Sosyal Medyanın 9 Faydası

Sosyal Medyanın 9 Faydası

“Sosyal Medya” terimini sıklıkla Facebook, Instagram veya Twitter ile ilişkilendiririz. Bu, terimin gözde derneği haline geldi, değil mi? Ama hepsi bu mu? Hayır, değil. Bu özel terim için bulabileceğiniz yüzlerce veya binlerce farklı tanım vardır. Durumun böyle olmasının nedenlerinden biri, herhangi bir tanım üzerinde fikir birliği olmamasıdır.

On yıl önce kullandığımız teknolojilerin modası geçti. Hızlı teknolojik gelişmenin hızı budur. Şu anda elimizdeki teknolojiler, her zamankinden çok daha hızlı bir şekilde gelişiyor. Bir şeyin sosyal medya olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağından emin olamamanın bir başka nedeni de budur.

Sosyal Medya da gelişiyor. Tanım onunla birlikte gelişiyor. Bununla birlikte, kelimenin genel bir ders kitabı tanımı, onu şöyle tanımlar:

“Kullanıcıların içerik oluşturmasına ve paylaşmasına veya sosyal ağlara katılmasına olanak sağlayan web siteleri ve uygulamalar”

Yukarıda bahsedilen bu tanım, elimizde bulunan yaygın olarak kullanılan araçlardan bazılarını sınıflandırmayı biraz kolaylaştırıyor. Ancak, yaptığı şey, bize terimin ne anlama geldiğinin bir özünü vermektir.

sosyal medya
sosyal medya

Herhangi bir şeyi “Sosyal Medya” olarak sınıflandırmak için en önemli şey etkileşimdir. Ancak burada açıklığa kavuşturmamız gereken başka bir ayrım daha var. Site içeriğine ‘eklenti’ olarak yorum yapılmasına izin veren bir web sitesi “Sosyal Medya” sayılmaz.

Öte yandan, tasarımı ve altyapısı tamamen insanlar arasındaki etkileşime dayanan bir web sitesi kesinlikle bir web sitesi sayılabilir.

Bu, hangi sitelerin “Sosyal Medya” olarak sınıflandırıldığı ve hangilerinin sınıflandırılmadığı arasındaki ayrımı yapmayı biraz daha kolaylaştıracaktır.

Tüm sosyal medya platformlarının bünyesinde barındırdığı birkaç önemli bileşen vardır. İşte birkaçının listesi:

İletişim

İletişim, insanlar arasındaki bilgi alışverişidir. Sosyal medya bilgiden beslenir. Blog dünyasında, WordPress ve Blogger, insanların kendi içeriklerini yazabilecekleri ve diğer ziyaretçilerin veya okuyucuların yorum yapmasına izin verebilecekleri iletişim araçları olarak kullanılan en tanınmış platformlardan bazılarıdır.

Facebook, Twitter, Instagram ve TikTok gibi sosyal ağlar da bunu yapıyor. Ayrıca bir ‘Arkadaşlık İsteği’ veya bir ‘Takip İsteği’ gönderebileceğiniz, kişisel bilgilerinizi, resimlerinizi, videolarınızı, etkinliklerinizi paylaşabileceğiniz ve başkalarına mesaj gönderebileceğiniz birkaç adım daha ileri götürür.

İşbirliği

İşbirliği araçları, birden fazla kişinin birlikte bir şey üzerinde çalışmasına izin verdikleri için inanılmaz derecede faydalıdır. Onlara ‘sosyal’ bir yön veren de budur. Wikipedia örneğini ele alalım. Hepimiz kullanıyoruz, değil mi? Bir şey veya biri hakkında bilgi edinmek isteyen hepimizin başvurduğu sitedir. Son derece kullanışlıdır ve geniş çapta işbirlikçidir.

Birçok kişi aynı anda Wikipedia’yı günceller, bu da arama sorgularımızla ilgili tüm güncel ve geçmiş bilgilere erişmemizi sağlar. Bu özel uygulamalar nedeniyle asla eskimeyecek bir çevrimiçi ansiklopedi.

Google Dokümanlar başka bir güzel örnektir. Aynı anda bir ortak çalışanın onu görüntülemesini ve parçaya ekleme veya çıkarma yapmasını sağlarken bir şey üzerinde çalışmamıza izin verir. Kullanışlıdır ve çok fazla zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Kopyanızın taslağını patronunuza onay için sunmadan önce birkaç gün beklemeniz gereken günler geride kaldı. Artık onlara Google Dokümanlar bağlantısını gönderebilir ve düzeltmeleri yapmalarına ve doğrudan not eklemelerine izin verebilirsiniz.

Dropbox, Google Drive ve OneDrive gibi bulut paylaşım uygulamaları, tüm önemli (veya önemsiz) bilgilerinizi, dosyalarınızı, dokümanlarınızı, resimlerinizi, videolarınızı vb. bırakabileceğiniz ve bağlantıyı herkese verebileceğiniz merkezi bir klasöre sahip olmanızı sağlar. bu bilgiyi iletmek istiyorsunuz.

Artık verileri paylaşmak için bir flash sürücüyü tutmanıza bile gerek yok. Tam orada, bulutta, erişilmeyi ve yüklenmeyi (veya indirilmeyi) bekliyor.

sosyal medya
sosyal medya

İncelemeler ve Görüşler

Birçoğumuz, olması gerektiği gibi, önemli veya pahalı bir satın alma işlemine karar vermeden önce incelemelere bakarız. İster şehir genelinde yeni bir Tayland yemeği mekanı isterse yeni bir iPhone olsun, incelemeler önemlidir çünkü bizi zamanımızı, enerjimizi ve paramızı boşa harcama zahmetinden kurtarabilirler – bunların hepsi bizim için son derece değerlidir.

Ayrıca, görüşler söz konusu olduğunda, tüm blog siteleri iyi değerlendirilemez. Orada onlardan çok var. Herkesin bir fikri var. Ancak doğru platformlar, doğrulamak için diğer insanların ‘Beğenileri’ veya ‘İyi Oyları’ yardımıyla fikrinizi güçlendirebilir. Quora ve Yahoo Answers gibi web sitelerinin parladığı yer burasıdır.

Sözü edilen bu web siteleri, her ay milyonlarca izleyiciyi garanti edecek kadar saygın ve köklüdür. Bazı insanların soruları var, bazılarının cevapları var. Bu platformlar her ikisini de birbirine bağlar ve onlara istediklerini elde etme şansı verir.

İncelemeler ve görüşler üzerinde gelişen başka web siteleri de var. Uzman incelemeleri de paylaşılırken, müşteri incelemeleri de potansiyel müşterilerin satın alma kararlarında önemli bir rol oynar.

Medya paylaşımı

Müzik, video veya fotoğraf şeklindeki medya da son derece popülerdir. Spotify gibi platformlar, akışa yol açmak için CD’lerin ve dijital indirmelerin yerini aldı. İnsanlar bir abonelik ücreti karşılığında her türlü müziği anında yayınlayabilir. Ayrıca çalma listeleri oluşturup bunları arkadaşlarıyla paylaşabilir ve arkadaşlarının dinlediklerini dinleyebilirler.

YouTube gibi web siteleri, video içeriği yüklemek ve paylaşmak için harika seçeneklerdir. YouTube, herkesin videolarını dünyayla paylaşmasına ve onlarla etkileşime girmesine olanak tanır.

İnsanlar kanalınıza ‘Abone’ olarak, ‘Zil’ bildirimini açarak, videonuzu ‘Beğenerek’ veya paylaşarak sizinle etkileşim kurabilir.

Sosyal Medyanın Faydaları

1. Geniş Kitle Erişimi

Sosyal Medya, işletmeniz için büyük bir büyüme katalizörü görevi görebilir. Bugünün zamanında, sosyal medyada çevrimiçi bir varlığa sahip olmak bir zorunluluktur. Herhangi bir sosyal medya platformunda görünmüyorsanız, maksimum miktarda potansiyel müşteriye ulaşma şansınız kesinlikle sıfırdır.

Ne tür bir iş yaptığınız önemli değil, bir sosyal medya varlığına sahip olmak size anında maksimum sayıda potansiyel müşteriye veya hedef kitleye ulaşma yeteneği verebilir.

İşletmeler potansiyel müşterilere ihtiyaç duyar ve potansiyel müşteriler sosyal medya web siteleri aracılığıyla oluşturulur. Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn veya Pinterest vb. Onlarla etkileşime geçebilir ve onlarla etkileşime geçebilir ve onlardan satış elde etmek için birçok fırsat yaratabilirsiniz.

Yeni bir işletme veya yerleşik bir işletme olmanız farketmez. Bu platformlardan yararlanabileceğiniz pek çok fayda vardır. Müşterilerin dikkatini çekmek için yarışan yeni işletmeler için harika bir ekolayzır. Online dünyada, birkaç basit adımı izlerseniz, köklü markalarla aynı müşterilere ulaşmanızı kimse engelleyemez.

2. Müşteri Etkileşimi

Müşteri etkileşiminden yoksun herhangi bir pazarlama stratejisi başarısız olmaya mahkumdur. Pazarlama tamamen iletişim ve mesajlaşma ile ilgilidir. Bu stratejiler, marka imajını geliştirmek ve onu herhangi bir lekelenmeden korumak için yapılır.

Bir ürünün arızalanıp arızalanmadığını anlamak için aylık, üç aylık veya yıllık satış raporunun gerektiği günler geride kaldı. Günümüzde, müşterilerin bir ürün hakkında ne düşündüklerini bilmek için birkaç gün yeterlidir. Müşteri kraldır ve onlar her zaman haklıdır.

Onları dinlememek işinize mal olabileceği sürece, iş dünyasında kalmayı beklemeyin. Onlarla etkileşim kurun, onları tanıyın, Twitter, Facebook, Instagram veya başka bir platform üzerinden birinci sınıf müşteri hizmetleri sağlayın.

sosyal medya
sosyal medya

3. Organik İçerik

Sosyal medyanın en büyük avantajlarından biri, kendi organik içeriğinizi ücretsiz olarak oluşturabilmenizdir. Değerli, potansiyel müşteri adaylarına erişmek için ödeme yapmanız gerekmez. Birçok şirket, potansiyel müşteriler oluşturmak ve onlarla etkileşim kurmak için bu platformları kullanır.

Ne kadar içerik yayınlayacağınız konusunda bir sınır yoktur. Ürünlerinize ve projelerinize çılgınca bir ilgi yaratmak için tüm içerik kaynaklarınızı dağıtabilirsiniz. Fotoğrafların, videoların veya yalnızca güncellemelerin kullanılmasıyla olsun, her biri aracılığıyla yanıt alma olasılığı yüksektir.

4. Reklam Araçlarına Erişim

Organik gönderi harika bir seçenek ve çok sağlam bir seçenek. Sonuçlar yavaş olabilir, ancak dönüşümler kesinlikle buna değecektir. Ancak sosyal medya platformlarının ücretli reklam araçlarını da kullanabilirsiniz.

Hemen hemen tüm büyük sosyal medya platformları üzerinden ürünleriniz ve projeleriniz için reklam oluşturabilirsiniz. Facebook, Twitter, Instagram, YouTube vb. Hepsi harika ve paranızın karşılığını fazlasıyla veriyorlar. Reklamlarınızı, tam olarak aradığınız sonucu oluşturabilecekleri şekilde özelleştirebilirsiniz. Bu platformlar, ürünlerinizle en çok ilgilenecek müşterileri bulmanızı sağlayan inanılmaz algoritmalara sahiptir.

Pahalı bir reklam panosunda veya bir gazete veya dergide herhangi bir sağlam getiri olmadan pahalı bir reklam panosunda harcamak için para biriktirmek zorunda kalacağınız günler geride kaldı. Bu günlerde, hepsi basit ve ucuz. Bu hizmetlerden herkes yararlanabilir. Harcamak isteyip istemediğiniz, tamamen size, işinize ve kaynaklarınıza bağlıdır.

5. Performans Değerlendirmesi

osyal medya, pazarlama performansınızı değerlendirmenin diğer yollarından çok daha basittir. Trafiğin yoğun olduğu bir bölgede bir reklam panosu rezerve ederseniz, bu size çok pahalıya mal olur ve çok fazla göze çarpacağınız gerçeğiyle gurur duysanız da, kaç kişinin olduğuna dair bir kesinlik yoktur. dikkat etti veya ona cevap verdi.

Basılı veya TV reklamları yayınlamak için de durum aynıdır. Sosyal medya, diğer yandan, kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğini görmenize yardımcı olan birçok analiz aracına erişmenizi sağlar. Bu çok basit.

Kampanyanızı takip edebilir ve gönderilerinizle kaç kişinin etkileşime girdiğini beğeni, yorum, paylaşım vb. şeklinde görebilirsiniz. Gösterimler, tıklamalar, hemen çıkma oranları, veya dönüşümler – Performansınızı uygun ölçümlerle objektif olarak değerlendirmek istiyorsanız, sosyal medya gitmeniz gereken yoldur.

Bu, size garantili sonuçlar vermeyen kampanyalarda paranızı boşa harcamak yerine, gerçekten paranızın iyi kullanılıp kullanılmadığını buradan görebileceğiniz için çok para biriktirmenize yardımcı olacaktır.

6. Sosyal Medya Kullanımı Ücretsizdir

Sosyal medya ağlarının eniyi artılarından biri, en popüler olanlardan bazılarının kullanımının ücretsiz olmasıdır. Onlara nasıl ulaşacağınızı bildiğiniz sürece, platformu kullanan milyarlarca kişiye erişebilirsiniz. Bu, istediğiniz kitleye ulaşmanızı sağlayan organik gönderiler veya ücretli tanıtım gönderileri aracılığıyla olabilir.

Üstelik bu sosyal ağların ücretli reklam modellerini tercih etmenize de gerek yok. Organik yollarla her zaman hedef kitlenizi oluşturabilirsiniz. Sadık bir takipçi kazanmak çok daha fazla zaman alacaktır, ancak size her zaman ürününüzle gerçekten ilgilenen sadık bir takipçi kazandıracaktır. Bunlar, ürünlerinizi satın alacak olan insanlardır. Bu nedenle, yaklaşımınızla hesaplayın. Hedefinizin ne olduğunu anlayın ve buna göre bir strateji oluşturun.

7. Viral Olun

Viral içerik veya viral hale gelme, artık tüm dünyadaki Pazarlama ekipleri ve izleyiciler arasında ortak bir konu haline gelen ifadelerdir. Her şirket anında viral olan içerik oluşturmak ister.

Reklamlarının veya kampanyalarının anında hit olmasını ve tartışma konusu olarak kalmasını istiyorlar. Ancak, yapılması kolay bir şey değildir. Günümüzde şirketlerin bir sonraki büyük viral kampanyayı elde etmek için milyonlarca dolar harcadıkları biliniyor, ancak bu her zaman böyle yürümez. Tabii, yeterli kaynağınız varsa, bunu yapmaya yaklaşabilir ve bu arayışta başarılı olabilirsiniz, her zaman böyle yürümez.

Çoğunlukla viral hale gelen içerik, insanların ilişki kurabileceği içeriktir. Eğer onunla rezonansa girerlerse, paylaşacaklar, beğenecekler ve yorum yapacaklar. Bunu yapmanın organik yolu budur ve herkes yapabilir. Sadece orijinal, ilgi çekici içeriğe sahip olmanız gerekir.

sosyal medya
sosyal medya

8. Sosyal Medya Üzerinden Müşteri Görüşü

Müşterilerinizin neyi sevip neyi sevmediğini bilmek, ürünlerinizin onlar için çekici olduğundan emin olmanızda size çok yardımcı olabilir. Bu günlerde insanlar seçim yapmakta zorlanıyor. Bir şeyi beğenirlerse ve benden alamazlarsa, başkasından alırlar.

Her şey kolaylık ile ilgili.

Dolayısıyla, bu rekabet düzeyine ulaşmış bir dünyada, müşterileriniz hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, işiniz için o kadar iyi olur. Sosyal medya bunu yapmanıza yardımcı olur. Maksimum faydayı elde etmek için müşterileriniz hakkında yapabileceğiniz ve ürünlerinizi tanıtabileceğiniz değerli bilgiler edinmenizi sağlarlar. Sosyal medya, müşterilerinizin ürünleriniz, markanız, kaliteniz, kampanyalarınız vb. hakkında neler hissettiğini size bildirerek bunu yapmanızı sağlar.

Müşteriler, sosyal medyada bir markaya ürünleri hakkında gerçekten ne hissettiklerini söylemeye istekli olmaktan daha fazlasıdır. İyi ve kötü. Bundan sonra bu bilgilerle ne yapacağınıza karar vermek size ve markanıza kalmış.

9. Sosyal Medya Test Alanınız Olabilir

Büyük şirketler, müşterileri için olağanüstü çekici bir ürün ortaya çıkarmak için Ar-Ge departmanlarına yüz milyonlarca dolar (ve daha fazlasını) ayırıyor. Bundan sonra, testlerine daha fazla para harcıyorlar. Hedef müşterilerinin bu ürün hakkında nasıl hissedeceğini bilmek için ürün testi veya genel testler olsun.

Bundan sonra bile ürünlerinin başarılı olacağına dair bir garanti yok. Sosyal medya, insanların bir şeyler hakkında nasıl hissettiklerini gerçek zamanlı olarak anlamanıza yardımcı olur. Eğildikleri yönü çok iyi anlayabilir ve buna göre dönebilirsiniz.

Sosyal medyanın artıları ve eksileri var ama hiç kimse onun tüm zamanların en büyük icatlarından biri olduğunu inkar edemez. Doğru kullanırsanız, size sadece iyi sonuçlar verecektir. Peki, sorumluluk sizde, sosyal medyayı nasıl kullanmak istersiniz?

Bu konu hakıında daha fazla bilgi sahibi olmak için Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Comment(01)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *