Sosyal Medya Ajansı 3 Farklı Süreçleri Türleri

Sosyal Medya Ajansı ve Dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı sürecinin ne olduğunu anladıktan sonra, pazarlamacıların ürünlerini tanıtmak, reklamını yapmak ve satmak için kullandıkları farklı türlere bakalım.

1. E-Posta Pazarlama için sosyal medya ajansı

E-posta pazarlaması,   ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için potansiyel müşterilere e-posta göndermeyi içeren bir sosyal medya ajansı ve dijital pazarlama sürecidir . Basit görünebilir, ancak katmanlı ve karmaşık bir süreçtir.

İlk adım, e-postalarınızın arandığından ve Spam veya çöp kutusuna düşmediğinden emin olmaktır. Bunun gerçekleşmesi için, aşağıdakileri yapan bir katılım listesi oluşturmalısınız:

  1. E-postanın hem gövdesinde hem de konu satırında alıcı için içeriği kişiselleştirin.
  2. Abonenin alacağı e-posta türlerini net bir şekilde belirtin.
  3. Hem tanıtım hem de işlem e-postalarını entegre edin.
  4. Abonelikten çıkmak için açıkça görülebilen bir seçeneğe sahiptir.

Bunun amacı, potansiyel müşterilerinizin kampanyayı sadece bir tanıtım aracı olarak değil, kendilerine fayda sağlayan bir hizmet olarak görmelerini sağlamaktır.

E-posta pazarlaması, en etkili müşteri adayı olarak kabul edilen etkili ve kanıtlanmış bir sosyal medya ajansı ve dijital pazarlama sürecidir. Pazarlama otomasyonunun dahil edilmesi, e-postalarınızı müşterinin ihtiyaçlarına göre bölümlere ayırmanıza ve planlamanıza olanak tanıdığından, e-posta pazarlamasını sizin için daha etkili ve kolay hale getirir.

sosyal medya ajansı 77

2. Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, verimliliği artırmak için kampanyalar için yazılım kullanan bir dijital pazarlama sürecidir. Hedeflenen kampanyaları tasarlamak için müşteri bilgilerini toplar ve analiz eder. Toplanan bilgileri analiz ederek, pazarlama mesajlarını hedef kitleye göre bölümlere ayırır ve planlar.

3. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) , Google, Bing, Yandex vb. arama motorlarını, web sayfalarını ürün ve hizmetleriyle ilgili organik aramalarda daha üst sıralara çıkarmak için optimize eden bir  dijital pazarlama sürecidir . SEO, dijital pazarlama,sosyal medya ajansı sektöründe birçok iş fırsatı yaratmıştır ve gelecek vaat eden bir kariyer yolu sunmaktadır. Web sayfası optimizasyonu için dikkate alınması gereken bazı önemli noktalar arasında içerik kalitesi, kullanıcı katılım düzeyleri, mobil cihazlar için optimize edilmiş web sayfaları ve gelen bağlantıların kalitesi yer alır. Google dünyadaki en büyük arama motoru olduğundan, herhangi bir SEO stratejisi tasarlarken sürekli değişen algoritmaları akılda tutulmalıdır. Bunun dışında web sayfalarınızı yakından takip edin ve gerekli ayarlamaları yapın.

4. İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, tüketicilere kaliteli içerik oluşturup sunarak müşteri adaylarını çeken ve üreten bir dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı sürecidir. İçerik, çevrimiçi akış kanallarında ve web sitelerinde gösterilebilen bloglar ve makaleler gibi yazılı materyaller, podcast’ler gibi sesli içerikler ve video bloglar gibi video içerikleri olabilir. İçerik, onu tüketebilecek ve daha fazla paylaşabilecek kitle için orijinal, eğlenceli ve ilgi çekici olmalıdır.

5. Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

Arama motoru pazarlaması,  arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için ücretli promosyonlar ve reklamlar kullanan dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı sürecidir . Pazarlamacılar, ürünleriyle ilgili popüler anahtar kelimeler için teklif verir ve ürün ve hizmetlerinin görünürlüğünü artırmak için arama motorlarına ödeme yapar. Arama motoru pazarlamasında dikkate alınması gereken bazı önemli unsurlar, reklamların kalitesi, anahtar kelimelerin alaka düzeyi, açılış sayfası kalitesi ve anahtar kelimeler ve kampanya için teklif miktarıdır.

Tıklama Başına Ödeme (PPC), birisi tıkladığında reklamların yerleştirildiği platforma ödeme yapan bir arama motoru pazarlaması türüdür. Bir PPC kampanyası, görüntüleyenlerin reklamı tıkladıktan sonra tamamlayabilecekleri tanımlanmış hedef eylemlere sahiptir. Bu hedef eylemler 1 veya daha fazla olabilir ve dijital pazarlama tabirinde dönüşüm olarak bilinir. Dönüşümler, satın almaları, e-posta aboneliğini veya diğerlerinin yanı sıra bir telefon görüşmesini içerebilir. Kampanya performansını değerlendirmek için bu dönüşümler platformdan izlenebilir.

6. Bağlı Kuruluş Pazarlaması

Bağlı kuruluş pazarlaması, trafiği web sitelerine yönlendirmek ve/veya satın alma yapmak için e-ticaret siteleri gibi bir kuruluşla işbirliği yapabileceğiniz dijital pazarlama türüdür. Oluşturulan trafik ve yapılan alışverişler için güzel bir komisyon kazanabilirsiniz. Bu, web sitenizdeki ürünler için bloglar veya incelemeler yazarak veya tüketicileri ürün açılış sayfalarına yönlendiren arama motoru pazarlama kampanyaları oluşturarak yapılabilir.

7. Anlık Mesaj Pazarlaması

Anlık ileti pazarlaması, ürünleri tanıtmak veya iyi bir müşteri deneyimi sağlamak için anlık ileti uygulamalarını kullanır. Birçok kuruluş ve işletme, otomatikleştirilmiş teknoloji ve sohbet botları kullanan resmi mesajlaşma kolları aracılığıyla bunu kullanır.

8. Sosyal Medya Ajansı Pazarlaması (SMM)

Sosyal medya pazarlaması, ürün ve hizmetlerin pazarlanmasını teşvik etmek için sosyal medyayı kullanan dijital pazarlama ve sosyal medya ajansı sürecidir . Bazı popüler sosyal medya pazarlama platformları arasında Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram bulunur. Sosyal medya pazarlaması, müşteriyi sunulan ürün ve hizmetler hakkında meşgul eder ve eğitir. Ayrıca, çoğunlukla onları takip eden demografik bilgilerle ilgili ürünleri tanıtan popüler sosyal medya etkileyicilerini kullanır. Örneğin, daha yaşlı bir ünlü yaşlanma karşıtı ürünleri tanıtırken, daha genç bir ünlü modaya uygun bir giyim markasını destekleyebilir.

9. Yerel Reklamcılık

Yerel reklamcılık, pazarlamayı eğlenceli içerikle çevreleyerek gizler. Amaç, izleyicinin onu atlamaması ve içeriği görüntülemesi için reklam yönünün altını çizmektir. Ancak bu, tüketiciyi kandırmak ve daha fazla rahatsız etmek anlamına gelmez. Reklam, “sponsorlu” ve “tanıtılan” gibi kelimeleri içermelidir. Reklamlar, açık bir şekilde etiketlenmeli, ancak hedef kitlenin hoşuna gidecek ve açık bir reklam olmaksızın ürün hakkında olumlu bir görüş yaratan ilgi çekici içeriğe sahip olmalıdır.

sosyal medya ajansı

Çözüm

Dijital pazarlama, hem tüketicilerin, hem pazarlamacıların hem de işletmelerin birbirini bulmasına ve böylece kolay satış ve satın almalarına yardımcı olan en etkili pazarlama kanalı olarak ortaya çıkıyor. Dijital pazarlama sosyal medya ajansı süreçleri,  iletişimi teşvik ederek ve her iki taraf için de faydalı sonuçlar elde ederek müşterileri, satıcıları ve hizmet sağlayıcıları yakınlaştırır.

2023 İçin En İyi 8 Sosyal Medya Ajansı Pazarlama Kampanyası Fikri

Sosyal medyanın varlığı inkar edilemez. İster teknoloji tabanlı bir işletme işletiyor, ister kozmetik ürünler sunan bir şirket yönetiyor olun, sosyal medyada sağlam bir varlığa sahip olmalısınız. Stratejik olarak planlanmış bir sosyal medya pazarlama kampanyası, marka bilinirliği yaratmanıza, potansiyel müşterilerden oluşan bir topluluk oluşturmanıza ve satış yapmanıza yardımcı olur. Etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmanıza yardımcı olmak için, 2023 için en iyi ve en yaratıcı 8 sosyal medya pazarlama kampanyası fikrini burada bulabilirsiniz.

1. Sosyal Kanıt oluşturmak için #hashtag’ler geliştirin

Markanızın çevrimiçi itibarı çok önemlidir. Potansiyel müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurun ve markanızın imajını göstermek için sosyal medya etkisini kullanın. Bir hashtag geliştirin ve kullanıcılardan bu hashtag’i kullanarak markanızı sosyal medyada incelemelerini veya markanızla ilgili deneyimleri hakkında referanslar yazmalarını isteyin. Hatırlanması kolay hashtag’ler, markanız için bir kazan-kazan durumu yaratır.

2. Büyüleyici Teklifler Yaratın

Cazip bir indirim veya geri ödeme teklifi sunmak, ürününüzü veya hizmetinizi henüz denememiş potansiyel müşterileri çekmek için kanıtlanmış bir fikirdir. Teklifler, genel sosyal medya reklamcılığınızın hayati bir parçası olduğundan, bu teklifler hakkında gönderiler oluşturun ve bunları sosyal medya iş kollarınızda stratejik olarak yayınlayın. Sadece markanızın bilinirliğini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda yeni müşteriler çekmenize de yardımcı olacaktır.

3. Müşterilerin Markanızla deneyimlerini paylaşmasına izin verin

En iyi marka elçileri oldukları için müşterilerin markanız hakkında konuşmasına izin verin. Onlara markanızla nasıl bir bağ kurduklarını ve deneyimlerini paylaşmaları için ilham verin. Deneyimlerini tanıtıcınızda yayınlayın, ürününüzle özçekimler göndermeleri için onları teşvik edin ve bir hashtag ile tanıtın. Bu şekilde, kullanıcıları sosyal medya pencerenizde meşgul edeceksiniz ve onların kişileri de markanız veya hizmetiniz hakkında bilgi sahibi olacak. Ek olarak, kullanıcılarınızın kişileri ve ağları da markanız hakkında bilgi sahibi olacaktır.

4. Anketler ve Kamuoyu Oluşturma

İnsanlar, sizin için önemli bir varlık olduklarını (ki aslında öyleler) hissetmelerini sağladığı için kamuoyu yoklamalarına katılma eğilimindedir. Bu seyirci sizin için çok önemli. Anketlere katılmaları, yalnızca onlar hakkında bilgi edinmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda farklı sosyal medya platformlarında markanızla olan etkileşimlerini de artıracaktır.

 

5. ‘Kamera Arkasında’ neler olup bittiğini paylaşın

Bazı perde arkası bilgileri mevcut ve potansiyel tüketicilere açıkladığınızda, birçok fırsat kapısını açarsınız. Her şeyden önce, onları güncel tutma fırsatınız var. İkinci olarak, ekibiniz veya ekip olarak nasıl çalıştığınız hakkında bilgi paylaşma fırsatınız var. Üçüncüsü, daha ulaşılabilir olursunuz. Markanızın karakterini sergilerken içeriğinizi çeşitlendirebilirsiniz.

Benzer şekilde, potansiyel çalışanlarınız sosyal medya sayfalarınızı ziyaret ettiğinde, bu onların şirketinizin kültürü, vizyonu, misyonu, hedefleri, sosyal uygulamaları ve çok daha fazlası hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.

6. Canlı Akış Oturumlarını Dahil Edin

Birçok anket ve çalışma, kullanıcıların bir blog veya bilgi parçasını okumak yerine canlı akış oturumlarını izlemeyi tercih ettiğini ortaya koydu. Herhangi bir etkinliği yayınlamak veya sosyal medyada canlı görünmek, bir markanın etrafında daha fazla heyecan yaratır ve kullanıcıları birbirleriyle iletişim kurmaya teşvik eder. Canlı yayın kaydedilebildiği için, etkinliği kaçıranlar için daha sonra izlemek için mükemmel bir seçenek haline geliyor. Ayrıca müşterilerinizle gerçek zamanlı sohbet edebilir veya canlı bir Soru-Cevap oturumu gerçekleştirebilirsiniz. Bu, müşterilerin sizinle daha bağlantılı hissetmelerini sağlayacak şekilde etkileşim kurmanıza olanak tanır.

 

7. Sosyal Sorumluluğunuzu Gösterin

Bir marka veya hizmet sağlayıcı olarak sosyal açıdan sorumlu davranmalı ve kullanıcılarınıza ilham vermelisiniz.

Çözüm

Sosyal medya pazarlaması en uygun maliyetli yöntem olabilir. Hemen hemen tüm sosyal medya platformları, bir hesap oluşturmanıza ve ücretsiz olarak kayıt olmanıza izin verir. Bununla birlikte, ücretli sosyal medya reklamcılığını kullanmayı tercih ederseniz, ne bekleyeceğinizi anlamak için alçak gönüllülükle başlayın. Maliyet etkin olmak çok önemlidir, çünkü daha yüksek bir yatırım getirisi elde etmenizi ve diğer pazarlama ve işletme giderleri için daha büyük bir bütçeyi korumanızı sağlar. Etkili bir sosyal medya kampanyası planlar ve verimli bir şekilde yürütürseniz, dönüşüm oranlarınızı önemli ölçüde artıracak ve sonunda düşük yatırımınızın geri dönüşünü elde edeceksiniz.

sosyal medya ajansı

Comment(01)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *