Sosyal Medya Pazarlama Nasıl Yapılır ?

Zaman değişiyor. Sosyal medya pazarlamasında günde birkaç kez Facebook ve Twitter’da paylaşım yapmaktan daha fazlası var. Markanızı oluşturmak, potansiyel müşterilerinizi meşgul etmek ve satışları artırmak istiyorsanız, zaman ve emek ister.

Çok sayıda rakipten, sosyal medya gürültüsünden sıyrılmanız ve hatta etkileyiciler, ünlüler ve diğer büyük isimlerle rekabet etmeniz gerekiyor.

Harika bir sosyal medya pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Çoğu zaman, herhangi bir yenilikçi pazarlamada olduğu gibi, geleneksel sosyal medya platformlarından uzaklaşmanız ve sürekli olarak hedef müşterilerinize ulaşmanın yeni yollarını bulmanız gerektiğini göreceksiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Rehberi Tanımları

İşte sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirirken bilmeniz gereken bazı genel terimler.

İçerik

İçerik, sosyal medyada ne yayınlarsanız odur. Bir Facebook durum güncellemesi, Instagram’da bir video, bir Tweet vb. olabilir.

İçerik birçok farklı biçimde gelir ve onu her platforma göre uyarlamanız gerekir. Yine de içerikten daha önemli olan şey bağlamdır.

Bağlam

Örneğin, harika bir şakanız olabilir, ancak bunu 3.000 kelimelik bir blog gönderisinin içine yerleştirirseniz, çok az kişinin görmesi muhtemeldir. Ancak Twitter’da, bir tweet ile aynı şaka onu ezebilir.

Ayrıca, herkes eğlenceye katılabilir . Şimdiye kadarki en çok retweetlenen, en komik Tweetlere baktığımızda , CIA’nın bile sosyal medyayı olumlu bir etki yaratmak için kullanmanın değerini gördüğünü görebiliyoruz.

Bunun tersi de doğrudur. Tüm blog yayınınızı tek bir tweet’e sığdırmak pek mümkün değildir, bu nedenle bunun yerine bazı alakalı hashtag’lerle iyi bir harekete geçirici mesaj deneyin. Bu da bizi hashtaglere getiriyor.

sosyal medya pazarlama
sosyal medya pazarlama

Hashtag’ler

Şimdiye kadar, hashtag’lerin , insanların neredeyse tüm sosyal medya pazarlama kanallarında meta bilgi eklemek için kullandığı çok yaygın bir araç olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest , içeriğinizin konusunu tanımlamanıza veya mevcut trendlerin bir parçası olarak işaretlemenize izin vermek için hashtag’ler kullanır .

İçeriğinizi kullanıcıların keşfetmesini kolaylaştırır ve bu nedenle paylaşma olasılıklarını artırır.

Hisseler

Hisseler, sosyal medya dünyasının para birimidir.

İnsanlar içeriğinizle etkileşim kurduğunda ve etkileşim kurduğunda, bu iyidir. Ama paylaştıklarında, kutlama zamanıdır.

Ne kadar çok paylaşım, içeriğinizi o kadar çok insan sever. Paylaşımlar, insanların sahip olabileceği en iyi etkileşim şeklidir.

Nişanlanmak

Bu, insanların ürettiğiniz içerikle nasıl etkileşime girdiğine atıfta bulunan genel bir terimdir. Bir beğeni, bir tepki, bir yorum veya bir paylaşım olabilir. Bunların hepsi iyi, ama hisseler olduğu yerde.

Şimdi bazı sosyal medya tanımlarını ele aldığımıza göre, sosyal medyanın temel direklerine bir göz atalım.

Sosyal Medya Pazarlamasının Temel Sütunları

Hiç şüphe yok ki, bu günlerde işinizin sosyal medyada olması gerekiyor ve pazarlama çabalarınızın (ve bütçenizin) en azından bir kısmını sosyal medya stratejinize odaklamalısınız.

İle sosyal medya hesaplarını sahibi 4480000000 kişilik , potansiyel müşterilerin bütün bir dünya var olduğu herhangi bir iş yapabilirsiniz erişim sadece giriş yapıp tarafından parlak içerik oluşturmaya .

sosyal medya pazarlamasının temel direklerini entegre ediliyor.

Beş ana sütun vardır. Bunları tek tek konuşalım.

1. Strateji

Sağlam bir sosyal medya pazarlama stratejisi, sosyal medya varlığınızın bel kemiğidir. Bir strateji olmadan zaman kaybedersiniz, hedeflerinize ulaşmanız pek olası değildir ve büyük olasılıkla hedef kitlenize ulaşmak için mücadele edeceksiniz.

Emin değilseniz, bir içerik stratejisi “Doğru içeriği, doğru kişilere, doğru zamanda” ulaştırmaktan ibarettir.

En temel terimleriyle, bir içerik stratejisi , şunları yapmanızı sağlayarak iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur:

 • değerli içerik oluştur
 • etkileşimi artırmak
 • dönüşümleri artırmak

İyi bir sosyal medya pazarlama stratejisinin net hedefleri, bu hedeflere ulaşmak için özel planları vardır ve ölçülebilir olmalıdır.

Son olarak, işlerin nasıl gittiğini ve yaklaşımınızı değiştirmeniz gerekip gerekmediğini görmek için kriterler belirlemeniz gerekir.

2. Planlama ve Yayınlama

Sosyal medya güçlü bir araçtır, ancak arkasında bir plan olmadan öylece dışarı çıkıp içerik yayınlamaya başlayamazsınız.

İçeriği planlarken şunları yaptığınızdan emin olun:

 • Kitlenizi tanıyın: Onlarla bağlantı kurmak için kitlenizin demografisini bilmeniz gerekir.
 • Kaliteye odaklanma: İçeriğin kalitesi, niceliği kadar önemlidir.
 • Markanızı düşünün: Marka değerlerinizle uyumlu olmak çok önemlidir.

Yayıncılık söz konusu olduğunda tek bir altın kural vardır: tutarlılık. Düzenli bir yayınlama programı, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlar.

sosyal medya pazarlama
sosyal medya pazarlama

3. Dinleme ve Katılım

İçeriğinizi planlayın ve her şeyden önce kitlenizle etkileşime geçin.

Geri bildiriminiz her zaman olumlu olmayabilir; ancak, değişiklik yapmazsanız, yanıtlarınızın tonu da değişmeyecektir.

Dinleme ve katılım, özellikle genel müşteri deneyimini geliştirecekseniz, başarılı bir dijital dönüşümün parçasıdır.

Ayrıca sosyal dinlemenin sadece müşteri deneyimi ile ilgili olmadığını belirtmekte fayda var. Şunları yapmanıza izin verebilir:

 • yeni trendleri yakalamak
 • yeni gelir akışları belirlemek
 • endüstri içgörüleri kazanın
 • nişinizdeki etkileyicileri bulun

Sosyal dinlemeye başlamak için biraz yardıma mı ihtiyacınız var? Hootsuite, temel terimleri ve hashtag’leri ölçmek için ücretsiz bir giriş aracına sahiptir.

4. Analitik

Herhangi bir sosyal medya pazarlama kampanyasının başarısı, veri izleme ve toplama analitiğine bağlıdır. Bu bilgi olmadan şunları yapamazsınız:

 • kullanıcı davranışını anlamak
 • stratejinizi geliştirin
 • markanız için en uygun platformu bulun
 • Göndermek için en iyi zamanları keşfedin
 • rakiplerinizi analiz edin

Tüm bunlara sahip olduğunuzda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını kesin olarak bileceksiniz. Bu şekilde neyin işe yaradığına daha fazla zaman ayırabilir ve daha az israf edebilirsiniz. Buna karşılık, analitikler gelecekteki kampanyalar için verdiğiniz kararları bilgilendirecek ve başarı oranını büyük ölçüde etkileyecektir.

Benzer şekilde, A/B testi hangi içeriğin, tasarımın, CTA’nın vb. en iyi sonucu verdiğini belirlemek için harikadır .

Diğer gönderilerden iki kat daha fazla etkileşim alan belirli içerik türlerini fark ettiyseniz, üzerinde oynayın.

Örneğin, küçük bir işletmeyseniz, takipçileriniz büyük olasılıkla, sizi ve başarılarınızı önemsedikleri için kişisel bilgileri ve kutlama gönderilerini sevecek olan aile ve arkadaşlar olacaktır.

Kitlenizin ilgilenmediği yüksek kaliteli içerik üretmek, etkileşim seviyelerinin düşmesi anlamına gelir. Bu anlayışlı endüstri bloglarını beslemeye başlamadan önce gönderilerinizin insanların akışlarında görünmesini sağlamak için çalışmanız gerekir.

sosyal medya pazarlama
sosyal medya pazarlama

5. Reklam

Kitle arayan herkes için sosyal medya pazarlama reklamcılığı keşfetmeye değer. Yalnızca Facebook’ta aylık yaklaşık 2,89 milyar aktif kullanıcıyla, bu inanılmaz miktarda potansiyel müşteri.

Sosyal medya reklamcılığının üç ana türü şunlardır:

 • Organik:Doğal olarak görüntüleme alan ve sizin için ödeme yapmayan içerik.
 • Ücretli:Bir kuruluşun sponsor olduğu ve bu nedenle yayınlamak için paraya mal olan içerik.
 • Kazanılan:Paylaşımlar, beğeniler ve yorumlar şeklinde ücretsiz olarak verilen içerik.

Sosyal medyada reklam vermenin birkaç yolu vardır. Örneğin, şunları yapabilirsiniz:

 • İçerik oluştur:Buna gönderiler ve videolar dahildir.
 • İçeriği tanıtın:Tanıtılan/sponsorlu gönderiler oluşturun.
 • İnsanlarlaetkileşim kurun: Sektörünüzle ilgili gruplarda aktif olun, sektörünüzdeki etkileyicilerle etkileşim kurun vb.
 • Aşağıdakileri büyütün:Kendilerine hitap eden içerik oluşturup paylaşarak sektörünüzdeki insanların markanızı takip etmesini sağlayın.
 • İndirmeler alın:Sosyal kanallarınızda ve profillerinizde PDF’ler, teknik incelemeler, PowerPoint’ler, videolar, podcast’ler vb. sunun.

Ek olarak, marka bilinirliğinizi geliştirmeyi, sadakat oluşturmayı ve dönüşüm oranlarını artırmayı hedefliyorsanız, reklamcılık sizin için doğru yol olabilir.

Bu ana sütunların yanı sıra şunları da yapmalısınız:

 • içeriğinizi belirli bir niş veya demografiye odakladığınızdan emin olun
 • Etkileyiciler, markalar ve müşterilerle kaliteli bağlantılar kurun, ilişki kurabilirsiniz
 • içerik ve yorumlarınızla değer katın

Son olarak, müşterilerinizin size ulaşabileceklerini bilmeleri için sosyal medyada erişilebilir olduğunuzdan emin olun. Sadece geri bildirim beklemeyin. Davet et!

Sosyal Medya Pazarlamasının Farklı Türleri

Facebook, Twitter ve Instagram’ın beğenilerinin yanı sıra, sosyal medya pazarlaması aşağıdakiler gibi birçok farklı biçim alır:

 • içerik pazarlama/içerik oluşturma
 • reklam/sponsorluk
 • etkileyici pazarlama
 • sosyal medya yönetimi/topluluk yönetimi
 • ücretli medya
 • aşağıdakileri oluşturmak
 • forumlara katkıda bulunmak
 • yorumlar

Markanızı büyütme konusunda ciddiyseniz, yalnızca geniş bir kitleye sahip büyük sitelere odaklanmayın. Başlamak için bariz bir yer olsalar da, potansiyel müşterilerinizi meşgul etmek ve potansiyel müşteriler geliştirmek için farklı, daha yaratıcı yollar arayın.

Ayrıca, bu diğer yöntemlerden bazılarını keşfederken, sonuçlarınızı optimize etmek için her kanal için hangi içeriğin en iyi sonucu verdiğini bulun.

Dikkat Edilmesi Gereken Sosyal Medya Pazarlama Trendleri

Sosyal medya dünyası, diğer tüm çevrimiçi alanlardan daha hızlı değişiyor.

Buna ayak uydurmak kolay bir iş değil.

İşte akılda tutmak isteyeceğiniz birkaç trend. Büyük olasılıkla, bu eğilimler sadece bu yılı değil, geleceği de etkileyecek.

İşte bunlar.

sosyal medya pazarlama
sosyal medya pazarlama

Organik Erişim Aşağı

Bir zamanlar, bir sosyal medya kullanıcısı ilgi çekici içerik yayınlayabilir ve sosyal medyasını takip ederek kolayca büyütebilirdi .

Birkaç ay sonra, harika içerikleri nedeniyle bir sürü arkadaşlık isteği, yorum, paylaşım ve “beğeni” alacaklardı.

Bugün durum bu. Aslında, çoğu sosyal medya platformu organik bir takipçi kitlesi oluşturmayı giderek zorlaştırıyor.

kasıtsız değil.

İşte neden. Organik süperstarların parlama yeteneği azaldıkça, başka bir şey artıyor.

Tahmin ettiniz: Reklam harcaması.

Kullanıcıların organik olarak büyümesini zorlaştırırlar, bu nedenle işletmelerin reklamlara daha fazla para harcaması gerekir.

Aslında, Facebook’un yaptığı bir değişiklik, yalnızca birkaç ay içinde gönderi başına organik erişimde yüzde 52’lik bir düşüşe neden oldu.

Unutmayın: Günün sonunda sosyal medya platformları işletmelerdir.

Sosyal, “Oynamak İçin Öde” Oluyor

Organik erişim zorlaştıkça, işletmelerin oynamak için ödeme yapması gerekiyor.

Bu çok şaşırtıcı değil, gerçekten. Sosyal medya şirketleri neredeyse tüm paralarını reklamlardan kazanıyor .

Başka bir deyişle, sosyal medya yalnızca kullanıcılar için ücretsizdir çünkü reklamcılar bu kullanıcılara ulaşmak için çok para ödüyor.

Kullanıcı , üründür.

Ancak onlara ulaşmak için ödeme yapmanız gerekiyor.

İyi haber, yatırımın genellikle buna değer olmasıdır .

Çoğu sosyal medya sitesinin hala çok makul reklam maliyetleri vardır ve bu kadar çok insan sosyal medyayı kullanırken, başka türlü erişemeyeceğiniz kitlelere ulaşırsınız.

Kanallar Birleşiyor

Girişimciler sosyal medya web siteleri oluşturdukça, olanaklar giderek sonsuz hale geliyor.

Ve bu eğilim yavaşlamıyor. İletişim kurmanın, müşterilere ulaşmanın ve potansiyel müşterileri çekmenin yeni yolları geliştikçe, eşit derecede yenilikçi stratejiler de gelişir.

Örneğin, alışveriş sepetini terk etme e-postalarını alın.

Bir zamanlar, alışveriş sepetini terk etme mesajlarını göndermek ve almak için tek yer e-postaydı.

Ancak şimdi, Facebook Messenger ve diğer mesajlaşma platformlarının bir kısmı eşit derecede uygulanabilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz?

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Comments(02)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Web tasarım ajansı ve 5 görevi

Web tasarım ajansı nedir?içindekilerSosyal Medya Pazarlama Rehberi TanımlarıİçerikBağlamHashtag’lerHisselerNişanlanmakSosyal Medya Pazarlamasının