8 Çeşit Grafik Tasarım

8 Çeşit Grafik Tasarım

Günümüzün rekabetçi dünyasında, grafik tasarım her işin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Teknoloji, estetik ve yaratıcı düşünceyi birleştirerek önemli bir rol oynar, mesajınızı iletebilirsiniz, bu da izleyicilerinizin zihninde kazınmış olarak kalacaktır. Etrafınıza bakarsanız, her yerde tasarım bulacaksınız.

Ama dikkat edilmesi gereken çok önemli bir şey var. Her grafik tasarım türü, belirli bir dizi beceri ve tasarım tekniği gerektirir. Birçok tasarımcı tek tipte uzmanlaşır; diğerleri bir dizi ilgili, benzer türe odaklanır. Çoğu zaman örtüşse de, tasarımcılar genellikle belirli bir tasarım alanına odaklanır ve becerilerini yıllarca geliştirir . Bu yüzden yıllardır bu işi yapan biri olarak web tasarımcısından en iyi video düzenleme işini yapmasını beklemeyin. Bu sadece bir örnekti, ama siz anladınız.

Aşağıda , her bir tasarım alanını daha iyi anlamak ve işiniz için doğru becerilere sahip tasarımcıyı seçmenize yardımcı olmak için 8 grafik tasarım türünü vurguladık . Haydi başlayalım.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Görsel Kimlik Grafik Tasarımı

Küçük, orta veya büyük her işletmenin anlatacak farklı bir hikayesi vardır. İzleyicilerinin hikayelerini duyması için marka kimliği var . Dolayısıyla, görsel kimlik tam olarak şudur: bir markanın yüzü olarak hareket eden ve bu soyut nitelikleri görüntüler, şekiller ve renkler aracılığıyla iletmek için hareket eden marka kimliğinin görsel unsurları. Görsel kimlik grafik tasarımında uzmanlaşan tasarımcılar, bir markanın kişiliğini temsil eden logolar, tipografi , renk paletleri ve resim kitaplıkları gibi varlıklar yaratır . Tasarımcılar, standart kartvizitlere ve memorandumlara ek olarak, genellikle bir dizi görsel marka yönergesi geliştirirler. En iyi uygulamaları açıklayan ve çeşitli medyalarda uygulanan görsel markalaştırma örnekleri sağlayan. Bu yönergeler, gelecekteki uygulamalar boyunca marka tutarlılığının sağlanmasına yardımcı olur.

Görsel kimlik grafik tasarımcıları,  tüm görsel medyaya uygun tasarım öğeleri oluşturmak için her tür grafik tasarımın genel bilgisine sahip olmalıdır . Ayrıca mükemmel iletişim, kavramsal ve yaratıcı becerilere ve endüstrileri , organizasyonları, trendleri ve rakipleri araştırma tutkusuna ihtiyaçları vardır . Görsel kimlik grafik tasarımcıları genellikle pazarlama ve reklam grafik tasarımı alanında da becerilerini geliştirirler. Çünkü görsel kimliği oluştururken pazarlama ve reklama daha sonra nasıl uyacağını düşünmesi gerekir.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Pazarlama Ve Reklam Grafik Tasarımı

Başarılı bir reklamın sonucu, elbette, reklam verenin yaydığı ürün veya hizmetin satışıdır. Ancak başarılı bir kampanya ve hikayeyi mükemmel bir şekilde aktaran çekici bir reklam yaratmanın ne kadar zaman aldığını hiç merak ettiniz mi? Burada saatlerden bahsetmiyoruz, günler hatta aylarca fikir geliştirme, tüketici alışkanlıklarını araştırma ve görsel yaratmadan bahsediyoruz .

Bu nedenle, pazarlama tasarımcılarının mükemmel iletişim, problem çözme ve zaman yönetimi becerilerine ihtiyacı vardır. Ürün ve hizmet markasının yanı sıra hedef gruplarının alışkanlıklarına aşina olmaları gerekir. Reklam yaratan tasarımcılar sadece yaratıcı tasarımda yetenekli değil, aynı zamanda bir ürünü nasıl satacaklarını ve tüketicilerin aklını nasıl alacaklarını da biliyorlar. Bu , pazarlama stratejileri için varlıklar oluşturmak üzere şirket sahipleri, müdürler, yöneticiler veya pazarlama uzmanlarıyla birlikte çalıştıkları anlamına gelir . Tek başlarına veya kurum içi veya yaratıcı bir ekibin parçası olarak çalışabilirler, elbette bu, reklamın kendisine yatırım yapan bütçeye bağlıdır.

Pazarlama & reklam tasarımı, daha önce de belirttiğimiz gibi, afiş, bilboard, el ilanı, katalog, ambalaj, karton stant ve baskı makinesinden geçen tüm basılı materyaller şeklinde gördüğümüz basılı reklamlar olarak ikiye ayrılabilir. TV reklamlarında ve telefonlarda banner, video reklam, sosyal ağlarda tanıtım gönderileri ve radyo reklamları şeklinde gördüğümüz dijital reklamlara ayrılabilir.

 Web Tasarımı

Mobil sektörü çok hızlı büyüyor. Şirketler, içerik ve hizmetlerini uygulamalar aracılığıyla sunmaya başladı. Harika  mobil uygulama tasarımıyla , yalnızca bir ürünün güzel görünmesinden değil, aynı zamanda uygulama ile kullanıcı arasında bir ilişki kurmaktan da sorumlusunuz . Profesyonel Uygulama tasarımcıları en son trendlerin farkındadır . Zarif bir arayüz, mükemmel simgeler ve mükemmel sanat ile bir uygulamayı nasıl tasarlayacaklarını biliyorlar.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Yayın

Eski günlerde basın, haber ve bilgi sağlamanın ana aracıydı. Basım endüstrisi, kitaplar, gazeteler, dergiler, kataloglar ve diğerleri gibi büyük miktarlarda baskı yaparak tüm hızıyla devam ediyordu. Ancak zaman değişiyor ve teknoloji ilerliyor. Bugün dijital ortam en üstte. Ortalama kullanıcılar, mobil cihazlarında günde 5 saat harcıyor. Dolayısıyla insanların giderek daha az gazete okuması ve internet sitelerinde haberleri okuması şaşırtıcı değil . Kitapları e- kitaplarla değiştirmişler , moda akımlarını sosyal ağlarda takip ederek internetten alışveriş yapıyorlar.

Yayıncılıkta uzmanlaşan grafik tasarımcıları, fotoğraf, grafik ve illüstrasyonları içeren sanat eserlerine eşlik eden ve özenle seçilmiş tipografi ile mizanpajlar oluşturmak için editörler ve yayıncılarla birlikte çalışır . Yayın tasarımcıları bağımsız olarak, yaratıcı ajans üyeleri olarak veya bir yayıncılık şirketinin parçası olarak kurum içinde çalışabilirler. Yayın tasarımcıları mükemmel iletişim, düzen ve organizasyon becerilerine sahip olmalıdır . Grafik tasarım uzmanlığına ek olarak, renk yönetimi, baskı ve dijital yayıncılığı anlamaları gerekir.

 Ambalaj

Ambalajın, depolama, dağıtım ve satış sırasında ürünü korumak ve ayrıca tüketicilerle doğrudan iletişim kurmak gibi ikili bir rolü vardır , bu da onu son derece değerli bir pazarlama aracı haline getirir . Ambalaj tasarımcıları konseptler oluşturur, maketler geliştirir ve bir ürün için baskıya hazır dosyalar oluşturur. Bu, baskı süreçleri konusunda uzman bilgisi ve endüstriyel tasarım ve üretim konusunda keskin bir anlayış gerektirir. Trendleri ve rekabeti takip etmek zorundalar . Bir perakende mağazasında rakibinin yanında aynı renk ve şekilde bir ürün bulunduğunu düşünün, göze çarpmıyor. hiç ve tüketici bunu fark etmeyi veya hiç fark etmemeyi zor bulacaktır. Ambalaj yenilikçi olmalı, öne çıkmalı, tüketicileri bu ürünü seçmeye “çağrı yapmalıdır”.

Hareketli

Hareketli grafik tasarım gerçek bir trend haline geldi, şirketler arasında ürün ve hizmetlerini kısa animasyonlarla sergilemeye yönelik artan bir talep var. Pazarlama amaçları dışında, video oyunlarında, uygulamalarda, afişlerde, animasyonlu metinlerde ve altyazılarda ve çok daha fazlasında animasyonlar kullanılmaktadır . Günümüzde büyük popülaritesi, gençler arasında fazlasıyla yayılmış bir gif’e sahiptir. Bu çeşit tasarımcılar için biraz yeni bir uzmanlık alanıdır ve her türlü yeni alan ve fırsat yaratan tüm dijital platformlarda bulunabilir.

Ayrıca bugünlerde çok önem kazandığı için 3D grafik tasarımdan da bahsedeceğiz . Hemen hemen tüm endüstrilerde kullanılan en popüler efektler haline geldi. 3D sanatçısı güçlü bir bilgisayara ve teknik becerilere sahiptir. Fotoğraf ve çeşitli bilgisayar destekli yazılımların yanı sıra ışıklandırma, efekt ve animasyon teknikleri konusunda eğitim almaktadırlar.

Grafik tasarım
Grafik tasarım

Çevresel

Ofis markalaşması, toplu taşıma navigasyonu veya perakende mağaza iç mekanları hakkında konuşuyor olun, çevresel grafik tasarım , mekanları daha akılda kalıcı, ilginç, bilgilendirici veya gezinmesi daha kolay hale getirerek genel deneyimlerini geliştirmek için insanları görsel olarak mekanlara bağlar . Çevresel grafik tasarımın aslında günlük hayatımızı nasıl etkilediğinin farkında bile değiliz. Çevresel grafik tasarım, grafik, mimari, iç mekan, peyzaj ve endüstriyel tasarımı birleştiren çok disiplinli bir uygulamadır . Tasarımcılar, tasarımlarını planlamak ve uygulamak için bu alanların herhangi birindeki insanlarla işbirliği yapar. Bu nedenle tasarımcılar genellikle hem grafik tasarım hem de mimari konusunda eğitim ve deneyime sahiptir. aşina olmaları gerekir endüstriyel tasarım konseptleri  ve mimari planları okuyabilir ve çizebilir.

 İllüstrasyon

Grafik tasarımcı ile grafiker arasında fark vardır. Grafik tasarımcıları iletişim kurmak ve sorunları çözmek için kompozisyonlar oluşturur ve grafik sanatçılar orijinal sanat eserleri yaratır. Grafik sanatçıları, tüm grafik tasarım türlerinde yazarlar, editörler, yöneticiler, pazarlamacılar ve sanat yönetmenleri ile işbirliği yaparken çalışmalarını oluşturmak için herhangi bir medya ve teknik kombinasyonunu kullanır. Genellikle güzel sanatlar, animasyon veya mimaride bir temelleri olacaktır. Birbiriyle örtüşen beceriler ve uygulamalar, aynı zamanda grafik sanatçısı ve illüstratör olarak da çalışan grafik tasarımcıları bulmayı mümkün kılar.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Massimo medyanın blog sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

massimo creative/backlingmassimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

massimo creative/backling

Comment(01)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *