Grafik Tasarımı Nedir?

Grafik Tasarımı Nedir?

Fikirleri ve mesajları iletmek için görsel içerik planlama ve oluşturma sanatıdır. Grafik tasarım, reklam panolarından tahıl kutularına ve mobil uygulamalara kadar baktığınız her yerdedir. Bu tasarımlar, farklı unsurları ve ilkeleri bir araya getirerek algımızı ve duygularımızı etkileyebilir.

Genel olarak iletişim tasarımı olarak da bilinir ve Grafikçiler esasen görsel iletişimcilerdir. Görsel kavramları, çoğunlukla grafik tasarım yazılımı aracılığıyla hayata geçirirler ve metin, grafik ve görseller aracılığıyla tüketicileri bilgilendirir veya onlarla etkileşime geçerler.

Şirketlerin tüketicilerle bağlantı kurmasının bir yoludur. Tasarım, ürünleri tanıtmak ve satmak, bir mesaj iletmek veya bir marka kimliği geliştirmek için kullanılabilir. Bazı grafik tasarımın ticari bir amacı olsa da, grafik tasarım bir sanat ve ifade biçimi de olabilir.

Grafik tasarımı
Grafik tasarımı

 Unsurları ve İlkeleri Nelerdir?

Grafik tasarımın öğeleri ve ilkeleri, çizgi, renk, şekil, boşluk, doku, tipografi, ölçek, baskınlık ve vurgu ve dengeyi içerir. Birlikte, bir mesaj ileten görsel olarak çekici işler yaratmak için çalışırlar.

1-Astar

Düz, kavisli, ince, kalın, kesikli, uzun veya kısa olsun, hemen hemen her tasarımda çizgiler bulunur. Çizgiler herhangi iki noktayı birbirine bağlar. Alanı bölmek ve izleyicinin dikkatini belirli bir yöne yönlendirmek için kullanışlıdırlar.

2-Renk

Renk, bir tasarımın belki de en önemli ve en belirgin öğesidir. Hemen etki yaratabilir ve tasarım geçmişi olmayanlar dahil herkes tarafından fark edilir. Renkler arka planda veya çizgiler, şekiller veya tipografi gibi diğer öğeler içinde kullanılabilir. Renkler duygular ve ruh halleri yaratır. Örneğin, kırmızı tutkuyu, yeşil ise doğayı temsil edebilir.

3-Şekil

Form olarak da bilinen şekil, çizgilerin birleşimidir. Şekiller daireler, kareler, dikdörtgenler, üçgenler veya diğer soyut formlar olabilir. Çoğu tasarım en az bir şekil içerir. Renklere benzer şekilde, şekillerin de farklı çağrışımları vardır. Birliği temsil etmek için bir daire kullanılabilir, oysa bir kare yapıyı temsil edebilir. Bir şeklin rengi, stili, arka planı ve dokusu, izleyicinin algısını etkileyebilir.

4-Uzay

Beyaz veya negatif boşluk tasarımda çok önemlidir çünkü insan gözünün okunabilirliğini artırır. İyi tasarımlar, diğer öğelere nefes alacak alan sağlamak için alanı kullanacaktır.

5-Doku

Tek renkli arka planların yerini alarak dokular daha yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Dokular kağıt, taş, beton, tuğla ve kumaş içerebilir. İnce veya bariz olabilirler ve idareli veya özgürce kullanılabilirler. Dokular, üç boyutlu bir görünüm oluşturmak için yardımcı olabilir.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

6-Tipografi

Metinle çalışırken, Grafikçiler metnin nasıl göründüğü ve ne söylediği arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurması gerekir. Tipografi, metni okunaklı ve ilgi çekici şekillerde düzenleme sanatıdır. Farklı ruh halleri veya duygular, farklı tür seçimleriyle ifade edilebilir. İyi bir tipografi, güçlü bir görsel hiyerarşi oluşturmalı, dengeyi sağlamalı ve doğru tonu belirlemelidir.

7-Ölçek

Nesnelerin, şekillerin ve diğer öğelerin ölçeği ve boyutu, tasarımın belirli bölümlerini daha dinamik hale getirebilir. Ölçek, görsel bir hiyerarşi oluşturmak için kullanılabilir. Grafikçiler, ölçeği kullanarak odak noktaları oluşturabilir ve önemli alanları vurgulayabilir.

8-Hakimiyet ve vurgu

Baskınlık ve vurgu, tasarımda bir odak noktası oluşturur. Tasarım akışına yardımcı olur ve izleyiciyi tasarımın diğer bölümlerine yönlendirebilir.

9-Denge

Grafikçilerin tasarım öğelerinin nasıl dağıtıldığını düşünmeleri gerekir. Dengeli tasarımlar istikrar sunarken, dengesiz tasarımlar dinamik olabilir. Denge şekiller, renkler, dokular, çizgiler ve diğer unsurlar aracılığıyla sağlanır.

10-Uyum

Uyum, grafik tasarımın ana hedeflerinden biridir. İyi bir tasarımda her öğenin birlikte çalışması ve birbirini tamamlaması gerekir. Ancak her şey aynıysa bir tasarım monoton hale gelebilir. Tasarımların uyum ve kontrast arasında ince bir denge kurması gerekir.

Grafik tasarımı
Grafik tasarımı

 

Grafik Tasarımın Farklı Türleri Nelerdir?

Grafik tasarım her yerdedir, bu da bir dizi grafik tasarım alanı ve uzmanlığı olduğu anlamına gelir. Her grafik  türü, belirli beceriler ve teknikler gerektirir.

  • Görsel kimlik

Görsel kimlik grafik tasarımı, bir markanın görsel unsurlarına odaklanır. Bir markanın kimliğini görüntüler, şekiller ve renkler aracılığıyla iletmeyi amaçlar. Bu alandaki Grafikçiler, bir markayı temsil eden logolar, tipografi, renk paletleri ve resim kitaplıkları gibi öğeler oluşturur. Ayrıca tüm kullanımlarda marka tutarlılığını sağlamak için görsel marka yönergeleri geliştirirler.

  • Pazarlama ve reklam 

Bu tür tasarım, ürün veya hizmet satmak için kullanılır. Bu, posterler, reklam panoları, el ilanları, kataloglar ve ambalajlar gibi basılı reklamları veya televizyon reklamları, video reklamları veya sosyal medya gönderileri gibi dijital reklamları içerebilir.

Bu alanda çalışan Grafikçiler, pazarlama stratejileri ve kampanyaları için varlık oluşturur. Fikirler geliştirir, tüketici alışkanlıklarını araştırır ve hedef kitleye hitap eden tasarımlar yaratırlar. Bu tasarım türü, bir ürünün nasıl satılacağı ve tüketicileri nasıl ikna edeceği konusunda güçlü bir bilgi birikimini içerir.

  • Web tasarımı

Web tasarımı, web sitelerinin görünümünü, düzenini, yapısını ve tasarımını planlamayı ve oluşturmayı içerir. Kullanıcı deneyimi de dahil olmak üzere bir web sitesinin öne bakan yönlerine odaklanır. Web Tasarımcıları, çekici ve kullanıcı dostu siteler ve sayfalar oluşturmak için metin, fotoğraf, grafik ve video gibi çeşitli görsel öğeleri birleştirir. Web tasarımı, UX ve UI tasarımı ile yakından bağlantılıdır.

  • Yayın 

Bu tasarım, düzen oluşturmaya ve fotoğraf, grafik ve illüstrasyon dahil olmak üzere tipografi ve sanat eseri seçmeye odaklanır. Bu alandaki Grafikçiler kitaplar, gazeteler, dergiler ve kataloglarla çalışırlar. Renk yönetimi, baskı ve dijital yayıncılığı anlamaları gerekir.

  • Ambalaj 

Ambalaj sadece ürünleri korumakla kalmaz, aynı zamanda önemli bir pazarlama aracıdır. Bu alandaki Grafikçiler konseptler, maketler ve baskıya hazır dosyalar geliştirir. Ambalaj grafik tasarımı, endüstriyel tasarım ve üretimin yanı sıra baskı süreçlerinin anlaşılmasını gerektirir. Ambalaj Grafikçileri, tüketiciler için öne çıkan ambalajlar oluşturabilmeleri için trendleri ve rakipleri takip etmelidir.

  • Hareketli 

Grafik tasarımda yeni bir uzmanlık alanıdır, ancak Hareketli Grafikçiler için hızla büyüyor ve talep artıyor. Temel düzeyde, bu tasarım türü, hareket halindeki herhangi bir grafiği içerir. Bu, animasyonları, afişleri, başlık dizilerini, fragmanları veya video oyunlarını içerebilir.

  • Çevresel

Çevresel grafik tasarım, grafik, mimari, iç mekan, peyzaj ve endüstriyel tasarımı birleştiren çok disiplinli bir uygulamadır. Bu tür tasarım insanları mekanlara bağlar. Tipik olarak, bu Tasarımcılar mimaride bir geçmişe sahip olacaklardır. Endüstriyel tasarım kavramlarına ve mimari planlara aşina olmalıdırlar. Toplu taşıma navigasyonu, perakende mağaza iç mekanları, tabelalar ve ofis markalaşması gibi projeler üzerinde çalışabilirler.

  •  İllüstrasyon

Grafik Sanatçıları, medya ve tekniklerin bir kombinasyonu yoluyla orijinal sanat eserleri yaratır. Genellikle güzel sanatlar, animasyon veya mimaride bir geçmişleri vardır. Grafik Sanatçıları, her tür grafik tasarımında yazarlar, editörler, pazarlamacılar ve sanat yönetmenleri ile yakın işbirliği içindedir.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog satfasını ziyaret edebilirsiniz.

Comment(01)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Web tasarım ajansı ve 5 görevi

Web tasarım ajansı nedir?içindekilerGrafik Tasarımı Nedir? Unsurları ve İlkeleri Nelerdir?1-Astar2-Renk3-Şekil4-Uzay5-Doku6-Tipografi7-Ölçek8-Hakimiyet ve