En iyi reklam ajansının 10 türü

Bir en iyi reklam ajansı, kendisini pazarlamadaki reklamları ve diğer promosyon malzemelerini planlamaya, yürütmeye ve yönetmeye adayan bir işletmedir. Müşterilerinin ihtiyaçlarına ve kuruluşun uzmanlıklarına göre farklı görevleri yerine getiren birkaç reklam ajansı türü vardır. Farklı reklam ajanslarındaki seçeneklerinizi anlamak, sizin ve kariyer hedefleriniz için hangi organizasyonun en iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Bu yazıda, bir reklam ajansının ne olduğunu, bu ajansların ne yaptığını ve göz önünde bulundurmanız için 10 tür reklam ajansının bir listesini ele alacağız.

Reklam ajansı nedir?

Bir reklam ajansı, bir imajı, ürünü veya işletmeyi tanıtmak için müşterilerine reklamlarında ve diğer pazarlanabilir materyallerde yardımcı olan bir işletmedir. Bir ajansta çalışan profesyoneller, reklam ihtiyaçlarını belirlemek için müşterileri ile görüşebilir. Oradan, müşterinin yönergelerine dayalı planlar geliştirebilir veya reklam planları için müşteriyle işbirliği yapabilirler. Bazı ajanslar müşterilere, reklamcılık veya ajanslar sosyal medya gibi bir uzmanlık alanına odaklanabildiğinde müşterinin ihtiyaç duyabileceği her şeyi içeren eksiksiz bir hizmet sunar.

Size en uygun reklam ajansı arasında seçim yapıyorsanız, karar vermenize yardımcı olması için reklamcılık konusundaki ilgi alanlarınızı ve güçlü yönlerinizi göz önünde bulundurun.

 

Bir reklam ajansı ne iş yapar?

Bir ajansını sunabileceği hizmetler uzmanlık alanına göre değişiklik gösterebilir. Ajansını genel görevleri, basılı veya dijital reklam planları oluşturmak, projenin nasıl yürütüleceğini planlamak ve bir kampanyanın yönlendirilmesi ve onaylanması için müşteriyle iletişim kurmayı içerebilir. Bir ajansta çalışan profesyoneller, müşteri kampanyada son dakika değişiklikleri talep ederse, sıkı son tarihler altında da çalışabilir. Bu ajanslar aynı zamanda kampanyaların kalite güvencesinden de sorumludur.

Ajans, reklam kampanyasının müşterinin standartlarına uygun olmasını sağladıktan sonra, nihai ürünü müşteriye dijital bir dosya veya somut basılı ürünlerle teslim eder. Bir ajans ayrıca bir kampanyanın nasıl performans gösterdiğini izleyebilir ve sonuçları müşterilerine geri bildirebilir. Bu, onlara bir daha ki sefere neyin iyileştirileceğine ve müşteri ve tüketiciler için neyin etkili bir şekilde çalıştığına dair bir işaret verebilir.

Reklam ajansı türleri nelerdir?

İşte keşfetmeniz için 10 farklı reklam ajansı türünün bir listesi:

1. Tam hizmet reklam ajansları

Tam hizmet  ajanslar, müşterilerine hem geleneksel hem de dijital seçeneklerle çok çeşitli reklam hizmetleri sunar. Müşteriler, markaları için çeşitli reklam seçenekleri istediklerinde bu tür bir ajansı seçebilirler. Reklam verenler, çeşitli reklamcılık becerilerinde yetenekliyseler ve kampanyalar için görevler arasında geçiş yapmayı seviyorlarsa, bu ajansta çalışmayı seçebilirler. Örneğin, bir kampanyada bir profesyonel geleneksel reklam üzerinde çalışabilir ve başka bir kampanyada profesyonel dijital çıktılar üzerinde çalışabilir. Bir tam hizmet en iyi reklam ajansının müşterilere sunabileceği bazı seçenekler şunlardır:

 • Televizyon reklamları
 • reklam kampanyaları
 • İçerik yaratımı
 • Arama motoru optimizasyonu (SEO)
 • Grafik dizayn
 • Sosyal medya yönetimi
 • radyo reklamları
 • web Geliştirme

2. Dijital reklam ajansları

Dijital reklam ajansları internet üzerinden reklam hizmetleri sunmaktadır. Müşteriler, somut reklam ürünleri yerine yalnızca dijital reklamlara sahip olmak istediklerinde bu en iyi reklam ajansı tercih edebilirler. Profesyoneller, dijital reklamcılık konusunda tutkulu olduklarında ve güçlü yönleri bu alanda olduğunda bu ajansta çalışmayı seçebilirler. Bu ajansta reklamcılar dışında metin yazarları, kameramanlar ve fotoğrafçılar da dahil olmak üzere diğer profesyoneller çalışabilir. Bir dijital en iyi reklam ajansının sunabileceği bazı hizmetler şunlardır:

 • SEO
 • Eposta pazarlama
 • Hesap tabanlı pazarlama
 • Sosyal medya pazarlamacılığı
 • Web sitesi tasarımı ve pazarlama
 • İçerik pazarlama
 • Müşteri adayı oluşturma

3. Geleneksel reklam ajansları

Geleneksel ajanslar, müşteriler için klasik reklam stilleri sunar. Müşteriler, işletmelerinin yerel bölgeye reklamını yaparken bu ajansı seçebilirler. Profesyoneller, geleneksel reklamcılık stratejilerini müşterilere yönelik kampanyalara uygulama konusunda tutkuları varsa, bu ajansta çalışmayı seçebilirler. Geleneksel bir reklam ajansının müşterilerine sunabileceği bazı hizmetler şunlardır:

 • Billboard reklamları
 • Kartpostal posta reklamları
 • Televizyon ticari reklamları
 • gazete ilanları
 • radyo reklamları
 • dergi reklamları

4. Sosyal medya en iyi reklam ajansı

Sosyal medya  ajansları, müşterilerine sosyal medya odaklı reklamlar sunar. Bir içerik oluşturucuysanız veya müşteriler için hesapları optimize etmeye yardımcı olacak önemli sosyal medya bilgisine sahipseniz, bu ajansta çalışmayı seçebilirsiniz. Müşteriler, sosyal medya etkileşimlerinde bir artış veya sosyal medya hesapları aracılığıyla web sitelerine daha fazla trafik çekmek istiyorlarsa, bu ajansın reklamlarında kendilerine yardımcı olmasını seçebilirler. Profesyoneller, reklam stratejisinin iş stratejileriyle uyumlu olmasını sağlamak için müşterileriyle birlikte çalışır. Bu ajansın müşterilerine sunabileceği bazı hizmetler şunlardır:

 • Sosyal medya reklam optimizasyonu oluşturun
 • Tasarım profilleri
 • Blog yazıları yaz
 • videolar üret
 • içerik oluştur
 • Altyazı yaz

5. Yaratıcı butikler

Yaratıcı butikler, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çeşitli yaratıcı tasarım seçenekleri sunar. Bu tür bir en iyi reklam ajansı, müşterilerin kampanyalarının kendi başlarına nasıl performans gösterdiğini izlemelerine olanak tanır. Yaratıcı bir butik, müşterilere reklamlarını nereye yerleştireceklerini seçme olanağı da tanır. Örneğin, bunları üçüncü taraf web sitelerine çevrimiçi bir afiş olarak veya sponsorlu sosyal medya gönderileri olarak yerleştirmeyi seçebilirler. Bir müşteri, istenen içeriği üretecek yaratıcı profesyonellere sahip olmadığında bu ajansı seçebilir.

Profesyoneller, içeriği yaratabilecekleri ve analitik kısmı müşteriye verebilecekleri için yaratıcı bir butikte çalışmayı seçebilirler. Bu en iyi reklam ajansın müşterilerine sunabileceği bazı hizmetler şunlardır:

 • Çevrimiçi bir topluluk oluşturma
 • Sosyal medya gönderileri, blog gönderileri veya videolar gibi içerik oluşturma
 • Kampanya stratejileri planlama

6. Medya satın alma ajansları

Medya satın alma ajansları, reklam materyallerini yerleştirecekleri en iyi yeri seçmek için müşterileriyle birlikte çalışır. Bu, çoğu tüketicinin materyali nerede görüntüleyebileceğine ve reklamı gördüklerinde kimin harekete geçme olasılığının daha yüksek olduğuna karar vermeyi içerebilir. Bu ajansta hem dijital hem de basılı kampanyalara yer verebilir. Örneğin, bir müşterinin küçük pizza dükkanı işletmesi için bir televizyon reklamı varsa, bu ajanstaki bir profesyonel, haber aralığı sırasında televizyon reklamının yerel bir kanala yerleştirilmesini önerebilir.

7. Halkla ilişkiler reklam ajansları

Halkla ilişkiler ajansları, müşterilerinin kamusal imajlarını geliştirmelerine ve sürdürmelerine yardımcı olur. Kamu imajı şirketi, çalışanlarını ve CEO’yu içerebilir. Bir PR reklam ajansı, işlerini haberlerde, yerel veya dijital toplulukta ve diğer endüstri web sitelerinde öne çıkarmak için şirketlerle çalışabilir. Müşteriler, markalarının genel imajını iyileştirmek veya onlar hakkında halkın farkındalığını artırmak için bir PR reklam ajansı kullanmayı seçebilirler. Profesyoneller, halkla ilişkiler ve markalarla işbirliği konusunda tutkulu oldukları için bu ajansta çalışmayı seçebilirler.

8. Marka Reklam ajansları

Marka  ajansları, müşteriler için markalaşma konusunda bir uzmanlık sunar. Markalaşma, bir şirketin adı, logosu, renkleri ve onu diğer şirketlerden ayıran genel tasarımıdır. Markalaşmanın amacı, tüketicilerin hatırlaması için onu tanınabilir ve akılda kalıcı hale getirmektir. Bu ajanslarda çalışan profesyoneller, bir marka için etkili bir plan belirlemek için marka ve sektör araştırması yapar. Müşteriler, yeni bir iş kurarken veya mevcut işlerini yeniden markalandırmak isterken bu ajansı seçebilirler. Profesyoneller, yaratıcı oldukları ve müşteriler için marka kimlikleri yaratma tutkusuna sahip oldukları için burada çalışmayı seçebilirler.

Bir marka en iyi reklam ajansının müşterilerine sunabileceği bazı hizmetler şunlardır:

 • logo tasarımları
 • Tabela
 • Marka adı geliştirme
 • Renk paletleri

9. Kurum içi reklam ajansları

Şirket içi  ajanslar, mevcut bir şirket bünyesinde faaliyet gösteren ajanslardır. Bu, ajansın, onlara sahip olan şirket olan tek bir müşteri için çalışmak üzere var olduğu anlamına gelir. Örneğin, çok uluslu bir giyim şirketi, giyim şirketi için bir reklam kampanyası oluşturmaya odaklanmak amacıyla ofiste kendi en iyi reklam ajansını oluşturmuştur. Müşteriler, işi dışarıdan temin etmekten tasarruf ettikleri için bunu seçebilirler. Şirketin faaliyet gösterdiği yerde acentenin bulunması da iletişimi kolaylaştırabilir.

10. Etkileşimli reklam ajansları

Etkileşimli  ajanslar, dijital en iyi reklam ajansı gibidir, ancak tüketicinin çevrimiçi olarak reklamla etkileşime girmesine odaklanır. Örneğin, tüketici mesajları kabul ederse, bir müşteri reklamının cep telefonlarına kişisel mesaj olarak gönderilmesini talep edebilir. Bu, tüketici için etkileşimlidir çünkü telefonlarına gelir, genellikle tıklayabilecekleri ve web sitesine gidebilecekleri bir bağlantıyla birlikte. Müşteriler, çevrimiçi etkileşimlerini artırmak ve tüketicileri kendilerini sitelerine yönlendiren reklamlara tıklamaya teşvik etmek için bu reklamvereni seçebilir.

Comments(02)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *