Instagram’da Hedef Kitlenizi Bulma ve İletişime Geçme

Dünya çapında bir milyardan fazla insan her ay Instagram kullanıyor ve Instagram’da hedef kitlenizi bulmak biraz bunaltıcı görünebilir. Ancak tam tersine, platformda ideal pazarınızı aramak için birkaç taktik öğrenmeniz yeterlidir. Ve bu tam olarak bu makalede ele alacağımız şey.

Instagram, Facebook’un %0.07’si ve Twitter’ın %0.03’üne kıyasla %4.21 ile en yüksek marka katılım oranlarına sahip. Bu, 25 milyondan fazla işletmenin Instagram’da olmasının ana nedenlerinden biridir ve kullanıcıların %80’i en az bir markayı takip etmektedir.

Ancak Instagram’ı pazarlama için kullanmak, ancak doğru insanlara doğru stratejiyle yaklaşırsanız etkili olabilir!

Araştırmanızı yapmanız ve ilgi alanları, tercihleri ​​ve davranışları hakkında eyleme geçirilebilir bilgiler edinmeniz gerekir. Instagram’da kimi takip ettiklerini, hangi hashtag’leri kullandıklarını, hangi içerikleri ilginç bulduklarını bilmek. Ayrıca yaşları, konumları, cinsiyetleri vb. gibi önemli demografik bilgiler.

Tüm bu bilgiler, Instagram’da niş pazarınızı nasıl hedefleyeceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

hedef kitle
hedef kitle

Instagram’da Hedef Pazarınızı Nasıl Bulursunuz?

Instagram’da işinizi belirlemenize yardımcı olabilecek tüm yolları açıklamadan önce, ilk etapta doğru hedef kitleyi göz önünde bulundurduğunuzdan emin olmamız gerekiyor!

En karlı müşterilerinizin kim olduğunu zaten biliyorsanız, bir müşteri kişiliği oluşturmak için çok fazla zaman harcamayın  . Ürününüzün kim için tasarlandığını  net bir şekilde anlamanız yeterlidir  .

Rakiplerinizin takipçilerini kontrol edin

Rakiplerinizin takipçileri, sattığınız ürün türlerini beğenen ancak (muhtemelen) sizi henüz duymamış kişilerdir. Bu yüzden sosyal medyada hedef kitlenizi bulmanın en basit yolu.

Rakiplerinizin hedef kitlesini araştırarak öğrenebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır:

En çok etkileşimi hangi tür gönderiler ve içerik sağlar?

Markaların hayranları için en iyi olanı görmek için deney yaptığı 11 farklı Instagram içeriği türü vardır. Burada birkaçını listeleyeceğim, ancak hepsini  bu makalede kontrol edebilirsiniz : alıntılar, yaşam tarzı gönderileri, açık uçlu sorular, sahne arkası, eğlenceli gerçekler, tanıtım gönderileri, video içeriği veya eşantiyonlar. Rakiplerinizin gönderilerini ve etkileşimlerini araştırdığınızda, hedef kitleniz için de en iyi olanı bulacaksınız. Instagram’da ne sıklıkla gönderi paylaştıklarını ve hangi hashtag’lerin en çok beğeniyi getirdiğini kontrol edin Takipçilerinin demografisi hakkında bilgi edinin.

Profesyonel ipucu : Rakiplerinizin Instagram takipçilerini reklamlarla hedefleyin.

İşte birçok markanın pazarlarının büyük bir kısmına ulaşmak için kullandığı bir strateji. Facebook Reklam Yöneticisi’nde rakiplerinizin takipçilerini hedeflemenize olanak tanıyan bir hedefleme seçeneği olmasa da, özel hedef kitlelerin yardımıyla harika bir geçici çözüm var  .

Özel hedef kitleler, müşteri e-posta listenizdeki kişiler üzerinde reklam yayınlamanıza olanak tanıyan bir Facebook Reklamları seçeneğidir. Listenizi Facebook reklam yöneticisine aktarmanız yeterlidir, Facebook, listenizdeki Instagram kullanıcılarını bulur ve onları hedeflemenizi sağlar.

Ancak, sahip olduğunuz listenin aslında müşterilerinizden veya abonelerinizden olduğunu doğrulamanızı istemezler.

Yani, rakiplerinizin hedef kitlesinin e-posta adreslerini ele geçirebilirseniz, yalnızca bu kişiler üzerinde reklam yayınlayabilirsiniz!

Rakiplerinizin takipçilerini Instagram’da takip edin

Rakiplerinizin hayranlarıyla iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bir başka sosyal medya büyüme hilesi, basitçe onları takip etmektir.

Ancak, bunu yalnızca gerçekten niş bir kitleye sahip küçük bir işletmeyseniz yapmanızı öneririm. Bunun nedeni, bu yaklaşımı kullanarak ölçeklendirmenizin net bir yolu olmamasıdır.

Bir günde yapılan takip isteği sayısı söz konusu olduğunda Instagram oldukça katıdır. Genel olarak, nispeten yeni bir hesap kullanarak günde 150-200’den fazla kullanıcıyı takip ettiğinizde (veya takibi bıraktığınızda)   , hesabınızı anında askıya alabilirler.

hedef kitle
hedef kitle

Takipçilerin demografik verileri için Instagram analizlerini kullanın

Instagram içgörüleri, takipçilerinizin demografisi (yaş aralığı, konum, cinsiyet), hesabınızla yaptıkları işlemler ve içeriğinizin performansı hakkında veri sağlayan yerel bir analiz aracıdır. Bu, takipçilerimizi daha iyi anlamak ve Instagram’da doğru hedef kitleye ulaşmak için ihtiyacımız olan veri türüdür. Ancak, mobil uygulamada bulunan bu özelliğe yalnızca Instagram işletme hesapları (normal hesaplar değil) erişebilir.

Bu nedenle, bir işletme hesabınız varsa, takipçilerinizin demografik verilerini nasıl kontrol edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Instagram uygulamanızı kullanarak profilinize gidin.
 2. Analizler eylem düğmesine dokunun.
 3. Ayrıca sağ üst köşedeki Menü’ye gidebilir ve Öngörüler’e dokunabilirsiniz.
 4. Daha ayrıntılı bir döküm için Genel Bakış bölümünün altındaki metriklere veya paylaştığınız belirli içeriğe dokunun.

En meşgul takipçilerinizi “takip edin”

takip Gerçek hayatta asla yapmamanız gereken, ancak Instagram hedef kitle araştırması yaptığınızda yapmaya değer bir şey.

Bunlar sadece sizi takip etmekle kalmayan, aynı zamanda akışınızda paylaştıklarınızı gerçekten beğenen insanlar!

İşte nasıl başlayacağınız:

 1. Son gönderinize gidin
 2. Gönderinize yorum yapan veya beğenen kullanıcıları seçin
 3. Profillerine girdikten sonra, hangi hashtag’leri kullanmaktan hoşlandıklarını kontrol edin.
 4. Ne tür altyazı ve dil kullandıklarına dikkat edin (ayrıca çok önemli)
 5. Kimleri takip ettiklerini kontrol edin

Hedef kitlenizin sosyal medyada ne yaptığını bilmek, elde etmeye çalıştığımız en değerli bilgidir. Rakiplerinizi veya bilmediğiniz diğer ilgili hesapları takip ettiklerini keşfedebilirsiniz. Veya daha önce düşünmediğiniz hedef kitle arasında popüler olan bazı ilgi alanları.

Bu bilgilerden nasıl yararlanabiliriz?

Hayranlarınızın içeriğinizi beğenmenin yanı sıra birkaç motivasyonel alıntı hesabını da takip ettiği izlenimini edindiğinizi varsayalım. İçeriğinizin en iyi takipçilerinizle yankılandığından emin olmak için arada bir motive edici bir gönderi/video da paylaşabilirsiniz.

Instagram anketleri

Siyasi pazarlamacıların seçmen odak gruplarını organize etmek için bu kadar çok zaman harcamasının bir nedeni var. Hedef kitlenizin neyi sevip neyi sevmediği hakkında veri almanın bir kısayolu.

Instagram anketleri  , herhangi bir “varsayımdan” kaçınmanın ve sizi takip eden insanlar için en iyi içeriğin ne olacağını bulmanın harika bir yoludur.

Instagram anketleri nasıl oluşturulur?

 1. Hikayeniz için bir fotoğraf veya video çekin
 2. “Anket” etiketini seçin ve istediğiniz yere yerleştirin
 3. Bir soru yazın Anket seçeneklerini özelleştirin

Hikayenizi gönderdikten sonra hedef kitleniz hemen oylamaya başlayacak ve gerçek zamanlı sonuçları görebileceksiniz.

Instagram anketlerinde ne tür sorular sorulacağına dair bazı öneriler  :

 • Ne tür içerikleri tercih ediyorlar?
 • En sevdikleri Instagram sayfası veya etkileyicisi hangisi?
 • Neden ilk etapta hesabınızı takip ediyorlar?
 • Hangi formatı daha ilgi çekici buluyorlar (video, atlıkarınca vb.)?
 • Takipçilerinize nelerden hoşlandıklarını sormak için yazı başlıklarını kullanın.
hedef kitle
hedef kitle

Instagram’da müşterilerinizi nasıl bulabilirsiniz?

Mevcut veri tabanınızı sosyal medya profilleri ve takipçi sayıları ile zenginleştirmek, en popüler müşterilerinizi bulmanıza yardımcı olur. Instagram kullanıcıları olan bu müşteriler, markanız hakkındaki sözleri normal etkileyicilerden üç kat daha iyi yaymanıza yardımcı olabilir! Bunun nedeni, markanızı gerçekten anlamayan ve ürününüzü beğenen insanlarla işbirliklerinin bir kitleye doğal görünmemesidir.

Öte yandan, kendi müşterilerinizden biri markanızı tanıttığında, bu gerçek ve samimi bir tavsiye gibi görünür.

Bu kesinlikle Instagram’da etkileşim kurmanız gereken en iyi hedef kitleyi bulmanın en kolay yoludur.

Biraz DM kimseyi incitmez

Neden sizi takip etmeye karar verdiklerini sormak için doğrudan mesajlaşma yoluyla yeni bir takipçiye ulaştığınız için kimse sizi dava etmeyecek. Sormanız gereken bir diğer şey ise Instagram sayfanızdan nasıl bir içerik bekledikleri.

Ancak, DM’den takip ettiğiniz kişileri dikkatlice seçin. Bu, sayfanızla düzenli olarak etkileşime giren (beğen veya yorum yapan) biri olmalıdır.

Sosyal medya dinleme araçlarını kullanın

Sosyal medya dinleme  , kuruluşunuz veya marka adınız hakkında ve çevresinde sosyal medyadaki konuşmaları izleme uygulamasıdır. Niş veya akran organizasyonlarınızla ilgili anahtar kelimeleri de takip edebilirsiniz.

Bu araçlar, soruları, sorunları, olumlu veya olumsuz yorumları olan kişilerle kolayca etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir. Amaç, hedef kitlenizi belirlemek ve dikkatlerini Instagram profilinize çekmek için onlarla iletişime geçmektir.

Sosyal medya dinleme araçlarını kullanmanın diğer faydaları:

 • Destekçileriniz için daha alakalı içerik oluşturun Daha hedefli sosyal medya kampanyaları planlayın
 • Genel sosyal medya stratejinizi geliştirin
 • Daha iyi müşteri hizmeti sağlayın Ürünlerinizi geliştirin
 • Kitlenizin istediği yeni ürünleri piyasaya sürün

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz?

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Comments(02)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *