediklerini seçerler. Ancak, bana katlanın çünkü tasarım uzmanlığı hakkında konuşacağız. Bildiğiniz gibi, birçok tasarım disiplini var. Bu geniş endüstri, moda tasarımından mimariye kadar değişebilir. Bu nedenle tasarımda doğru uzmanlığı seçmek hem tasarımcılar hem de ajanslar için en önemli önceliklerden biri olmalıdır.

Tasarımda uzmanlaşma
Tasarımda uzmanlaşma

 

Tasarımda Uzmanlaşmak Nasıl Veya Neden Gereklidir? 

Web tasarımı hala nispeten yeni bir tasarım alanıdır ve ortalama bir kişi için bu alandaki farklı uzmanlar için başlıklar kafa karıştırıcı olabilir. 20 yıl öncesinden beri, tasarım veya kod (genellikle her ikisi) yapabilen herkese web tasarımcısı veya hatta web yöneticisi deniyordu. Bugün, teknolojiler ve pazar ihtiyaçları daha da geliştikçe, işler daha iyiye gitti. Sonuç olarak, gelişen ihtiyaçlar ve işleri için farklı fırsatlara daha aşina olan müşteriler var .

Bu değişiklik sektör için bir dönüm noktası oldu. Ancak, işler daha karmaşık hale geldikçe, iş fırsatları da arttı. Bugün farklı dijital tasarım disiplinleri var: Kullanıcı Deneyimi tasarımcıları, Kullanıcı Arayüzü tasarımcıları, 3D tasarımcılar, IA Mimarları vb. Bu “başlıklar”ın her biri belirli bir amaca hizmet eder. Bunlar sadece insanların övüneceği bazı moda sözcükler değildir.

Örneğin, 3B tasarımcılar belirli bir araç seti ve bir tasarımcının öncelikle belirli bir ürünün “kullanıcı dostu olması” ile ilgileneceği 3B dünyasının niş bilgisini kullanır. Bu iki alandaki kritik beceriler sırasıyla algı ve estetik ve psikolojidir. Bunun nereye gittiğini görebilirsiniz.

Tasarımda uzmanlaşma
Tasarımda uzmanlaşma

Uzmanlar Ve Genelciler

Genelciler çeşitli disiplinleri kapsayabilir, ancak bir ortamdan diğerine sürekli geçiş, belirli bir sorun kümesine veya bir ortama konsantre olmalarını engeller. Yukarıda sayılan tüm özelliklerde bir dengesizlik yaratır .

Örneğin, illüstrasyonlarla oldukça ilgilenen bir kişi var, ancak birincil uzmanlıklarıyla gevşek bir şekilde ilgili çeşitli ürünler tasarlamaya son veriyorlar. Gerçekten ilgilendikleri bir şeye odaklanamadıkları için bu alanda başarı şansları azalır . Uzmanlaşma, onların en çok motive oldukları projeler üzerinde çalışmalarına ve profesyonel olarak istenilen yönde büyümelerine olanak tanır.

Belirli bir görevi veya bir grup ilgili işi tekrarlayarak, konuyu daha iyi bilirsiniz ve bir sonraki adıma daha hazırlıklı olursunuz. Kalıpları tespit etmeye başlıyorsunuz, problem çözme becerilerinde daha iyi oluyorsunuz ve daha deneyimli oluyorsunuz. Uzman olmanın en önemli faydası budur .

Ne yazık ki, özellikle yeni başlayanlar için belirli bir alanda çalışma fırsatının her zaman olmadığını söyleyebilirsiniz. Neyse ki, daha önce bahsettiğim her şeyde olduğu gibi, bu da hızla değişiyor ve günümüzde uzmanlara yoğun talep var.

Tasarımda uzmanlaşma
Tasarımda uzmanlaşma

İşletme için Tasarımda  Uzmanlaşmanın Faydaları

Genelciler söz konusu olduğunda, bir işveren için öncelikle eğitime ve bu durumlarda çok fazla olabilen deneme yanılma sürecine giden uzun vadeli bir maliyet vardır . İşverenlerin, bir tasarımcının bir uzman istihdam etmekten daha geniş bir beceri seti kazanması için daha uzun bir süre beklemesi gerekecek. Ve herkes zamanın para demek olduğunu bilir. Bu aynı zamanda işin kalitesini ve teslimatın hızını da olumsuz etkileyebilir ve sıklıkla etkiler.

Diğer bir husus ise, projede temel faktör olmasa da çok önemli olan müşterinin beklentileridir. Bir ajans için bu çok şey ifade ediyor. Bu özel rol için yeterli bir kişiye sahip değilseniz nasıl bir web sitesi tasarlayabilirsiniz? Bu nedenle müşteriler, çok yönlü bir ajans veya serbest çalışan bulmak yerine bir uzman bulmaya daha heveslidir .

Genelciler iyi tasarımcılardır ve olabilirler. Rolleri genellikle bir uzmandan daha talepkardır. Ancak bunu akılda tutarak, en iyi tasarımcılar genellikle T şeklindeki bireylerdir veya başka bir deyişle, yetenekleri bir T diyagramı ile temsil edilir. Yatay eksen genişliği, dikey eksen ise bilginin derinliğini temsil eder. Bir tasarımcı için, daha büyük bir resmi görmek ve belirli bir alt alanda daha derin bilgi edinmek için diğer çeşitli rollere aşina olmak çok önemlidir. yrıca, bir ajansın pazarın özel ihtiyaçlarını  belirlemesi ve rol için uygun yetenekleri bulması gerekir . Bu, üretkenliği ve verimliliği artırmanın nihai adımıdır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

kreatif strateji nedir

Kreatif Strateji Nedir?

Pazarlamada Kreatif Strateji Açıklamasıiçindekiler Tasarımda Uzmanlaşmak mı, Uzmanlaşmamak mı? Tasarımda Uzmanlaşmak Nasıl