Bir Reklam Ajansı Ne iş Yapar?

Reklam Ajansı Ne iş Yapar?

Bir reklam ajansı, müşterilerini fikir üretme, danışmanlık ve hem pazarlama hem de iletişim önlemlerinin gerçekleştirilmesi alanlarında destekleyen bir hizmet sağlayıcıdır. Reklam ajansı, bir müşteriyi her türlü alanda destekleyebilir, bu durumda tam hizmet reklam ajansından bahsediyoruz; veya bir reklam ajansı yalnızca web programlama gibi tek bir alana odaklanabilir, o zaman danışmanlık ajansı veya reklam ajansı terimleri geçerli olur.

Reklam ajansı
Reklam ajansı

Tüm şirketler bu işi kendi başlarına yapabilirler. Televizyonlarda veya diğer medya yerlerinde reklam yapabilir, basabilir veya reklamını yapabilirler; hesapları da yönetebilirler. O zaman neden reklam ajanslarına ihtiyaçları var? Firmaların reklam ajanslarını işe alma nedenleri şunlardır:

 • Ajanslar bu konuda uzmandır. Metin yazarları, sanat yönetmenleri, planlamacılar vb. gibi farklı işlevler için farklı insanlardan oluşan bir ekibe sahiptirler.
 • Acenteler bu kişilerden, deneyimlerinden ve bilgilerinden optimum düzeyde yararlanır.
 • Bir amaç ile çalışırlar ve çok profesyoneldirler.
 • Onları işe almak, maliyetleri bir dereceye kadar düşürmeye yol açar.
Reklam ajansı
Reklam ajansı

Temel olarak 5 çeşit reklam ajansı vardır .

 1. Tam hizmet Acenteleri

  • Büyük boy ajanslar.
  • Reklamın tüm aşamalarıyla ilgilenir.
  • Farklı departmanlar için farklı uzman kişiler.
  • Çalışmaya veri toplamak ve analiz etmekle başlar ve medya çalışanlarına faturaların ödenmesi ile biter.
 2. Etkileşimli Ajanslar

  • Modernleştirilmiş iletişim modları kullanılır.
  • Çevrimiçi reklamları kullanır, cep telefonlarına kişisel mesajlar gönderir, vb.
  • Üretilen reklamlar çok etkileşimli, çok yeni kavramlara sahip ve çok yenilikçi.
 3. Yaratıcı Butikler

  • Çok yaratıcı ve yenilikçi reklamlar.
  • Gerçek reklamlar oluşturmaktan başka bir işlev gerçekleştirilmez.
  • Kendi metin yazarlarına, yönetmenlerine ve yaratıcı insanlarına sahip küçük ölçekli ajanslar.
 4. Medya Satın Alma Ajansları

  • Reklam için yer alır ve reklamcılara satar.
  • Reklamın yerleştirileceği zamanı satar.
  • Farklı televizyon kanallarında ve radyo istasyonlarında slotları programlar.
  • Son olarak, reklamın seçilen zaman ve yerde yayınlanıp yayınlanmadığını denetler veya kontrol eder.
 5. Kurum İçi Acenteler

  • Tam hizmet ajansları kadar iyi.
  • Büyük organizasyon, yerleşik ve sadece kendileri için çalışan bu tür ajansları tercih ediyor.
  • Bu ajanslar, kuruluşların gereksinimlerine göre çalışır.

Özel reklamlar için çalışan bazı uzman ajanslar vardır. Bu tür ajansların bu alanda özel bilgi sahibi kişilere ihtiyacı vardır. Örneğin, sosyal mesajları gösteren reklamlar, finans reklamları, ilaçla ilgili reklamlar vb.

Reklam ajansı
Reklam ajansı

Saha Reklam Kampanyaları

Reklam ajansları, müşterilere mevcut ürünlerin nasıl, ne zaman ve nerede piyasaya sürüleceği veya itileceği konusunda tavsiyelerde bulunur. Anlaşmalı reklam ajansları istenirse bir reklam kampanyasını baştan sona yönetir. Reklam ajansları müşteri tarafından kolayca düşürülebildiğinden, reklamcılar ilerici ve yaptıkları işte iyi olmalıdır.

Açılış hesapları, müşterilere bir reklam satış konuşması yapmakla başlar. Günümüzün reklam satış temsilcileri, müşterilerini şımartmak yerine, durumlarını ortaya koymak için veri analitiği, pazar karşılaştırmaları ve satış projeksiyonları kullanıyor.

Büyüleyici Reklamlar Tasarlar

Yaratıcı ekip, bir reklam ajansı yapabilir veya bozabilir. Güçlü etkiye sahip akıllı reklamlar tasarlamak, yetenekli sanat yönetmenleri, yaratıcı yönetmenler, sanatçılar, metin yazarları ve web tasarımcılarının işbirliğini gerektirir. Sinerji, yaratıcılar yenilikçi fikirleri birbirinden uzaklaştırdığında ve pazarda ürünlerini farklılaştırırken izleyicilerin dikkatini çekmenin yollarını strateji olarak belirlediklerinde ortaya çıkar.

Reklam resimleri ve mesajları daha sonra birden fazla platformda pazar kitlelerini hedeflemek için geliştirilir. Gerçek zamanlı geri bildirimlere dayalı olarak kampanya sırasında ayarlamalar yapılabilir.

Reklam Kullanıma Sunma Stratejilerini Yönetir

Reklam ajansları, geleneksel medya ve dijital medya reklamlarını satın alırken yılların deneyiminden ve pazarlama segmenti araştırmasının sonuçlarından yararlanır.

 Dijital harcamalarda güçlü bir yatırım getirisi  görmek için, reklam yöneticileri, internet trafiğini yönlendirmek ve sosyal medya platformlarından etkili bir şekilde yararlanmak için anahtar kelimeleri nasıl kullanacaklarını bilmelidir.

Doğru dijital pazarlama becerilerine sahip reklam ajansları, müşterilerin çevrimiçi bir varlık kazanmasına, müşterilerle etkileşime geçmesine ve ürünlere olan ilgiyi satışa dönüştürmesine yardımcı olabilir. Dijital reklamcılığın faydaları, geleneksel medyaya kıyasla nispeten düşük maliyeti içerir. Ayrıca, müşterinin öncelikleri veya hedefleri değişirse dijital reklam stratejisi kolayca değiştirilebilir.

Bir Reklam Ajansının Rolü Nedir?

Reklam ajansının geleneksel rolü gelişmiştir. Basılı, radyo ve televizyon reklamları geliştiren, tasarlayan ve yayınlayan bir kuruluştan, tüm bunları ve daha fazlasını yapan bir kuruluşa dönüştü – içerik oluşturuyor, marka bilinci oluşturuyor ve çeşitli pazarlama stratejileri içeriyor. Geniş hizmet kapsamı nedeniyle, günümüzde çoğu ajans kendilerini reklam ajansları olarak değil, “ajanslar” olarak tanımlamaktadır.

Reklam ajansı
Reklam ajansı

Doğru Reklam Medyasını Seçme

Reklamcılık hatları ve reklam ajanslarının rolü çok geniş olduğundan, seçtiğiniz ajansın en uygun reklam alanını belirlemenize yardımcı olması önemlidir. Reklam, sosyal medyada, posta kuponları veya içerik stratejileri kullanılarak olabilir. Ajansın, işinizin ve nişinizin başarılı olması için bunun neden en iyi yol olduğuna dair net nedenleri olmalıdır.

Markalaşma, Bloglar ve Ötesi

Ajanslar, markalaşma olarak adlandırılmadan önce müşterilerinin marka bilinirliklerini oluşturmalarına yardımcı oluyor ve onlara hala reklam ajansları deniyordu. Ancak günümüzde ajanslar, müşterilerinin eksiksiz bir marka deneyimi sunmasına yardımcı oluyor. Bir zamanlar markalaşma, akılda kalıcı bir marka imajı oluşturmak için pahalı bir tam sayfa reklam kampanyasını içerirdi.

Bugün, tam bir marka deneyimi oluşturmak için ajanslar, müşterilerin bunun satış ve destekten müşteri hizmetlerine kadar her departman için ne anlama geldiğini tanımlamalarına yardımcı oluyor. Basılı, dijital ve açık hava reklamlarını içerebilen bir çoklu ortam yaklaşımıyla bunu gerçekleştirmeye yardımcı olurlar; ve ayrıca halkla ilişkiler etkinlikleri ve duyuruları; planlanmış sosyal medya gönderileri ve düzenli olarak güncellenen bir şirket blogu. Ajans ayrıca broşürlerden vaka çalışmalarına ve beyaz kağıtlara kadar tüm şirket materyallerinde marka mesajının belirgin olmasını sağlayacaktır.

Stratejik Ortak Olmak

Şirketinizin markası üzerinde çalışan ve kampanya başlatan ekip, işletmenizin samimi detaylarını öğrenir. Dedikodu değil, şirketinizi ve ürünlerini özel ve benzersiz yapan detaylar. Etkili olmaları için bunu yapmaları gerekir. Sonuç, pazarlama planınızda sizin göremediğiniz boşlukları veya yeni bir yönü görebilen stratejik bir ortaktır. Sonuçta, pazarlama ve reklam ajansın bütün gün yaptığı şeydir. Stratejik ortaklar olarak, ürününüzün faydalarını daha iyi tanımlamanıza veya ürününüze aç olan daha iyi bir demografiyi hedeflemenize yardımcı olabilirler.

Pazarlama Analitiği Uzmanı

Bugün her ajans analitikle yaşıyor ve ölüyor. Bu, alıcı eğilimlerini tam olarak anlamak ve mümkün olan en büyük pazarı yakalamak için demografinin ön uç analizini nasıl geliştireceklerini bilmeleri gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, reklam açma oranları, satışa açık dönüşümler ve müşteri başına maliyete karşı müşteri adayı başına maliyet gibi şeyleri içeren arka uç analizleriyle sonuçları tam olarak ölçebilirler. Bunların çoğu, çoğu küçük işletmenin en büyük reklam başarısını elde ettiği çevrimiçi reklamcılık içindir.

Potansiyel Müşteri ve Gelir Üreticisi

İdeal olarak müşteri haline gelen kaliteli müşteri adayları oluşturmak için pazarlama ve reklamcılığa para yatırırsınız. Ajanslar, müşterilerinin çabalarının kaliteli müşteri adayları getirmede ne kadar başarılı olduğuna dair verileri görmek istediğini bilir ve ajanslar bu verileri kolayca toplar ve analiz eder. Çok sayıda kaliteli potansiyel müşteri oluşturulduysa, ajans daha fazla benzer etkinlik yapılmasını önerecektir. Sonuçlar eksikse, nedenini analiz edecekler ve yeni taktikler geliştirecekler.

Reklam ajansları daha önce önemli potansiyel müşteriler elde edildiğinde işlerini iyi yaptıklarını düşünürken, ajanslar satışları daha etkili ve daha sık bir şekilde kapatmak için müşterilerle giderek daha fazla çalışıyor. Kapanış yöntemlerini analiz etmekten müşterinin marka mesajını, ürün faydalarını ve kanıtlanmış satış yöntemlerini içeren daha yakın senaryolar oluşturmaya kadar ilgilenirler.

Müşteri Geliştirme Uzmanı

Müşteri geliştirme uzmanı olmak, ajansın müşterinizin kim olduğunu ve neden sizinle çalışması gerektiğini anlamak için zaman ayırdığı anlamına gelir. Bu, ajansın sadece işinizin hikayesini değil, aynı zamanda müşterinizin hikayesini de gerçekten anladığı anlamına gelir. Aslında ajans, müşterilerinizi sizden daha iyi anlayabilir, çünkü müşterilerinizin ürün veya hizmetinizi neden istediği ve ihtiyaç duyduğunun ardındaki psikolojiyi gerçekten kazmışlardır.

Örneğin, kilo kaybı takviyeleri satmak, protein takviyeleri satmakla karşılaştırıldığında tamamen farklı bir müşteri hikayesine sahiptir. Şirketiniz her ikisini de satabilir, ancak ajans her ürün grubu için benzersiz bir kampanya hedefleyecektir, çünkü her ikisi de aynı şeyi, yani daha iyi görünmeyi istese de, arkasındaki nedenler genellikle çok farklıdır.

Daha ayrıntılı bilgi edinmek için massimo creative‘nin  blog sayfasını ziyaret edebillirsiniz.