360 Dijital Ajans Nedir ?

Bugün ki blogumuzda 360 dijital ajansın ne olduğundan bahsedeceğiz. Web sitesi güncellemeleri, arama motoru optimizasyonu, blog oluşturma, sosyal medya yönetimi, e-posta pazarlama, çevrimiçi satış, sohbet desteği ve tamamlanması gereken diğer dijital görevler arasında, her şeyi kendi başınıza halletmek zor olabilir.

İşte burada bir dijital ajansa dış kaynak kullanımı devreye giriyor.

Peki  360 dijital ajans tam olarak nedir ?

Bunu açıklamak için buradayız. Bir daha ki sefere bir ajansa ihtiyaç duyduğunuzda, tam olarak neyi, nerede ve neden arayacağınızı bileceksiniz.

360 Dijital Ajans Nedir?

Bir dijital ajans, tasarım, geliştirme, yazılım mühendisliği, dijital pazarlama ve dijital iletişimin farklı alanlarında hizmet sunar.

Bir dijital ajans, ekibinin büyüklüğüne ve uzmanlığına, ayrıca ajansın faaliyet gösterdiği sektöre ve nişe bağlı olarak yeni kurulan şirketlerden SaaS şirketlerine, girişimcilere ve yerel küçük işletmelerden büyük uluslararası şirketlere kadar her tür işletmeye hizmet verebilir.

Dijital Ajanslar Hangi Hizmetleri Sağlar?

Bir dijital ajansın sağladığı hizmetler şunları içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

 • Dijital pazarlama: Dijital pazarlama stratejisi oluşturma ve yürütme , sosyal medya pazarlaması, arama reklamları, görüntülü reklamlar ve yeniden hedefleme dinamik reklamları dahil olmak üzere tıklama başına ödeme (PPC) kampanyaları, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması , SEO ve bağlantı oluşturma, analitik ve daha fazla.
 • Uygulama tasarımı ve geliştirme:Android ve iOS mobil uygulamalarının, Windows veya Linux masaüstü uygulamalarının, aşamalı web uygulamalarının ve daha fazlasının tasarımı ve geliştirilmesi dahil.
 • Yazılım geliştirme: İntranetlerin tasarımı, geliştirilmesi ve bakımı, özel CRM ve diğer platformlar, yapay zekaya dayalı sistemler, IoT çözümleri, iş operasyonları için otomasyon araçları, iş akışları ve daha fazlasını içerir.
 • Markalaştırma:Marka stratejisi, marka mesajları, marka görsel kimliği, marka stil kılavuzları, marka konumlandırma, itibar yönetimi ve daha fazlasını içerir.

Tam Hizmet Dijital Ajans Nedir?

Tam hizmet sunan bir 360 dijital ajans, genellikle çevrimiçi işletme varlığınız için görsel kimlikten web tasarımına , yazılım geliştirmeden e-posta pazarlamasına ve daha fazlasına kadar uçtan uca çözümler sunar.

Bu tür bir dijital ajans, proje fikrinizi üstlenecek ve size şu konularda yardımcı olacaktır:

 • Bir konsept oluşturun
 • Hedeflerinizi tanımlayın
 • Stratejiler geliştirin
 • Eylem planları yapın
 • markanızı oluşturun
 • İşletmenizin seviyesini yükseltin

Başka bir deyişle, tam hizmet sunan bir 360 dijital ajans, dijital çabalarınız için tek durak noktasıdır.

Dijital Ajans ve Dijital Pazarlama Ajansı

Bir dijital pazarlama ajansı, aşağıdakiler dahil olmak üzere dijital pazarlama kanallarına odaklanır:

 • Arama motoru pazarlaması
 • Sosyal medya reklamcılığı
 • etkileyici pazarlama
 • Eposta pazarlama
 • PPC görüntülü reklamlar
 • Yeniden hedefleme kampanyaları
 • halkla ilişkiler faaliyetleri
 • Bağlı pazarlama
 • İçerik pazarlama

Bir dijital pazarlama ajansı, genellikle sizin için bir pazarlama stratejisi oluşturur ve alıcı kişiliklerinizi tanımlamanıza, alıcı yolculukları oluşturmanıza ve bir dönüşüm hunisinin her aşaması için kampanyalar başlatmanıza yardımcı olur.

Dijital Ajans ve Web Tasarım Ajansı

Bir web tasarım ajansı, web sitenizin, e-mağazanızın veya özel dijital platformunuzun tasarımına ve geliştirilmesine odaklanır.

Çevrimiçi bir portföy, hizmetlerinizi sergilemek için basit bir web sunumu veya binlerce ürün sayfası ve çeşitli işlevler içeren eksiksiz bir e-Ticaret çözümü olabilir. Her iki durumda da, bir web tasarım ajansı, web sitenizi oluşturmak ve başlatmak için brifinginiz üzerinde çalışacaktır.

Bir 360 dijital ajans , web tasarımı ve geliştirmenin yanı sıra, markanızı oluşturmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak marka bilinci oluşturma, sosyal medya yönetimi, ücretli çevrimiçi reklamcılık, potansiyel müşteri yaratma stratejileri ve diğer hizmetler aracılığıyla çevrimiçi varlığınızı genişletecektir .

Dijital Ajans ve Web Ajansı

Bir web ajansı ararsanız, bu terimin genellikle “360 dijital ajans”, “web tasarım ajansı” ve “web tasarım ve geliştirme ajansı” terimleriyle birbirinin yerine kullanıldığını unutmayın.

Bu nedenle, bir web ajansının tam olarak ne sunduğunu belirlemek için, “web ajansı” terimini duruma göre ele almalı ve belirli bir ajansın hizmetlerini daha ayrıntılı inceleyerek yalnızca web tasarımı mı sunduğunu yoksa aslında bir web ajansı mı olduğunu anlamalısınız.360 dijital ajans.

Genel olarak, bir web ajansı yalnızca web çözümlerine odaklanabilir ve hizmetler şunları içerebilir:

 • Web tasarımı
 • web Geliştirme
 • Web uygulaması geliştirme
 • ağ sağlayıcısı
 • Bulut bilişim
 • SaaS işletmeleri için dijital ürün geliştirme
 • E-Ticaret işletmeleri için web platformları
 • Diğer web tabanlı çözümler.

Dijital Ajans ve Kreatif Ajans Karşılaştırması

Bir kreatif ajans , logo, antetli kağıtlar, kartvizitler, ürün fotoğrafları, broşürler, kataloglar ve diğer pazarlama materyalleri (basılı ve dijital) dahil olmak üzere markanızın görsel kimliğini tasarlamanıza yardımcı olabilir .

Genellikle grafik tasarımcılar, illüstratörler, animatörler, fotoğrafçılar ve ses/video yapımcılarından oluşan bir ekibe ev sahipliği yapar.

Böylece bir kreatif ajans, sosyal medya gönderileriniz, reklamlarınız, web sitesine özel çizimler ve animasyonlarınız, YouTube kanalınız için tanıtım videoları veya içerikleri, çevrimiçi kurslarınız, web seminerleriniz, podcast’leriniz ve daha fazlası için grafik ve görsellerle tutarlı bir marka imajı oluşturabilir.

Bir 360 dijital ajans genellikle basılı materyaller oluşturmaz, ancak markanızı oluşturmanıza ve orijinal, özgün bir çevrimiçi varlık oluşturmanıza yardımcı olabilecek grafik ve web tasarımcıları, illüstratörler ve animatörleri de işe alabilir.

Markalaşmaya ek olarak, bir dijital ajans sizin için etkili bir pazarlama stratejisi geliştirebilir, yüksek düzeyde optimize edilmiş bir web sitesi oluşturabilir, yerel mobil uygulamalar oluşturabilir, eğitici, ilgi çekici içerikle iş blogunuzu çalıştırabilir, dijital platformlarınız için özel çözümler geliştirebilir ve daha fazlasını yapabilir.

Neden Dijital Ajans Kiralamalı?

Bir 360 dijital ajans kiralamanın faydaları şunları içerir:

 • Uzmanlardan oluşan bir kurum içi ekip kiralamak yerine, faaliyetleri uzman bir ajansa devrederek zamandan ve paradan tasarruf etme
 • En iyi sonuçları elde etmenize ve hatta beklentilerinizi aşmanıza yardımcı olmak için projeleriniz üzerinde çalışan stratejistler, yöneticiler, tasarımcılar, geliştiriciler, metin yazarları, pazarlamacılar, SEO uzmanları ve diğerleri dahil olmak üzere özel bir profesyonel ekibe sahip olmak
 • Onların rehberliğine ihtiyaç duyduğunuz her an, sizi başarıya götürecek uzmanlar ve danışmanların yanınızda olması
 • Sektörünüzü anlayan ve stratejiler oluşturmanıza, bunları uygulamanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak uzmanlık sunan uzun vadeli bir ortağa sahip olmak
 • Daha nitelikli müşteri adaylarını çekerek, yeni müşteriler edinerek, daha fazla satış yaparak ve yeni pazarlara (hatta yeni kıtalara) doğru genişleyerek işletmenizi büyütmek

İş ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bir 360 dijital ajansla çalışma nedenleri çeşitli olabilir ve olası senaryolardan bazıları şunlardır:

 1. Markanızı tek başınıza tanıtmak ve büyütmek için zamanınız yok
 2. E-Ticaret işiniz için karmaşık bir çevrimiçi mağaza tasarlama ve geliştirme konusunda yardıma ihtiyacınız var, ayrıca profesyonel pazarlamacıların marka bilinirliğini artırmasını ve satışlarınızı artırmanıza yardımcı olmasını istiyorsunuz.
 3. Şirket içi reklam öğeleriniz olmadığı için işletmenizi doğru şekilde konumlandırmanıza yardımcı olabilecek harici bir tasarımcı, pazarlamacı ve marka stratejistleri ekibini işe almak istiyorsunuz.
 4. Dijital pazarlamaya nereden başlayacağınızdan tam olarak emin değilsinizve web sitesi yeniden tasarımı, SEO ve sosyal medya pazarlamasının yanı sıra bir pazarlama stratejisinden belirli kampanya kopyası ve tasarımına kadar her şeyi almayı çok istiyorsunuz.
 5. Dijital hizmetleri tek bir ajansa yaptırmak, birçok profesyoneli işe almaktan daha uygun maliyetlidir.

Sebep ne olursa olsun, seçtiğiniz bir 360 dijital ajans, iş türünüze, sektörünüze, niş alanınıza ve aradığınız uzmanlığa bağlı olarak yerel, bölgesel veya küresel olabilir.

Dijital Ajans Nasıl Seçilir?

Bahsettiğimiz gibi, projeleriniz için doğru 360 dijital ajansı seçmek, büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza, tercihlerinize ve ajansın sizden devralmasını istediğiniz hizmetlerin kapsamına bağlı olacaktır.

Bir ajansın işletmeniz için uygun olup olmadığına karar vermek için ajansın aşağıdakilere göz atın:

 • Sundukları hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitesi
 • Ajansın yerel mi yoksa küresel olarak mı faaliyet gösterdiğini öğrenmek için konum
 • Önceki çalışmaları görmek için portföyve vaka çalışmaları
 • Önceki müşterilerin deneyimleri hakkında bilgi edinmek için web sitesinde referanslar
 • Güvenilir web dizinleri ve derecelendirme platformlarında derecelendirmeler ve müşteri incelemeleri
 • Ajansın genellikle üzerinde çalıştığı projelerin fiyat aralığıve kapsamı

Bir ajansın portföyünü ve vaka incelemelerini incelerken, ajansın sizin bölgenizde halihazırda deneyimi olup olmadığını görmek için sektörünüzdeki projeleri de arayabilirsiniz. Varsa ve ajansın elde ettiği sonuçlardan etkilendiyseniz, işletmeniz için mükemmel bir eşleşme olabilir.

Bir 360 Dijital Ajans Tutmadan Önce Sorulacak Sorular

Ajansa ulaşıp bir proje yöneticisi ile ilk görüşmeyi ayarladığınızda, bilmek istediğiniz her şeyi sorma şansınız olacak.

Bu, özellikle ajansın sunduğu tüm hizmetler hakkında net değilseniz veya karar vermeden önce birden fazla acenteyi göz önünde bulunduruyorsanız önemlidir.

Proje başlamadan önce her şeyi netleştirmek için aşağıdaki soruları sormayı düşünün:

 • Fikrimi geliştirmeme ve bir konsept oluşturmama yardım eder misin?
 • Pazar ve hedef kitle araştırması yapacak mısınız?
 • Daha fazla gelişme için bana tavsiyelerde bulunur musunuz?
 • Neden diğerleri yerine sizin ajansınızı seçmeliyim?
 • Bana projeme adanmış bir ekip sağlayacak mısınız?
 • Bu ekipte ne tür uzmanlar olacak?
 • Proje geliştirme konusunda beni bilgilendirir misiniz?
 • Daha önce benzer bir projede çalıştınız mı?
 • Bana başka hangi hizmetleri sağlayabilirsiniz?

Elbette, soru listesi projenizin özel ihtiyaçlarına bağlı olacaktır, ancak bu tür sorular sormak, ajansın sizin için doğru olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Comments(04)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *