6 Dijital Reklamcılık Çeşidi

Dijital Reklamcılık – Günümüzde dijital pazarlama, işletmeler için en önemli stratejik girişimlerden biridir. Tüketiciler satın alımları konusunda eğitilmeyi sevdikleri için birçok kişi işletmeler ve ürünler hakkında bilgi almak için internete başvurur. İşletmenizi ve ürünlerinizi dijital olarak tanıtmak için farklı dijital pazarlama stratejileri kullanmak, zaten etkileşimde bulundukları kanallar aracılığıyla hedef kitlenize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Dijital pazarlamanın türlerini öğrenmeye başlamadan önce, dijital pazarlamanın ne olduğunu bilmek isterseniz Dijital Reklamcılık 2022 Rehberi, adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

1)Web Sitesi

Dijital Reklamcılık – Web siteniz, işinizin en önemli parçalarından biridir. Bu, çevrimiçi eviniz ve birçok potansiyel müşterinin ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında bilgi almak için başvuracağı yerdir. Çoğu durumda, web siteniz, işletmenizin hedef kitlenizin üyeleri üzerinde yaptığı ilk izlenim olacaktır. Diğer çevrimiçi reklam kampanyalarınızın çoğu, web sitenize trafik çekmek için tasarlanacağından, web tasarımınız onların başarısını sağlayabilir veya bozabilir. Bu, sitenizin kullanıcıların dikkatini çekmede ve tutmada ve onları dönüşüme teşvik etmede etkili olması gerektiği anlamına gelir.

Dijital Reklamcılık
Dijital Reklamcılık

İyi tasarlanmış bir site, ziyaretçilerin daha uzun süre kalmalarını ve şirketinizin sunduğu şeylere daha fazla yatırım yapmalarını sağlayabilir. Ayrıca potansiyel müşterilerle güven oluşturur. Aslında, bir araştırma, yanıtlayanların yüzde 94’ünün belirli tasarım öğeleri nedeniyle bir web sitesine güvenmediğini ortaya koydu – bu nedenle, sitenizi bir süredir güncellemediyseniz, potansiyel müşterileriniz muhtemelen fark eder. Çevrimiçi reklam kampanyalarınızın başarılı olması için profesyonel bir web sitesi gereklidir. Bu nedenle, sitenizin elden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, ücretsiz bir tahmin almak için proje teklifi hesaplayıcımıza göz atın! Diğer çevrimiçi reklam kampanyalarınızın çoğu, web sitenize trafik çekmek için tasarlanacağından, web tasarımınız onların başarısını sağlayabilir veya bozabilir. Bu, sitenizin kullanıcıların dikkatini çekmede ve tutmada ve onları dönüşüme teşvik etmede etkili olması gerektiği anlamına gelir.

“İyi ama gösterilmemiş reklam, satış yaptırmaz. – Leo Burnett”

2)Arama Motoru Optimizasyonu

Web siteniz harika bir pazarlama aracı olabilir – ancak yalnızca potansiyel müşterileriniz onu bulabilirse.

Bunu gerçekleştirmenin en iyi yolu arama motoru optimizasyonu veya SEO’dur. SEO’ya yatırım yaparak, web sitenizi, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili aramalar için Google gibi arama motorlarında iyi sıralanmasına yardımcı olacak şekillerde iyileştirebilirsiniz.

SEO, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili anahtar kelimeleri sitenize dahil etmeyi içerir, böylece kullanıcılar bu anahtar kelimeleri Google gibi arama motorlarında aradığında, sonuçlarda alakalı sayfalar görünür.

Hedef kitlenizin ne aradığını ve rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri hedeflediğini görmek için anahtar kelime araştırması yaparak sayfalarınız için en iyi a nahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz. Hedef kitleniz tarafından kullanılan ve onları sitenize çekecek anahtar kelimeleri seçmek istiyorsunuz.

Dijital Reklamcılık
Dijital Reklamcılık

Hedef anahtar kelimeleriniz etrafında orijinal içerik yayınlayarak ve diğer yetkili sitelerden çevrimiçi bağlantılar kazanarak sitenizin SEO’sunu iyileştirebilirsiniz. Doğru stratejiyle, sıralamalarınızı iyileştirme, daha fazla trafik elde etme ve daha fazla potansiyel müşteri ve dönüşüm elde etme potansiyeline sahipsiniz.

SEO’nun amacı, web sitenizi sonuçlarda ilk sayfanın en üstüne çıkarmaktır. İdeal olarak, tıklamaların çoğunu onlar kazandıkları için ilk üç sırada yer almak istersiniz. Aslında, ilk üç sonuç, tıklamaların yüzde 35’ini masaüstünde ve yüzde 31’ini mobilde kazanıyor.

SEO, işletmenizin potansiyel müşterilere reklamını yapmanıza yardımcı olacak harika bir araçtır. SEO’ya yatırım yapmak, site trafiğinizi ve dönüşüm oranınızı artırabilir. Zaman alır, ancak sonuçlar için buna değer olabilir.

3)Tıklama Başına Ödeme (PPC) Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme veya PPC, belirli anahtar kelimeler için arama motoru sonuçlarına reklam yerleştirmenize olanak tanıyan bir çevrimiçi reklamcılık modelidir. SEO, içerik ve optimizasyon yoluyla sıralama kazanmaya odaklanırken, PPC esas olarak hedef anahtar kelimeleriniz için yerleşim ödemesi yapmanızı sağlar.

PPC’de yeniyseniz, Google Ads, Google arama sonuçlarına reklam yerleştirmenize olanak tanıdığı için başlamak için en iyi yerdir.

PPC, hedef anahtar kelimeleri seçtiğiniz, ardından bu anahtar kelimeler için arama sonuçlarına reklam yerleştirmek için diğer reklam verenlerle rekabet ettiğiniz bir teklif verme sistemi üzerinde çalışır. Teklifiniz en yüksek teklifler arasındaysa, organik arama sonuçlarının üzerinde yerleşim kazanırsınız – ve biri tıklarsa teklif tutarınızı ödersiniz.

PPC’nin en büyük avantajlarından biri (adından da anlaşılacağı gibi), yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ödeme yapmanızdır. Bu, işletmenizle ilgilenmeyen veya reklamlarınızı görmezden gelen kişilere bütçenizi boşa harcama konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Dijital Reklamcılık
Dijital Reklamcılık

PPC aynı zamanda etkili bir reklam stratejisidir çünkü bir kampanya başlattığınız anda sonuç üretmeye başlayabilir. Zaman alan SEO’nun aksine, PPC anında satış ve dönüşüm oluşturabilir.

PPC ayrıca SEO ile birlikte iyi çalışır, çünkü ikisini birleştirmek işletmenize arama sonuçlarında görünmek için birden fazla fırsat verir. İnsanlar ürün veya hizmetlerinizle ilgili anahtar kelimeleri aradıklarında, arama sonuçlarında şirketinizi görmelerini istersiniz.

Henüz organik olarak sıralama yapmıyorsanız, PPC onlara ulaşmanın harika bir yoludur – ve zaten organik olarak sıralama yapıyorsanız, sonuçlar sayfasında iki farklı noktada görünme şansınız vardır.

PPC reklamlarının trafik ve dönüşüm oluşturmanın etkili bir yolu olup olmadığını merak ediyorsanız, yanıt evettir. Sayfadaki tüm sonuçlardan, ilk üç ücretli yer, tıklamaların yüzde 46’sını alıyor. Bu, arama yapanların neredeyse yarısının PPC reklamlarına tıklayacağını gösterir.

Genel olarak, PPC, herhangi bir bütçe dahilinde çalışabilen ve çevrimiçi görünürlüğünüzü artırabilen etkili bir çevrimiçi reklamcılık kanalıdır. Ve deneyimli bir PPC kampanya yöneticisiyle ortak olursanız, işinizi büyütmek ve gelirinizi artırmak için tam olarak ihtiyacınız olan şey bu olabilir.

4)Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya siteleri, hedef kitlenize ulaşmak ve onlarla bağlantı kurmak için büyük fırsatlar sunar. Bu nedenle, bu siteler hızla çevrimiçi reklam vermenin en iyi yollarından biri haline geliyor. Sosyal medya, bu platformlarda çok fazla tüketici olduğu için reklam yapmak için harika bir yerdir. Aslında, Türklerin yüzde yetmişinin bir sosyal medya profili var – yani, kitlenizin en azından bir kısmının sosyal medyada aktif olma şansı yüksek.

Şirketiniz adına reklam yayınlamak için sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz. Sosyal platformlar, hedef kitlenizi yaş, cinsiyet ve konum gibi standart demografik bilgilerin yanı sıra ilgi alanları ve davranışlar gibi gelişmiş seçeneklere göre seçmenize olanak tanır. Bu, hedef kitlenizin bir parçası olma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara ulaşmanızı ve her bir kampanya ile sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmanızı sağlar.

Sosyal medyayı reklamcılık için kullanmanın en büyük avantajlarından biri nispeten düşük maliyetidir. Aslında, pazarlamacıların yüzde ellisi, sosyal medya reklamcılığını düşük maliyetli bir seçenek olarak buluyor.

5)İçerik pazarlama

İçerik pazarlaması, tüketicilere faydalı veya ilginç bilgiler sağlayarak işletmenizin reklamını dolaylı olarak yapmanın harika bir yoludur. Bloglar, videolar, bilgi grafikleri ve hemen hemen her çevrimiçi formatta içerik oluşturabilirsiniz. Sektörünüz ne olursa olsun, orijinal içerik yayınlamak, hedef kitlenizle bağlantı kurmanın son derece etkili bir yoludur. Potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin ilginç bulduğu bilgileri paylaştığınızda, markanıza güvenme olasılıkları çok daha yüksek olacaktır.

İçerik pazarlaması ayrıca şirketinizi bir otorite haline getirebilir ve çevrimiçi itibarınızı artırabilir. Hedef kitleniz, sektörünüzde güvenilir bir şekilde yeni bilgiler yayınladığınızı gördüğünde, alanınızda lider olduğunuzdan emin olacaklardır. İçerik pazarlamasında başarılı olmak için düzenli bir yayın takvimine ayak uydurmanız gerekir.

Ayda 16 veya daha fazla gönderi paylaşan şirketler, ayda yalnızca birkaç kez gönderi paylaşan şirketlerden dört kat daha fazla trafik görüyor. Bu, zor ve zaman alıcı bir taahhüt gibi görünebilir, ancak metin yazarlığı hizmetleri için bir ajansla ortaklık kurarak daha kolay hale getirilebilir.

Yazılı içerik izleyebileceğiniz tek yol değil – orijinal grafikler biçiminde de içerik oluşturabilirsiniz. Görsel öğeler kullanıcıların dikkatini çekebilir ve ilginç bilgilerle birleştiğinde sitenizde daha fazla zaman geçirmek istemelerine neden olabilir. Ayrıca, infografiklerin sosyal medyada paylaşılması kolaydır, yani ziyaretçilerinizin sitenizin bağlantısını takipçileriyle paylaşma şansını artırırlar.

İşleri bir adım daha ileri götürmek istiyorsanız videolar, ziyaretçilerin ilgisini çekmenin en etkili yollarından biridir. Orijinal video içeriği oluşturmak, bir blog yazısı yazmaktan veya bir grafik tasarlamaktan biraz daha yoğun bir çalışma olabilir, ancak iyi yapıldığında, işiniz için sonuçlar önemli olabilir. İçerik pazarlaması, sosyal medya, ücretli arama ve hatta SEO gibi diğer pazarlama ve reklamcılık çabalarını destekleyebildiği için en iyi çevrimiçi reklamcılık yöntemlerinden biridir. Bu nedenle işletmeler içeriği stratejilerinin temel bir parçası haline getirir.

Dijital Reklamcılık
Dijital Reklamcılık

6)E-Posta Reklamları

E-posta pazarlaması, dijital pazarlamanın en eski biçimlerinden biridir, ancak yine de en etkili reklam stratejilerinden ve pazarlama tekniklerinden biridir. E-posta kullandığınızda, hedef kitlenizin bireysel üyelerine doğrudan gelen kutularından ulaşabilirsiniz. E-postalar, mevcut ve potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Haber bültenleri, yeni ürünler veya hizmetler hakkında bilgiler ve hedef kitlenizin farklı kesimlerine göre uyarlanmış fırsatlar gönderebilirsiniz.

Sonuç olarak, e-posta son derece uygun maliyetli bir kanaldır (bu nedenle çevrimiçi reklam vermenin en iyi yollarından biridir). Aslında, e-postaya harcadığınız her bir lira için 44 liralık bir yatırım getirisi kazanma potansiyeliniz var. Tabii ki, bu yüksek potansiyele ulaşmak, e-postalarınızı zaman içinde sürekli olarak test etmek ve geliştirmek anlamına gelir – ancak sonuçlarınızı hızlı bir şekilde izlemenin yollarından biri kişiselleştirmeyi dahil etmektir.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *