2023’te pazarlama stratejiniz için hangi medya ajansını seçmelisiniz?

360 pazarlama stratejiniz için bir medya ajansı ile çalışmak çok önemlidir. Muhtemelen “360 pazarlama” terimine aşinasınızdır, hatta sosyal ağlarınızı güncelleyerek, haber bültenleri göndererek veya Google‘da bazı ücretli reklamlar yaparak belirli uygulamaları uygulayabilirsiniz, ancak bu gelirlerde bir artış anlamına gelmez. Neyi özlüyorsun? KOBİ’ler arasındaki en yaygın hata, böyle bir pazarlama stratejisinin temellerine hakim olmadan ve bunu başarmak için gerekli tüm yeteneklere sahip olmadan her şeyi yapmaya çalışmaktır.

360 pazarlama stratejisi tam olarak nedir?

Bu kavram yeni olmaktan çok uzak, ancak teknolojiyle aynı hızda ve büyümeyle gelişiyor. Tüm popüler kavramlar gibi, 360 pazarlama kavramı da genellikle bir pazarlama yaklaşımına atıfta bulunan çok duyusal bir ifade haline geldi. Bununla birlikte, Katılımcı Web’in önemi ve sosyal ağlar gibi dağıtım kanallarının bolluğu ile, mesajınızı platformlara göre uyarlamanız gerektiğinden daha karmaşık hale geldiğinden, 360 pazarlama stratejisinin katma değeri artık şüphe götürmez.

Aslında artık müşterilerinize ulaşmak ve kar elde etmek için sadece bir web sitesine sahip olmak yeterli değil. Dijital pazarlama sektörü patlama yaşıyor ve sonuç olarak pazarlama teknikleri sürekli gelişiyor. Günümüzde mesaj sadece içerik ve format açısından kullanılan platformlara göre uyarlanmamalı, aynı zamanda ilgili ve optimize edilmiş olmalıdır (SEO’yu düşünün!).

360° kampanya, tüketicilere ve gelecekteki müşterilere ulaşmak için markanın tüm temas noktalarından (çevrimiçi ve çevrimdışı) düzenli ve tutarlı bir şekilde yararlanmayı amaçlayan bir pazarlama ve özellikle iletişim yaklaşımıdır.

Kısacası, 360° pazarlama stratejisi şu anlama gelir:

 • Strateji, şirketin tüm paydaşlarını ilgilendirir ve net hedeflere odaklanır.
 • iletişim için tüm olası eylem alanları aynı anda ve tutarlı bir şekilde dikkate alınır
 • bir markanın, ürünün veya hizmetin tanıtımı için ulaşabileceğiniz tüm iletişim araçlarının kullanılması

Dolayısıyla “360°” ifadesi, bu stratejinin sağladığı eksiksiz ve mükemmel genel bakışı ifade eder.

360 pazarlama yönetiminiz için bir  Medya ajansı düşünmeniz için 6 neden

Hedeflerinize ulaşmak için bu stratejinin avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, 360 derece pazarlama konusunda uzmanlaşmış bir medya ajansıyla iletişime geçmek etkili bir çözüm olabilir. Bir  medya ajansı, pazarlama stratejisi, reklamcılık, sosyal medya, dijital içerik, SEO, grafik tasarım, web geliştirme, uygulamalar ve daha pek çok konuda uzmanları bir araya getirdiği için sayısız fayda sağlar.

 • Tüm ihtiyaçlarınız için bir ekip. Bir  medya ajansı işinizi yürütmekle meşgul olduğunuzu anlar ve bu nedenle size her şeyin en üst düzeyde mükemmellik seviyesinde yapıldığından emin olmak için ihtiyaç duyduğunuz yetenek, teknoloji ve desteği sağlar. Bu kadar basit!
 • Zamandan tasarruf! Uzman bir  medya ajansı sizin için her şeyi yaptığı için size zaman kazandırır ve büyük resme daha fazla odaklanmanıza ve işinizin büyümesini yönetmenize olanak tanır.
 • Para biriktir! Dahili bir multidisipliner ekip oldukça pahalı olabilir. Bir  medya ajansıyla, bütçenizi en iyi şekilde kullanan bir plan oluşturmanıza yardımcı olacak tam bir uzman ekibiyle tek bir kaynağın maliyetini optimize edersiniz.
 • Acenteler KOBİ’leri sever. Görevleri, küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olmaktır. Yaptıkları her şeyi bu misyonla yapıyorlar.
 • Medya ajansı sürekli yenilik yapıyor ve dijital pazarlama sürekli gelişiyor, bu nedenle iyi bir  medya ajansı işinizi büyütmenize yardımcı olmak için ürünlerini, özelliklerini, iletişim kanallarını ve daha fazlasını sürekli olarak yeniden değerlendiriyor.
 • Zaman içinde geliştirilmiş performans. 360 Pazarlama, momentuma dayalı bir yaklaşımdır; bu, çevrimiçi varlığınızın, genel sonuçlarınızın ve yatırım getirinizin zaman içinde gelişeceği anlamına gelir. Sürekli çaba gerektiren uzun vadeli, sürekli bir süreçtir. Aynı  medya ajansıyla çalışmanın avantajı, zamanla işiniz, ihtiyaçlarınız ve ürünleriniz hakkında sürekli artan bilgilerinden yararlanacak ve bu da daha etkili pazarlama kampanyaları ile sonuçlanacaktır.

Kısacası, pazarlama departmanları ihtiyaç duydukları tüm kaynakları onlara sunmadığında, birçok KOBİ için bu tür faaliyetleri kurmak ve özellikle sürdürmek büyük bir zorluk olabilir. Pek çok yetenek gerektiğinden ve hiç kimse her şeyi kendi başına yapamayacağından, gerekli tüm kaynakları sağlayabilecek bir medya ajansına güvenmek genellikle stratejinin genel vizyonundan ödün vermeden bu hedeflere ulaşmanın etkili bir yoludur. Ayrıca bir  medya ajansı, çeşitli sektörlerde çok sayıda şirketle çalıştığı için bu pazarlama karması konusunda uzmanlığı oldukça gelişmiştir!

Influencer Reklam Kampanyalarınıza Dahil Etmenin Avantajları

Marka işbirliği ve etkileyici pazarlama, tüketicilerin dikkatini çekmenin en etkili yollarından biridir.

Ünlülerden daha erişilebilir olan etkileyiciler, sizin ve benim gibi web’de oluşturdukları içerik ve toplulukları içinde geliştirdikleri katılım yoluyla hedef kitlelerini oluşturan insanlardır. Etkileyen pazarlama, markanızı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi etkileyen konuşmalar oluşturan kişileri belirlemek ve ardından işbirlikçi anlaşmalar oluşturmak için onlarla bir ilişki geliştirmekle ilgilidir. Her şeyden önce, onları kampanyalarınıza nasıl entegre edeceğinizi perspektif haline getirecek bir etkileyici pazarlama kavramını anlamak son derece önemlidir: bir etkileyici, kendi başına bir markadır .

Baştan sona düşünülmüş ve dikkatle düşünülmüş bir estetikle birleştirilmiş, hepsinin kendilerini tanıtmak için çok özel bir amacı olan temel kişisel değerleri sergilerler. Başarılı bir etkileyici, her gün bağlantı kurdukları etkileşimli bir topluluk oluşturmayı başarmış olacaktır.

Bir influencer ile işbirliği yapmak isteyen bir marka için, pazarlama kampanyanız için düşündüğünüz influencer’ların doğru bir analizini yapmak zorunludur. Her birinin istatistiklerini (hedef kitle, ilgi alanları, demografi vb.) görüntüleyen platformlar gibi, araştırmanızda size yardımcı olacak birkaç çevrimiçi araç vardır.

Markanız ile influencer bir marka arasında bir iş birliği yapmayı düşünüyorsanız, en son pazarlama trendlerinden biriyle doğru yoldasınız demektir.

Etkileyenlerle İşbirliği Yapmanın Faydaları

Marka işbirliği (burada etkileyiciyi marka olarak kabul ederek) şunları sağlar:

 • Görünürlükte bir artış. Marka işbirliği, kişinin kendi hedef kitlesine ek olarak tamamen yeni bir kitleye ulaşmasını mümkün kılar: etkileyicinin veya diğer markanın kitlesine. Ancak, çok sayıda abone etkileyici olsa da başarılı bir kampanyayı garanti etmediğini unutmayın. Bir tavsiye: Çevrimiçi araçlara erişiminiz yoksa, her zaman karşı taraftan size istatistiklerini göndermesini isteyin. Örneğin, hedef kitlelerinin %50’den fazlası sizin ulaşamayacağınız bir coğrafi bölgede olabilir.
 • Özgün içeriğin oluşturulması. Bu muhtemelen en değerli avantajlardan biridir. Influencer’larla veya başka bir markayla işbirliği yapmak, sizin için özelleştirilmiş benzersiz içeriğe erişmenizi sağlar. Ayrıca, bu içerik genellikle daha ilgi çekici ve kişiselleştirilmiştir. Markanızı sergilemek için üzerinde anlaşmaya varılan içerik türü ve dağıtım platformlarını (Instagram hikayeleri, referanslar, fotoğrafçılık, TikTok videoları vb.) sözleşmede belirttiğinizden emin olun. Zengin ve alakalı içerik oluşturabilmeleri için karşı tarafa her zaman şirketle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi verin.
 • Başka bir markanın istatistiklerine erişim. Ancak bu verilerin kullanıcının izni olmadan paylaşılması yasa dışıdır.

Bir influencer ile çalışırken baştan sona hazırlanmış bir sözleşme son derece önemlidir. Yoruma yer bırakmayın!

Instagram veya TikTok Gibi Sosyal Ağlarda Markalarla Nasıl Çalışılır?

 1. Şirketin stratejisini ve hedeflerini belirleyin (ör: Instagram sayfanızın abone sayısını artırmak, belirli bir öğenin satışını artırmak vb.).
 2. İmajınızı, değerlerinizi vb. temsil eden markayı veya etkileyiciyi bulun. İdeal olarak, karşı tarafın ürünlerinizi zaten bilmesi veya daha iyisi kullanması önerilir.
 3. Bu işbirliğinin markanıza nasıl değer katacağını tanımlayın.
 4. Markaya ulaşmak için doğru “kanalı” bulun (ör. bazı marka etkileyicileriözel mesajlarına bakmazlar ve ortaklıklar için doğrudan bir e-posta adresleri vardır). Hedeflenen markaya göre kişiselleştirilmiş benzersiz bir yaklaşımınız olduğundan emin olun. Aynı anda yalnızca bir marka veya etkileyici ile iletişim kurun ve her şeyden önce ona özel içerik oluşturun.
 5. Pazarlık yapın ve bir sözleşme imzalayın.
 6. Promosyon takvimi kullanarak içeriği planlayın.

Çok kanallı bir etkileyici pazarlama kampanyası için doğru etkileyiciyi seçmek, başarısına veya başarısızlığına katkıda bulunabilecek bir dizi faktöre bağlıdır.Marka işbirliği, özellikle etkileyici pazarlama yoluyla, bir sonraki pazarlama stratejiniz için dikkate alınmaya değer. Faydaları inkar edilemez ve sonuçlar inandırıcıdır. Süreç boyunca değerlerinize sadık kalırken iş hedefinizi aklınızda tutmayı başarırsanız, influencer, markanızı geniş bir kitleye tanıtmada kesinlikle en iyi müttefikiniz olacaktır. Ayrıca, işbirliği yaptıkça, yalnızca hedef kitlenizi büyütmekle kalmayacak, aynı zamanda yeni ve orijinal içerikle ağınızı ve topluluğunuzun katılımını da geliştireceksiniz. Bu harika fırsatı kaçırmayın!

Massimo Medya

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *