E-Ticaret için Instagram Nasıl Kullanılır?

E-Ticaret için Instagram Nasıl Kullanılır?

E-Ticaret için Instagram Nasıl Kullanılır? İnsanlar evden çalışıyor ve her zamankinden daha fazla çevrimiçi bağlantıya geçiyor.

Coronavirus pandemisinin başlangıcında, internet kullanımı önemli ölçüde arttı . Bu artış azalmaya başlarken, bazı sosyal medya platformlarının “daha ​​sürdürülebilir bir artış” görmesi bekleniyor ve Instagram bunlardan biri.

Bu, çevrimiçi mağazası olan herkes için harika bir haber çünkü Instagram, e-ticaret ürünlerinizi sergilemek ve daha fazla satış sağlamak için mükemmel bir platform. Ve platformun son derece ilgili kullanıcılarına pazarlamaya başlamak için şimdiden daha iyi bir zaman olamaz .

Bu gönderide Instagram’ı e-Ticaret için nasıl kullanacağımızı incelerken etrafta dolaşın. Bugün, Instagram işletme profilinizi oluşturmaya yönelik en iyi uygulamaları, ürünlerinizi Instagram gönderilerinde ve hikayelerinde sunmaya ilişkin ipuçlarını, en iyi hashtag uygulamalarını ve Instagram etkileyicileri hakkında konuşmayı ele alıyoruz.

E-Ticaret
E-Ticaret

E-Ticaret için Instagram’ı Kullanma

şletmenizi Instagram’a taşımaya hazır mısınız? Hootsuite , Instagram’ın aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı olduğunu, bunların %63’ünün günde en az bir kez giriş yaptığını ve 200 milyonunun günde en az bir işletme profilini ziyaret ettiğini bildiriyor .

Bunlar bazı etkileyici istatistikler.

Bir zamanlar Facebook, markalar ve organik katılım için harika bir platformdu. Günümüzde, pek değil. Ama aynı şey Instagram için söylenemez. Markalar ve işletmeler, görüntü ve video iletme platformunda kendileri için son derece başarılı olabilir ve biz de sizin de aynısını yapmanızı istiyoruz.

En baştan başlayalım, olur mu?

E-Ticaret için Instagram İşletme Hesabı Oluşturma

Eskiden herkesin basit, kişisel bir Instagram profili vardı. Süslü bir şey değildiler ve profilinizin üst kısmında kısa bir biyografiye ve ardından özet akışınıza izin verdiler. Tanrım, zaman nasıl değişti.

2016’da Instagram, iş profillerini tanıttı ve bu, e-Ticaret ve çevrimiçi perakendeciler için bir olasılıklar dünyasının kapılarını açtı.

İşletmeniz için kişisel bir hesap kullanıyorsanız endişelenmeyin, bunu kolayca bir işletme hesabına dönüştürebilirsiniz. İşte nasıl:

 1. Instagram hesabınıza giriş yapın.
 2. Profil simgenize tıklayın.
 3. Profilinizden hamburger menüsüne (ekranın en üstündeki üç satır) tıklayın ve “Ayarlar”ı seçin.
 4. Ayarlarınızdan “Hesap”a ve ardından “Profesyonel hesaba geç”e tıklayın.
 5. “İçerik Oluşturucu” veya “İşletme”yi seçin (en iyi seçeneğin hangisi olduğuna karar vermenize yardımcı olacak bir açıklama olacaktır.)
 6. “Devam” ı tıklayın.

İşte buyur; Instagram hesabınız artık işiniz için hazır.

Hiç bir Instagram hesabınız yoksa, devam edin ve uygulamayı iOS, Android veya Windows’ta indirin. Yeni bir hesap için kaydolun ve ardından onu bir işletme hesabına dönüştürmek için yukarıda listelenen adımları izleyin.

E-Ticaret
E-Ticaret

Instagram Profilinizi Mükemmelleştirme

Artık hesabınızı oluşturduğunuza göre, onu potansiyel takipçiler ve müşteriler için çekici hale getirelim. Yapmanız gereken ilk şey harika bir biyografi oluşturmak.

Instagram Biyografi İpuçları

Biyografiniz aşağıdakiler gibi birkaç yönergeyi karşılamalıdır:

 • Marka tonunuzda yazılmıştır. (Marka sesiniz faydalı mı? Gönülsüz mü? Ciddi mi?)
 • Hedef kitlenize hitap ediyor.
  • Hedef kitlenizin nasıl göründüğünden emin değil misiniz? İş fikrinize geri dönelim ve o bilgiyi belirlemeyi planlayalım .
 • Kısa ve öz, ancak yine de işinizin (veya markanızın) neyle ilgili olduğunu (ne yaptığınız ve neyi temsil ettiğiniz gibi) açıklıyor.
 • BİR LİNK İÇERMEKTEDİR!
  • Instagram, profilinizde bir bağlantıya izin verir, bu yüzden sayın.

Instagram Profil Resmi İpuçları

Instagram profil resminizin anında tanınmasını istiyorsunuz. Başka bir işletme veya hesapla karıştırılabilecek bir resim seçmenin bir anlamı yoktur ve çoğu işletme kendi logosunu veya logo işaretini kullanır (bu, normalde yanında herhangi bir kelime olmadan yalnızca sizin logonuzdur). Bir iş maskotunuz varsa (örneğin Tony the Tiger) onu da kullanmaktan çekinmeyin.

Profil resminiz 110 x 100 pikselde görüntülenir ve 1:1 en boy oranına sahiptir (kare bir resim yükleyin), ancak bir daire şeklinde kırpılacaktır, bu nedenle resminizi seçerken bunu aklınızda bulundurun. Resminizin biraz daha net görünmesini istiyorsanız, daha yüksek çözünürlükte bir resim yüklemeyi deneyin.

Artık profilinizi uygun şekilde oluşturduğunuza göre, en iyi gönderileri nasıl oluşturacağınıza ve mallarınızı mümkün olan en iyi ışıkta nasıl sunacağınıza bakalım. Hedefiniz e-ticaret satışlarını artırmaksa, ürünlerinizin çekici görünmesi gerekir.

Instagram İçin En İyi Fotoğraflar, Videolar ve Hikayeler Nasıl Çekilir?

Aşağıdaki ipuçlarıyla ürünlerinizin ve profilinizin keskin görünmesini sağlayın.

Her Şey Aydınlatmayla İlgili

Ürün fotoğrafları (veya herhangi bir fotoğraf) söz konusu olduğunda, aydınlatma çok önemlidir!

Doğal aydınlatma harikadır, ancak işin zor yanı, onu kontrol edememenizdir. Doğrudan güneş ışığı harika bir fikir gibi görünüyor, ancak sorun şu ki, resimlerinizde sert gölgeler oluşturabilir. Fotoğraflarınızı sahneye koymak için evinizde veya ofisinizde harika bir doğal aydınlatmaya sahip bir yer bulmaya çalışın.

İyi bir doğal aydınlatma sunan bir yer bulamazsanız, üzülmeyin. Orada uygun fiyatlı seçenekleri bol İstediğiniz aydınlatma kazanmasına yardımcı olabilir.

E-Ticaret
E-Ticaret

Resimler için arka planlar

Meşgul, dikkat dağıtıcı arka planların ürünlerinizden gösteriyi çalmasına izin vermeyin! Bir fon oluşturmak için yerel sanat ve el sanatları mağazanızdan beyaz (veya düz renkli) köpük tahta kullanmayı deneyin veya kusursuz fotoğraf fon kağıdı satın alın.

Tutarlılık, Tutarlılık, Tutarlılık

Fotoğraflarınız baştan sona bir miktar tutarlılık sağlamalıdır. Stil sahibi fotoğraflar için benzer arka planlar, benzer ışık efektleri ve aynı fotoğrafçılık araçları (her seferinde aynı akıllı telefon kamerasını ve ayarlarını kullanmak kadar basit olabilir) fotoğraflarınıza uyumlu bir görünüm kazandırır.

Tarzda tutarlı olmak, çeşitliliğe sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ürün fotoğraflarına ek olarak, ürünlerinizi kullanımda gösteren bazı yaşam tarzı resimleri eklemeyi deneyin. Yaşam tarzı görüntüleri birbiriyle bağdaştırılabilir, çünkü insanlar fotoğrafınızda kapsanan eylemi gerçekleştirirken kendilerini görebilir ve ürünün kullanımda olduğunu görmelerine olanak tanır.

Daha İyi Instagram Videoları ve Hikayeleri Oluşturun

Ana Instagram özet akışınızdaki videolar 3 ila 60 saniye arasında değişebilir ve Instagram Hikayelerine 15 saniye uzunluğunda video içeriği yükleyebilirsiniz (15 saniyelik birden fazla video yükleyebilirsiniz, bir videoyla sınırlı değilsiniz.) Videoyu kullanacağız, bir hikaye anlattığından emin olun.

Tıpkı ürün fotoğraflarınız gibi, videolar için de aydınlatma önemlidir. Mümkünse doğal aydınlatmayı ve arkanızda değil, her zaman önünüzde tutmanızı ve garip gölgeler oluşturmanızı öneririz.

Ne tür videolar yayınlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte bazı fikirler.

 • Ürünlerinizi çalışırken sergileyin.
 • Gizli önizlemeler oluşturun.
 • Avantajları vurgulayın.
 • Sahne arkasında neler olduğunu gösterin.
 • Yararlı tavsiyeler veya öğreticiler sunun.
 • Bir dizi oluşturun.

Instagram Gönderiniz İçin Açıklamalar Nasıl Yazılır?

Şimdi, önceki bölümdeki ipuçlarımızı izlediyseniz, fotoğraflarınızın ve videolarınızın iyi göründüğünü biliyoruz. Fotoğraflarınızı yayınlamaya hazır hale getirdikten sonra, açıklamaya ne yazacağınızı düşünmeniz gerekir.

Ürününüze bağlı olacağından tam olarak ne yazmanız gerektiğini söyleyemeyiz, ancak burada aklınızda bulundurmanız gereken ipuçları var.

 • Sesini tutarlı tut.
  • Farkında olsanız da olmasanız da markanızın bir sesi vardır. Sesiniz yardımcı veya doğrudan, gündelik veya profesyonel veya herhangi bir nitelikte olabilir (kitlenize ve pazarınıza bağlıdır) – ancak tutarlılık anahtardır.
   • Potansiyel müşterilerin dijital kapılarını yüzünüze çarpmasını (ya da daha doğrusu sizi takip etmeyi bırakmasını) istemezsiniz, bu yüzden her şeyi konuşarak sürdürün.
 • Biraz yer açın.
  • Sözleriniz aralarında boşluk kalmayacak şekilde bir araya getirildiğinde, okunması biraz zor olur. Açıklamanızın önemli bir bölümünü vurgulamak istediğinizde satır sonlarını veya fazladan boşlukları kullanın.
 • Görsel eklemek ve metninize etki katmak için emojileri kullanın.
 • Önemli özellikleri vurgulamak için yaratıcı olun.
  • Metninizin belirli bölümlerine dikkat çekmek için yıldız (*) veya diğer işaretleri (~, –) kullanabilirsiniz.
E-Ticaret
E-Ticaret

Hashtag’lerin gücünden yararlanın

Sosyal medya platformları, iyi etkileşim alan gönderileri ödüllendirir. Gönderinizin daha geniş bir kitle tarafından görülmesini istiyorsanız, hashtag’leri kullanın.

Hashtag’ler oluşturduğunuz gönderiyle alakalı olmalıdır. Çok sayıda takipçisi olan ancak gönderinizle alakasız hashtag’ler kullanırsanız, izleyiciler bununla etkileşime geçmeyecektir.

Yapmanız gereken iyi bir şey, sizinkine benzer bir sektörde olan diğer hesapları aramaktır. Hangi hashtag’leri kullandıklarını bulmak için rakiplerinizin hesaplarını inceleyin veya popüler olup olmadıklarını görmek için alakalı olduğunu düşündüğünüz hashtag’ler için Instagram’da arama yapın.

Gönderilerinize hashtag eklerken, herkesin erişebileceği şekilde yazın. Hashtag’leriniz büyük harfle başlamayan uzun bir kelime dizisiyse, ekran okuyucuları bunların yalnızca bir uzun kelime olduğunu düşünecektir. Hashtag’lerinizdeki farklı sözcükleri büyük harfle yazarsanız, ekran okuyucular bunları anlamlandırabilir ve ekranı göremeyen kişiler yine de sözcükleri olması gerektiği gibi duyabilir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *