Seo Optimizasyonu Nedir?

Seo Optimizasyonu Nedir?

Seo, “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir.  Seo optimizasyonu basit bir ifadeyle, insanlar işletmenizle ilgili ürün veya hizmetleri Google, Bing ve diğer arama motorlarında aradığında görünürlüğünü artırmak için sitenizi iyileştirme süreci anlamına gelir. Sayfalarınız arama sonuçlarında ne kadar iyi görünürse, dikkat çekme ve potansiyel ve mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız o kadar artar.

SEO Optimizasyonu nasıl çalışır?

web’deki sayfaları taramak, siteden siteye gitmek, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bir dizine koymak için botları kullanır. Dizini, o sırada tam olarak aradığınızı bulmanıza yardımcı olmak için bir kütüphanecinin bir kitap (veya bir web sayfası) açabileceği dev bir kütüphane gibi düşünün.

Ardından, algoritmalar, belirli bir sorgu için arama sonuçlarında sayfaların görünmesi gereken sırayı belirlemek için yüzlerce sıralama faktörünü veya sinyali dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder. Kütüphane benzetmemizde, kütüphaneci kütüphanedeki her kitabı tek tek okudu ve sorularınıza tam olarak hangisinin cevap vereceğini size söyleyebilir.

Seo başarı faktörlerimiz, kullanıcı deneyiminin çeşitli yönleri için vekiller olarak kabul edilebilir .Seo  Arama botlarının, bir web sitesinin veya web sayfasının arama yapan kişiye aradıklarını tam olarak ne kadar iyi verebileceğini tahmin etme şeklidir.

Ücretli arama reklamlarından farklı olarak , daha yüksek organik arama sıralamaları elde etmek için arama motorlarına ödeme yapamazsınız, bu da Seo uzmanlarının işe girmesi gerektiği anlamına gelir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

Periyodik Seo Faktörleri Tablomuz, faktörleri, her biri SEO için genel önemine göre altı ana kategori ve ağırlıkta düzenler. Örneğin, içerik kalitesi ve anahtar kelime araştırması, içerik optimizasyonunun temel faktörleridir ve taranabilirlik ve hız, önemli site mimarisi faktörleridir.

Yeni güncellenen Seo Periyodik Tablosu, Seo’nun en iyi uygulamalarından uzaklaşan Toksinlerin bir listesini de içerir. Bunlar, motorların yöntemlerinin çok daha az karmaşık olduğu günlerde yüksek bir sıralamayı garanti etmek için yeterli olabilecek kısayollar veya püf noktalarıdır. Ve şimdi kısa bir süre için bile çalışabilirler.

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Seo optimizasyon
Seo optimizasyon

Seo Optimizasyonu  pazarlama için neden önemlidir?

Seo, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar genellikle ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulmak için ticari amaçla her yıl trilyonlarca arama yapar . Arama, genellikle markalar için birincil dijital trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Daha fazla görünürlük ve arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak, kârlılığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, arama sonuçları , son birkaç yılda kullanıcılara daha doğrudan yanıtlar ve kullanıcıları diğer web sitelerine yönlendirmek yerine sonuçlar sayfasında tutma olasılığı daha yüksek olan bilgiler sağlamak için gelişmektedir .

Ayrıca , arama sonuçlarındaki zengin sonuçlar ve Bilgi Panelleri gibi özelliklerin görünürlüğü artırabileceğini ve kullanıcılara doğrudan sonuçlarda şirketiniz hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini unutmayın.

Özetle, SEO bütünsel bir pazarlama ekosisteminin temelidir. Web sitesi kullanıcılarınızın ne istediğini anladığınızda, bu bilgiyi kampanyalarınız (ücretli ve organik), web siteniz, sosyal medya mülkleriniz ve daha pek çok konuda uygulayabilirsiniz.

Seo Optimizasyonu
Seo optimizasyonu

Sayfa İçi Seo Optimizasyonu

Sayfa içi Seo optimizasyonu , web sayfanızın ne hakkında olduğunu net bir şekilde tanımlamak için içeriği ve HTML kaynak kodunu optimize etme uygulamasıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi, sayfa içi sıralama sinyalleri (daha sonra bahsedeceğiz) Google’ın web sayfanızda bulduğu sinyallerdir . Bu sinyalleri doğrudan kontrol ederek, ayarlanmasını ve optimize edilmesini kolaylaştırırsınız.

Sayfa içi Seo faktörlerine ilişkin bazı örnekler şunları içerir:

 • Başlık etiketleri
 • Tekdüzen Kaynak Konum Belirleyicileri ( URL’ler )
 • Meta açıklamaları
 • Anahtar kelimeler ve anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeler
 • Başlık etiketleri (H1, H2s, H3s, vb.)
 • Dahili bağlantı
 • Yinelenen içerik
 • taranabilirlik
 • Sayfa yükleme hızı
 • Mobil kullanıcı deneyimi
 • İçerik Uzunluğu
 • okunabilirlik
 • Videolar
 • Görüntüler
 • Sosyal medya paylaşım butonları
 • İşaretlemeler

Sayfa Dışı Seo Optimizasyonu

Sayfa dışı Seo optimizasyonu  , basitçe, sahip olduğunuz web mülkleriniz dışında gerçekleşen tüm optimizasyon taktiklerini tanımlar.

Bu sayfa dışı taktikler, arama motorlarının ve arama yapanların sitenizin yetkili, alakalı ve güvenilir olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur.

İşte pazarlamacıların sıklıkla kullandığı birkaç sayfa dışı taktik örneği:

 • Halkla ilişkiler (PR)
 • Bağlantı kurma  (bununla ilgili daha fazla bilgi daha sonra)
 • İçerik pazarlama
 • Etkileyici pazarlama
 • Sık kullanılan forumlar
 • misafir ilanı

Sayfa dışı Seo, doğru yapıldığında bir sanat formu olabilir. Dış kaynakların sitenizi ve içeriğinizi nasıl görüntülediğini etkilemek çok yönlü bir yaklaşım gerektirir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, içeriği düzenlemek ve sıralamak için nispeten karmaşık süreçler veya algoritmalar kullanır. Sıralama faktörlerini/sinyallerini almak için biraz farklı protokoller ve formüllerle çalışırlar.

Uzun ve kısa, arama motorları dijital içeriği alır ve bu bilgileri sonuç sayfalarında düzenler. Nihai hedef, arama yapanları SERP’lerde buldukları sonuçlarla mutlu etmektir.

Seo Optimizasyonu
Seo Optimizasyonu

Google Algoritması

Google arama algoritması sıralaması içeriğe Google’ın dahili süreci ifade eder. Sıralama kararlarını verirken çok çeşitli faktörleri dikkate alır.

Ne yazık ki, Google’ın iç çevresinin dışında hiç kimse, sıralama faktörlerinin tamamında bir kristal küreye sahip değil. Google’ın sihirli formüllerini neden bu kadar sıkı koruduğu anlaşılabilir.

Daha İyi Seo Optimizasyonu İçeriği Oluşturmak için 3 İpucu

 • Bazı derinlemesine rakip araştırmalarıyla başlamak her zaman harika bir fikirdir. Doğrudan rakipleriniz bloglarında ne diyor? Hangi anahtar kelimeleri hedefliyorlar? Bu konular hakkında daha ayrıntılı ve derinlemesine konuşma fırsatlarını belirlemek isteyeceksiniz ve ayrıca rekabette öne çıkabileceğiniz içerik boşluklarını belirlemek isteyeceksiniz.
 • Uzunluk her şeyin sonu değildir. Belirli bir anahtar kelimeyi hedefleyen blogların daha kısa olduğuna dikkat edin. Daha uzun içeriğin okuyucularınıza daha iyi hizmet edeceğini düşünüyorsanız, amacınızı anlatmak için ne kadar çok kelime gerekiyorsa kullanın. Ancak unutmayın  birçok okuyucu çevrimiçi makaleleri okumak için giderek daha az zaman harcıyor .
 • Yazarken erişilebilirliği aklınızda bulundurun. İçeriğinizin tonunu ve okunabilirliğini belirlemenize yardımcı olması için Seo Yazma Yardımcısı gibi araçları kullanabilirsiniz .

Bu konuda daha çok bilgi sahibi olmak için Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *