Kreatif Direktör Nasıl Olunur?

Kreatif Direktör Nasıl Olunur?

2016’da Japonya’daki bir reklam ajansı, yeni Kreatif Direktörü olarak AI-CD β adlı bir robotu işe aldı.

Şirkete yerleştikten kısa bir süre sonra robot, bir nefes nane markası için ilk reklamını yaptı. Reklam, naneyi yedikten ve güçlü nane-taze nefesi aldıktan sonra uçmayı öğrenen tüylü bir köpeği içeriyordu.

Robotun günlük görevleri, müşteri hesaplarına destek ve genel yaratıcı yönü içerecek şekilde belirlendi. Robotun yaratıcı ilhamı, verilerden, daha spesifik olarak, 10 yılı aşkın bir veri tabanından başarılı TV reklamlarının derinlemesine analizinden elde ettiği değerlendirme raporlarından kaynaklanacaktır.

Bu tuhaf ve geniş çapta eleştirilen işe alma kararı, gelecekteki işyerine ilişkin gerçekçi ve dürüst bir vizyon sağlar. Kavramsal yaratıcı düşünceyi bilgilendirmek için verileri kullanmaya geçiş, imalat sanayi üretim hatlarının otomasyonu için yapay zekanın kullanılmasından sonra geliyor.

Kreatif direktör
Kreatif direktör

Şirketin insan sermayesinden daha fazlası olma yeteneğiniz, gelecek için tercih edilen aşağıdaki Yaratıcı Yönetmen becerilerinin benzersiz bir kombinasyonunu gerektirecektir:

 • Proje ve ürünlerin yönetimi
 • Yaratıcı marka vizyonuna sahip olma
 • Ekipler içinde proaktif destek
 • Aktif liderlik ve yön
 • Trendler ve pazar değişimleri hakkında bilgi
 • Yaratıcı ilkeler ve standartlar geliştirme
 • Genel yenilik ve stratejik rehberlik

Kreatif Direktörün temel sorumlulukları nelerdir?

Bir Kreatif Direktörün günlük talepleri, çalıştıkları belirli endüstri ve rolden etkilenecektir. Bazı Kreatif Direktörler, hem yönetimsel rolü hem de yaratıcı kavramsal rolü üstlenmeyi tercih ederken, diğerleri ya büyük fikir üretmeye ya da yaratıcı ekip liderliğine daha iyi odaklanmayı tercih eder. Ancak çoğu durumda, aşağıdaki üç temel sorumluluk alanı beklenebilir:

Sanat Yönetmeliği ve Grafik Tasarımı

 • Yaratıcı departman tarafından üretilen işin genel kalitesi için tüm yaratıcı projelere rehberlik edin ve sorumluluk üstlenin
 • Tüm pazarlama materyallerinin üretiminde yaratıcı ekibi yönetin ve yönlendirin

Marka Yönetimi

 • Kampanya konseptleri oluşturarak ve tamamlamaya yönlendirerek pazarlama hedeflerini net yaratıcı stratejilere dönüştürün
 • Tüm görsel iletişimin ve marka standartlarının her zaman korunmasını sağlayın

Eğitim ve Geliştirme

 • Tasarımcılar, sanat yönetmenleri, metin yazarları, fotoğrafçılar ve web geliştiricileri dahil olmak üzere personel üyelerinin kariyer gelişimini geliştirmek
 • En alakalı ve güncel teknikleri destekleyerek geleneksel eğitim ve geliştirme yöntemlerine meydan okuyun.

Kreatif Direktörlere verilen beklentiler, markanın veya işletmenin önceliklerine göre değişiklik gösterecektir. Herhangi bir alt satırda talep üzerine katkıyı sürdürmek için, aşağıdaki genel yaratıcı yönlendirme gereksinimlerini karşılayabilmeniz gerekir.

Her Kreatif Direktörün cevaplaması gereken Beş Soru:

1-Ortak bir yaratıcı hedef doğrultusunda çalışmak için yetenekli bireyleri bir araya getirebiliyor musunuz?

2-Bir grup yaratıcı vizyoner içinde netlik yaratabiliyor musunuz?

3-Yeniliklerinize ve fikirlerinize inanmaları için başkalarını ikna edebiliyor musunuz?

4-Stratejik bir konsepti, genel bir pazarlama planına destek veren bir kampanyaya dönüştürebilir misiniz?

5-Tüketicilerle duygusal, eğitici ve ilham verici düzeyde bağlantı kurabiliyor musunuz?

Kreatif direktör
Kreatif direktör

Kreatif Direktörün kariyer yolu nedir?

Bu kariyer yolu, siz küçük kampanyalar ve çeşitli markalar üzerinde küçük bir yaratıcı rolde çalışmaya başladığınızda gelişir. Kreatif Direktör olmadan önce itibarınızı ve deneyiminizi kazanmaya başlayacak ve orta sıkletten kıdemliliğe ve daha sonra yöneticiliğe kadar ilerleyeceksiniz.

Bir Kreatif Direktörün günlük görevleri, tüm tüketici etkileşimlerini etkileyen teknolojinin hızla benimsenmesine ayak uyduracak şekilde dönüşecektir. Gelecekteki Yaratıcı Yönetmenin hangi potansiyel alana ve becerilere sahip olacağını tahmin etmek önemlidir.

İşyerinde yapay zekanın benimsenmesi, trendler ve pazar değişiklikleriyle ilgili büyük miktarda verinin incelenmesini teşvik edecektir. Yaratıcı optimizasyonun hızı, tüm proje performanslarını çok daha dinamik ve kararlı bir alana fırlatacaktır.

Otomasyon, bir reklamın günün hangi saatinde veya yerde yayınlanacağını seçmek gibi sıradan süreçleri ortadan kaldıracaktır. Bir insan yaratıcı direktörünün rolü, daha sonra, yüksek performanslı, çok yetenekli yaratıcı ekiplere başarılı bir şekilde liderlik etmek için bu bilgi akışını markanın kimliğiyle kullanmaya odaklanmaya dönüşecektir.

Kreatif direktör
Kreatif direktör

Sürekli değişen tüketici pazarları, Yaratıcı Yöneticilerin hem platformlar arası uyumlu hem de benzersiz olan güçlü kullanıcı deneyimi (UX) tasarım bilgisine sahip olmasını talep edecektir.

Hem yaratıcı öngörü hem de akılda kalıcı mesajlaşmayı kapsayan bütünsel kampanya yönetimi becerilerini benimsemeniz gerekecek. Tüketici yorgunluğu ve başarısız marka yankısıyla mücadele etmek için, çekici değer katmak için entegre iletişim sistemlerinden yararlanacak yenilikçi yaratıcı çözümleri nasıl uygulayacağınızı bilmeniz gerekir.

Kreatif Direktör için eğitim ve öğretim gereksinimleri nelerdir?

Yaratıcı Yön, giriş seviyesi bir iş değildir ve bu alana girmek isteyenler, bir Yaratıcı Yönetmenin yürüttüğü çalışma kapsamında, önemli endüstri ile ortaklaşa ilgili bir alanda yüksek öğrenim görmüş olmanızın neredeyse her zaman bir gereklilik olduğunu anlamalıdır. Rolünüzü tamamlamadan önce deneyim ve temel sert ve yumuşak becerilerden oluşan bir koleksiyon.

Kreatif Direktör olmak için atmanız gereken üç adım

Adım 1: Lisans Derecesi Kazanın

Kreatif Direktör olmak, mevcut becerileriniz ve gelecekteki hedeflerinizle ilgili olarak kariyer yolunuzu oluşturmak için zaman ayırırsanız, hem finansal hem de duygusal ödül kazandıracaktır. Güçlü bir başlangıç ​​noktası, gerçekten tutkulu olduğunuz bir endüstride bir ana dal okumak olacaktır.

Yaratıcı Yönetmen olmak için çalışılacak ortak kurslar ve ana dallar

 • Grafik Tasarım
 • Pazarlama
 • reklam
 • medya
 • Müzik
 • Film
 • Halkla ilişkiler
 • Bütünleşik pazarlama iletişimi
 • Dijital tasarım

2. Adım: Güçlü bir itibar oluşturun

Yaratıcı endüstride, deneyimlerinizle oluşturduğunuz işlerin bütününü sergilemek için güçlü bir görsel geçmişe sahip olmak önemlidir. Portföyler genellikle kariyerinizin ilerleyen dönemlerinde yüksek lisans programlarına kabul için kullanılır ve bir şirkette görüşme yaptığınızda özgeçmişinizle ortak olmanız istenecektir.

Eşsiz tarzınızı belirleyebilecek ve tamamladığınız çalışmaları projeler, kurslar, serbest çalışma ve kariyerinizde daha fazla yaptığınız diğer çalışmalarla vurgulayabileceksiniz.

Bununla birlikte, etkili ve trend odaklı bir yaratıcı yetenek olarak itibarınız, iş görüşmeleri için ayrılmış dijital ve basılı bir portföyle sınırlı olmamalıdır. Kariyer yolunuzu hem halka açık hem de düzenli olarak geliştirmeyi hedeflemelisiniz.

Birçok Kreatif Direktör, çeşitli Sosyal Medya platformlarında oluşturdukları güçlü takipçilere dayanarak şimdi işe alınmaktadır. İlgi çekici bir Instagram hesabı veya düşünce lideri LinkedIn profili, düzenli olarak yaratıcı içerik oluşturma, etkileşim kurma ve yönetme yeteneğinizi belirlemenize yardımcı olur.

Kreatif direktör
Kreatif direktör

3. Adım: Becerilerinizi ve deneyiminizi güncellemek için ömür boyu sürecek bir yaklaşımı benimseyin

Deneyim, yaratıcı yönetmen pozisyonu için önemli bir ön koşuldur. Kreatif Direktör rolüne geçmeden önce tasarım, pazarlama ve reklamcılık becerilerinizi geliştirmek için en az 5-7 yıl harcamanız önemlidir. Bu, çeşitli iş deneyimi, sektöre maruz kalma ve beceri geliştirme ile kapsamlı bir yaratıcı arka plan oluşturarak başarılabilir.

Yaratıcı endüstride kendinizi kanıtlamak için edinmeniz gereken Yumuşak Beceriler:

 • Hem büyük resim stratejisine hem de zahmetsizce yürütmeyi nasıl gerçekleştireceğinize odaklanma yeteneği
 • Ekip çalışmasında sorumluluğu ödüllendiren güçlü liderlik ve karar verme becerileri
 • Endüstri trendleri ve yenilikçi ileri görüşlü zihniyet hakkında güçlü bir anlayış
 • Güçlü bir yetki devri ve problem çözme yeteneği yaratan açık iletişim becerileri

Kreatif direktör olma yolunda ilerlerken, pazarlamada en uygun olduğunuz alanı tam olarak belirleme ve oradan beceri geliştirme ve uzmanlaşmanın peşinden gitme fırsatına sahip olacaksınız. Lisans dereceniz, güçlü bir etkili portföy ve deneyimli becerilerle donanmış olarak, bir sonraki adımınız aşağıdaki programlardan birinde yüksek lisans derecesi kazanmak olabilir:

 • Grafik Tasarım
 • Endüstriyel Tasarım
 • Moda Tasarımı
 • Multimedya dizaynı
 • Ürün tasarımı
 • Pazarlama iletişimi
 • Pazar araştırması analizi
 • İşletme Yüksek Lisansı (MBA)

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın bog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri
Web Yazılımın En iyi yeri
En iyi spor aletleri dekorasyonu En iyi yeri
Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri
Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri

Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri
Web Yazılımın En iyi yeri
En iyi spor aletleri dekorasyonu En iyi yeri
Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri
Ev Aksesuarı dekorasyonu En iyi yeri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *