IP Adresleri Nasıl Engellenir ?

IP Adresi nedir?

IP adreslerini engellemek , internet güvenliğinizi güçlendirmenin en etkili yolu olabilir, ancak bir IP adresinin ne olduğunu bilmiyorsanız, bu bilgi ne işe yarar?

Bir IP adresini düşünmenin en iyi yolu, onu bir sokak adresiyle karşılaştırmaktır. İkamet ettiğiniz yeri düşünün; faturalar, paketler alırsınız ve arkadaşlarınıza sayı ve harflerden oluşan bir kombinasyon vererek evinize rehberlik edersiniz. Bu kombinasyon – adresiniz – konumunuzu diğer tüm olası konumlara göre ayırmak için kullanılır.

IP adresleri tam olarak aynı şekilde çalışır.

 • İnternete bağlanan her cihaza benzersiz bir IP adresi atanır.
 • Bir cihazın IP adresi, cihazın internet üzerindeki diğer cihazlarla ve ağlarla etkileşime girmesine, bu cihazlardan bilgi almasına ve başka şekillerde iletişim kurmasına olanak tanır.

Basitçe söylemek gerekirse, bir IP adresi internet kullanıcılarını ızgaraya yerleştirir. Onsuz, diğer ağlarla iletişim kuramazlardı.

IIP Adresi
IIP Adresi

Bir IP Adresini Neden Engellemelisiniz?

Bir işletmenin, eğitim kurumunun veya internet kullanıcısının bir IP adresini engellemeye çalışmasının birkaç nedeni vardır. Genel olarak, en yaygın nedenler şunlardır:

 • Botları, Spam Göndericileri ve Hackerları Engelleme: Botlar, spam gönderenler ve bilgisayar korsanları web sitenize sızmaya çalıştığında, bant genişliğinize büyük bir yük bindirebilir ve sizin ve diğer kullanıcıların web sitenize erişme hızını azaltabilir. Çevrimiçi bir iş yürütüyorsanız, bu satışlara zarar verebilir.
 • Web Sitesi Erişimini Sınırlama: Birçok akademik kurum ve işletme, öğrencilerin veya çalışanların ziyaret edebileceği web sitelerini sınırlamak için IP engellemeyi kullanır. Amaç tipik olarak dikkat dağıtıcı şeyleri sınırlayarak üretkenliği artırmaktır.
 • Verileri Koruma: Bilgisayar korsanları, verileri veya diğer önemli bilgileri çalmak için genellikle web sitelerine sızmaya çalışır. Bu bilgiler bir şirkete şantaj yapmak veya başka bir şekilde zarar vermek için kullanılabilir.
 • Gizliliği Koruma: Transkriptler, sağlık kayıtları vb. gibi hassas kayıtları tutan birçok akademik kurum ve şirket, düzenli olarak bilgisayar korsanları tarafından hedef alınır. Tehdit edici IP adreslerini belirlemek ve bunları kara listeye almak, bu kayıtları güvenli ve gizli tutmak için önemli bir adımdır.

Bu liste sadece buzdağının görünen kısmı olarak görülmelidir. Bir kişinin veya kuruluşun belirli IP adreslerini engellemek istemesinin sayısız nedeni vardır ve belirli internet korsanlarının ne kadar kötü niyetli olabileceğini hafife almamak gerekir.

IIP Adresi
IIP Adresi

Bir IP Adresi Nasıl Engellenir

Sonuç olarak, bir IP adresini engellemek, yöneticilerin ve web sitesi sahiplerinin web sitesi trafiğini kontrol etmesine olanak tanır. Bir veya birkaç IP adresini engelleme işlemi, kullanılan işletim sistemine bağlı olarak değişir.

Birkaç farklı işletim sistemi olsa da, en yaygın olanları Windows ve Mac’tir. Aynı amaca biraz farklı yollarla ulaşan bu sistemlerin her ikisini de kullanarak bir IP adresini engelleme adımlarını ele alacağız.

Mac Kullanıcıları İçin Bir IP Adresini Engelleme

Mac bilgisayarınızda bir IP adresini engellemek için kablosuz yönlendiricinize (veya bir Ethernet kablosu kullanarak internete bağlanan LAN yönlendiricinize) erişmeniz gerekir. Genellikle modemin dışına basılı veya yapıştırılmış olarak bulunabilen parolayı bilmek önemlidir.

 1. Sistem Tercihleri: Bilgisayar ekranınızın sol üst köşesinde Apple logosu olarak gösterilen Apple menüsünü bulun. Açılır menüyü açın ve “Sistem Tercihleri”ni seçin. Sistem Tercihleri ​​menünüz göründüğünde, “Ağ” etiketli simgeyi bulun. Ardından, ekranın altındaki “Gelişmiş…” çubuğuna basın. IPv4 veya IPv6 adresinizi bulmanız gereken TCP/IP sekmesine gidin.
 2. Yönlendiriciye Erişim: Ardından, yönlendiricinize giriş yapacaksınız. Yine, parola bilgileri genellikle yönlendiricinin dışında bulunur, ancak sorun yaşıyorsanız her zaman ağ yöneticinizle iletişime geçebilirsiniz.
 3. Erişimi Kısıtla: Yönlendiricinizde oturum açtığınızda, etkinleştirilmiş ve devre dışı bırakılmış IP adreslerinin bir listesi görünmelidir. Oradan, çoğu yönlendirici size benzersiz IP adreslerine veya tüm adres aralığına erişimi reddetme seçeneği sunar. Ayrıca bir web sitesini engelleme seçeneğiniz de olmalıdır. IP adresini engelledikten sonra ağınız o adresten korunacaktır.

Windows Kullanıcıları için bir IP Adresini Engelleme

Bir Windows bilgisayarda IP adreslerini engellemek için “Windows Güvenlik Duvarı”ndan geçmeniz gerekir. Teknik terimlerle, güvenlik duvarı, bilgisayarınızın dış ağlarla iletişim kurma yeteneğinizi engellemeden ağınıza erişimi engellemesine izin veren bir bileşendir.

Bu kılavuz, bir web sitesinin IP adresinin nasıl bulunacağını ve engelleneceğini açıklayacaktır. Windows Güvenlik Duvarı, bunu nispeten basit bir işlem haline getirir. Engellemek istediğiniz IP adresini zaten biliyorsanız, 3. adımla başlayın.

IIP Adresi
IIP Adresi
 •  Engellenecek Web Sitesini Bulun: İnternet tarayıcınızı açın ve engellemek istediğiniz web sitesini bulun. Web adresinde “www” den sonra gelen her şeyi vurgulayın ve kopyalayın .
 • Komut İstemini Açın: Başlat menünüze gidin ve “Komut İstemi (Yönetici)”yi açın. Web sitesinin web adresini ilk kod satırına yapıştırın. Komut İstemi, web sitesinin IP adresini göstermesi gereken birkaç kod satırı oluşturarak yanıt vermelidir. IPv4 veya IPv6 adresini vurgulayın ve kopyalayın. İnternet tarayıcınıza dönün, arama çubuğuna yapıştırın ve enter tuşuna basın. Sizi web sitesine geri götürdüğünü onaylayın.
 •  Windows Güvenlik Duvarını Açın: Başlat menüsünü açın. “Denetim Masası”nı bulun. Oradan “Windows Güvenlik Duvarı”nı bulun. Aç onu.
 •  Gelişmiş Ayarlar + Windows Gelen Kuralları: Windows Güvenlik Duvarı açıkken, ekranın solundaki “Gelişmiş ayarlar”ı bulun ve tıklayın. Ardından, ekranın sol üst köşesinde de bulunması gereken “Gelen Kuralları”nı bulun. Bu, menü seçeneklerini değiştirmelidir. Pencerenin sağ tarafında, “Yeni Kural…” öğesini bulun ve tıklayın.
 •  Yeni Kural: Yeni Kural sekmesi açıkken “Özel” seçeneğini seçin ve “İleri”ye basın. “Bu kural hangi uzak IP adresleri için geçerli?” diye soran bir pencereye gelene kadar iki kez daha İleri’ye basarak ilerleyin. “Bu IP Adresleri” yazan seçeneği tıklayın.
 • IP Adresleri Ekle: “Ekle…” butonuna tıklayın. Buradan, “Bu IP adresi veya alt ağ” yazan kutuya web sitesinin IP adresini (veya başka bir IP adresini) yapıştırabilirsiniz: Engellemek istediğiniz tüm IP adreslerini ekleyerek bu işlemi tekrarlayın. Eklendikten sonra ekranın alt kısmındaki “İleri”ye tıklayın.
 • Engelle: Bir sonraki sayfada üç seçenek görünmelidir. Alttaki seçenek “Bağlantıyı engelle” yazacaktır. Bunu tıklayın ve engellenen IP adreslerini “Ad” vermenizi isteyen bir sayfaya ilerleyin. Adlandırdıktan sonra, “Son” çubuğu görünene kadar İleri’ye basın. Bitir’i tıklayın.
 •  İşlemi “Giden Kuralları” ile Tekrar Et: Gelişmiş ayarlar penceresine dönün ve “Gelen Kuralları” altında tamamladığınız işlemi “Giden Kuralları” ile tekrarlayın.

1-8 arasındaki adımlar tamamlandığında, izole ettiğiniz IP adresi veya adresleri ağınızdan engellenecektir.

Neden engellendim?

Bir web sitesini ziyaret etmeye çalıştıysanız ve engellendiğinizi veya başka bir şekilde erişiminizin reddedildiğini keşfettiyseniz, bunun birkaç olası nedeni vardır.

En yaygın olanları şunlardır:

 • Cihazınızdaki Virüsler
 • Yazılım Uzantıları
 • Yasa Dışı Eylemlerin Tarihçesi
IIP Adresi
IIP Adresi

Cihazınızdaki Virüsler

IP adreslerinin uzak sunuculara erişiminin engellenmesinin en yaygın nedenlerinden biri, uzak sunucunun IP adresinizde bulunan bir virüs algılamasıdır. Çoğu zaman internet kullanıcılarının virüs kaptıklarını bile bilmemeleri söz konusudur.

Virüsü ağınızdan kaldırdıktan sonra, erişmeye çalıştığınız web sitesine ulaşmaktan çekinmeyin ve neden kara listeden çıkarılmanız gerektiğini açıklayın.

Yazılım Uzantıları

İnternet tarayıcınızı kişiselleştirmenin birçok yolu vardır. Ekleyebileceğiniz uzantılardan bazıları, web sitelerindeki pop-up reklamları ortadan kaldıracak veya bir web sitesinde gizlenmiş olabilecek virüsleri tespit etmeye çalışacaktır.

Tarayıcınıza uzantı ekleme konusunda yasa dışı bir şey olmamasına rağmen, bazı web siteleri reklam engelleyici çalıştıran kullanıcıları yasaklayacaktır. Bunu gelir akışının bozulması olarak görebilirler.

Yasa Dışı Eylemlerin Tarihçesi

Çevrimiçi olarak yasa dışı faaliyetlerde bulunma geçmişiniz varsa, birçok web sitesi yöneticisi önleyici bir önlem olarak IP adresinizi engeller ve sizi güvenilmez olarak görür. Çevrimiçi yasa dışı faaliyetler, yasa dışı ticaret, karanlık ağdaki faaliyetler veya siber suçları içerebilir.

IP Adresleri
IP Adresleri

Uygunsuz Web Sitesi İçeriği

Pornografik materyal veya yasa dışı ticaret gibi potansiyel olarak rahatsız edici içerik barındıran bir web sitesi işletiyorsanız, içeriğinizin öznel olarak uygunsuz olduğu gerekçesiyle birçok web sitesinde kara listeye alınırsınız. Başka bir yöneticinin web sitenizi kara listeye alma kararına katılmayabilirsiniz, ancak genellikle yöneticiye doğrudan itiraz dışında kara listeyi aşmanın bir yolu yoktur.

Bir IP Adresi Nasıl Engellenir

Özetlemek gerekirse, IP adresleri cihazları genel olarak internete bağlamak için kullanılır. Diğer tüm cihazlara göre bağlı bir cihazın bulunmasına yardımcı olurlar. Bir internet kullanıcısına sorun çıkaran bir cihazın veya web sitesinin IP adresini keşfederek, bu kullanıcı oldukça basit bir işlem kullanarak adresi engelleyebilir.

Bir IP adresini engelleme işlemi, internete bağlı cihazın kullandığı işletim sistemine bağlı olarak değişebilir. PC kullanıcıları için daha fazla adım gerekli olsa da, süreç aynı derecede basittir ve belki de Mac kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu süreçten daha kolay

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz?

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

kreatif strateji nedir

Kreatif Strateji Nedir?

Pazarlamada Kreatif Strateji AçıklamasıiçindekilerIP Adresi nedir?Bir IP Adresini Neden Engellemelisiniz?Bir